בע"ה כ"ה אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

שינוי שיטת המיסוי יקטין את העומס בכבישים?

בוועדת המדע והטכנולגיה בכנסת הוצע לשנות את אופן הטלת המיסים על בעלי הרכבים וכך לנסות למנוע את העומס ההולך וגובר בכבישים

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ט כסלו תשע"ט - 16:21 27/11/2018
גודל: א א א
 (יהודה פרל)
(יהודה פרל)

האם בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, הוצגה היום (ג') פריצת-דרך שתביא להקטנת הפקקים בכבישים?

פרופ' מנואל טרכטנברג הציג תכנית להמרת מיסוי הרכב – ע"פ השימוש בו, ועידוד נסיעות שיתופיות.

לדברי יו"ר הוועדה, אורי מקלב "בעיית העומס בכבישים הולכת ומחריפה ותלך ותחריף. מדי שנה עולות מאות-אלפי מכוניות חדשות על כבישי ישראל, וקצב הרחבת הכבישים, עידוד התחבורה הציבורית והשיתופית, בניית הרכבות הארציות והעירוניות והקמת המחלפים – לא מדביק את הפער. שני מדדים חשובים הוא העלייה הדרמטית בשנים האחרונות במספר כלי הרכב ומספר הנסועה".

לדברי אהוד בקר, חוקר במרכז המידע והמחקר של הכנסת, העומס בכבישי הארץ הוא הגבוהה במדינות ה-OECD. בארבע השנים האחרונות נרשמה ירידה של 22% בשטח הכביש לכל מכונית.

פרופ' מנואל טרכטנברג, מאוניברסיטת תל אביב ומוסד שמואל נאמן בטכניון, הדגיש כי "אין זו גזרה משמים – אלא רק מעשה ידי אדם. זה לא חייב להיות כך".

הפרופ' הציע כפיתרון אחד מתוך רבים, לטווח הקצר והבינוני, הקטנת מספר כלי הרכב ב-20% בשעות השיא בנתיבי העומס.

הוא הזהיר כי בהשקעות הרבות בתחבורה הציבורית – אין מענה למצוקה הרבה. הוא קרא לתמריצים כלכליים חזקים וטכנולוגיות מתקדמות - לנסיעות שיתופיות.

"יש היתכנות טכנולוגית לפתרון זה, ללא עלות תקציבית גבוהה ובהתאמה לרכב האוטונומי שעומד בפתח".

הוא קרא לביטול המיסוי על הרכב ולהמירו במיסוי לפי השימוש ברכב ע"פ קילומטר, שעת הנסיעה ומספר הנוסעים ברכב.

כיום נגבים כ-30 מיליארד ₪ ממיסוי רכב, המפחיתים את הביקוש לרכב, אך לא שמישים להקטנת העומס בכבישים. נתוני הנסיעה, ע"פ נווט וחיישנים למספר הנוסעים, יועברו ליישומון בטלפון הנייד של הנהג, בצורה מוצפנת – ופעם בשבוע תועבר העלות (ללא הנתונים עצמם – כדי לשמור על הפרטיות) לרשות שתגבה את המיסוי.

בנוסף, הוא קרא לתמרוץ מעסיקים לצמצם את מספר העובדים המגיעים לבד ברכבם, ע"י הקלות בתשלומי החובה, ועידוד הסעות שיתופיות למספר רב של מעסיקים במתחמי תעסוקה.

טרכטנברג הציע יישום הדרגתי לתכנית זו, במשך שבע שנים, וכן כי נתוני הנסיעה יועברו לחברת הביטוח של הנהג – וכך יופחת סכום הביטוח לפי מדדים שונים.

הוא הזהיר כי עובדים רבים לא ממשים את יכולתם האישית והמקצועית – בגלל חוסר יכולתם ויישאום מלהתמודד עם הפקקים – וגם זהו אובדן כלכלי ואישי מרכזי.

הילה חדד, מנהלת מינהלת נתיבי ישראל במשרד התחבורה, הציגה תכנית "מעבר מבקרת התנועה – לניהולה, כדי לאפשר זרימה טובה יותר".

המשרד משקיע 30 מילוני ₪ במערכות טכנולוגיות מתקדמות לשיפור ניהול התנועה כהעדפה ברמזורים המשפיעות על כל הסביבה, מיחשוב הכבישים שימסרו נתונים על בעיות ומצוקות, כולל שקילת משאיות במשקל עודף – הגוררים עומסים מאחוריהם. היא הזהירה כי תיווצר רתיעה בחלק מהציבור מניטור נתוני הנסיעה, ולכן בתחילה יש לקדם פיתרון זה מרצון.

אסף וסנצוג, רכז תחבורה ציבורית באגף התקציבים באוצר ציין הנזקים למשק בגלל הפקקים, והדגיש את ההשקעה הרבה של מיליארדי ₪ מדי שנה העולה מדי שנה, בתחבורה ציבורית כאוטובוסים ורכבות.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד