בע"ה י"א אייר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

דרישה: דאגו לשימור ושיפוץ בתי קברות יהודים באירופה

אלפי בתי קברות יהודיים קיימים באירופה, מתוכם רק 102 שוקמו בשלוש השנים האחרונות, השאר נמצאים בסכנת חילול והריסה

  • יח"צ
  • ז' סיון תשע"ח - 10:59 21/05/2018
גודל: א א א
רק 102 בתי עלמין שופצו - קבר רבי לוי יצחק מברדיטש (נפתלי לייטנר - חדשות 24)
רק 102 בתי עלמין שופצו - קבר רבי לוי יצחק מברדיטש (נפתלי לייטנר - חדשות 24)

כ-8,000 בתי קברות יהודיים נמצאים כיום במרכז ומזרח אירופה, 65% מהם בסכנת היעלמות, הרס או בניה מאסיבית, כך נחשף בשבוע שעבר בדיון בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת.

לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) "פגיעה בבתי קברות יהודים בחו"ל היא ביטוי במקרה הטוב לזלזול ואדישות ובקרה הגרוע לאנטישמיות. במקום בו הורסים מצבות, יגיעו גם לפגוע פיזית ביהודיים חיים, בבתי ספר יהודיים ובקהילה המקומית. על ממשלת ישראל לראות זאת כמשימה לאומית ולגייס לכך גם את כוחה הדיפלומטי מול הממשלות המקומיות". נגוסה קרא למשרד התפוצות להוביל שיתוף פעולה בנושא עם ההסתדרות הציונית ומשרד החוץ.

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) שיזמה את הדיון ופנתה בנושא לנשיא בלארוס, הדגישה כי "הגל אנטישמי הנוכחי מתבטא גם בהשחתת בתי קברות של יהודים. אנו עדים להשחתה וונדליזם או ניסיון להקמת מיזמי בנייה, והקהילות היהודיות מתקשות להגן על בתי הקברות", ינון אזולאי מתנועת ש"ס מתח ביקורת בנושא ואמר כי "בעוד ישראל משקיעה מיליונים בהשתתפות בתחרויות בינלאומיות שונות – היא מתחמקת מלשמר את המורשת וההיסטוריה של העם היהודי".

לדברי הרב יצחק שפירא, נשיא ארגון ESJF כיום נשארו 10.000 בתי קברות באירופה, הארגון מקבל דיווח יומי על השחתה של אתרים אלו . "בשלוש שנים של פעילות הצלנו 102 בתי קברות של יהודים. ממשלת גרמניה מסייעת לנו 3 שנים, אך לצערנו החוק הגרמני מאפשר לתקצוב לארבע שנים בלבד. הקמנו עד-כה 10,000 מטר חומות מסביב לבתי הקברות. אם ממשלת ישראל תשקיע כסף – נוכל לשכנע ממשלות מקומיות להשקיע אף הם שווה ערך. נפגשתי עם שרי האוצר, החינוך ומנכ"ל משרד התפוצות – אך טרם נעניתי".

עקיבא תור, נציג משרד החוץ, השיב כי "בכל מקרה של פגיעה באתר יהודי, בית כנסת, בית קברות או מוסד חינוכי אנו דורשים מהממשלה המקומית לפעול, אך משאבינו מוגבלים, ובסדר היום אנו מטפלים בנושאים נוספים כהשבת-הרכוש היהודי. לא ניתן לשמר עשרת-אלפים בתי קברות יהודיים באירופה, ולא נמצא לכך אוזן קשבת מהממשלה המקומית או אפילו מהקהילה היהודית".

פיליפ כרמל, מנכ"ל ESJF אמר כי מדובר בכ-8,000 אתרים של בתי קברות במרכז ומזרח אירופה, כש-25% מהם כבר נהרסו לחלוטין, 10% שוקמו וגודרו, וכ-65% בסכנת הריסה, ע"י וונדליזם, בניה, שימוש חקלאי, סיפוח לבתי קברות נוצריים סמוכים ועוד. לדבריו, העלות לגידור מינימלי בלוחות בטון היא 30,000 יורו לכל אתר, ובסה"כ 12 מיליון יורו לכל האתרים - ל. הוא סיפר כי עיקר הסכנה בארצות שאינן באיחוד האירופי כמולדובה, סרביה, בלארוס ואוקראינה. בבלארוס ואוקראינה 70% מבתי הקברות נמצאים בסכנה. כרמל הוסיף כי כיום הפעילות ממומנת ע"י ממשלת גרמניה, וועדה של ממשלת ארה"ב ונדבנים פרטיים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד