בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
אסון כבד בהילולת הרשב"י

האסון במירון - תיעוד מהמתחם

הבוקר שאחרי מתחילים להתברר ממדי האסון בהר. מעל 40 הרוגים, מאות פצועים. תיעוד ממתחם קבר הרשב"י. ראש הממשלה: "אני מבקש להכריז ביום ראשון על יום אבל לאומי". אלפים מגיעים לעמדות מד"א לתרום דם עבור הפצועים. דגלי ישראל ברחבי המדינה הורדו לחצי התורן.

  • י"ח אייר תשפ"א - 09:18 30/04/2021
גודל: א א א
(צילום: אהרן ברוך לייבוביץ)
(צילום: אהרן ברוך לייבוביץ)

מתחקירים ראשוניים עולה כי התקבצו אלפים רבים ברחבת תולדות אהרן הממוקמת מאחורי מבנה הקבר.  ‏את קצה הדרך שיורדת למפלס תחתון שנמצאת במורד, חסמה קבוצת שוטרים. 

‏החסימה הזו, גרמה לדוחס ודוחק, עוד ועוד אנשים שרצו לצאת מהרחבה הדחוסה הצטרפו אל הדרך הזו. מאות וכנראה אלפי אנשים בלחץ, על דרך במורד ללא מוצא, ללא יכולת לנוע לאחור.

מאיר לוין שנפצע קל סיפר על רגעי האסון: "ראינו צפיפות חמורה והרגשנו שהולך לקרות אסון. כשהגענו למדרגות היה סחף אדיר של אנשים, ואז התהפכנו אחד על השני. שכבנו המון זמן, השוטרים עמדו בצד ולא עשו שום דבר, עד שאחד מהם שבר קיר אלומיניום. לא חשבנו שנצא משם בחיים".

עד ראיה שהיה בזירה: "היינו בכניסה, החלטנו שאנחנו רוצים לצאת ואז המשטרה חסמה את השער, אז מי שרצה לצאת לא יכול היה לצאת, בדוחק הזה נפלנו אחד על השני, חשבתי שאני הולך למות. ראיתי אנשים מתים לידי".

עד נוסף מתאר לכלי התקשורת: ״במעבר המדובר הייתה כל הזמן זרימה של אנשים והכל עבר חלק, פתאום נהיה שם דוחס עצום. הרמתי את הראש וראיתי 3 שוטרות ו-2 שוטרים שפשוט עומדים ועוצרים את האנשים שלא יעברו. אנשים התחננו, בכו, צעקו שהולכים למות, שאין להם אוויר, הם לא שחררו את המחסום. ילדים התעלפו לנו שם בידיים. כשהם כבר שחררו, כולם קרסו אחד על השני״.

העיתונאי אריה ארליך, עורך המגזין בעיתון 'משפחה', כתב לפני כשלוש שנים בחשבונו: "הערה ראשונה לסדר: שביל היציאה הצר שמוביל מטקס ההדלקה של חסידות תולדות אהרן יוצר צוואר בקבוק אנושי ודחיפות איומות, ברמה של סכנת הימחצות ממשית. וזו היציאה היחידה(!). אם רוצים למנוע הישנות של מקרה הלווית הרב וואזנר זצ״ל - אסור לערוך את ההדלקה במקום לפני יצירת יציאה רחבה ומשולטת".

הודעת משרד הבריאות: בארוע הטראגי בהר מירון , הועברו כל הנפגעים לבתי החולים. רובם לבתי החולים בצפון. הויסות בין בתי החולים בוצע בהתאם למצבם הרפואי. 
תמונת מצב נפגעים מהארוע הטראגי בהר מירון: לנהריה : פונו 27 נפגעים במצב קל. לפוריה פונו  26 נפגעים 2במצב בינוני 24 במצב קל. לרמבם פונו 7 נפגעים 4 במצב קשה 1 במצב בינוני 2 במצב קל. לזיו פונו 47 נפגעים 18 במצב קשה 23 במצב קל, 6 הרוגים. להדסה עין כרם פונה פצוע מוסק 1 במצב קשה.  

ממגן דוד אדום נמסר: ״מדובר באחד האסונות האזרחיים הקשים ביותר שידעה מדינת ישראל וקשה לעכל את גודל האסון״, אמר הלילה מנכ״ל מד״א אלי בין עם סיום פינוי הפצועים והנפגעים לבתי החולים. ״למעלה מ-20 שנה צוותי מגן דוד אדום מאבטחים רפואית את ההילולה במירון והשנה זה היה אחד ממבצעי האבטחה המורכבים ביותר שמד"א נערך לקראתה עם למעלה מ-250 אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ מכל רחבי הארץ, עשרות אופנועים, טרקטורונים, אוטובוסים לפינוי נפגעים, רכבי הצלה ייחודיים ומסוק מד"א. כמידי שנה גם השנה פרסנו מספר מרפאות ברחבי מירון שהותאמו לאבטחת האירוע. אתמול בבוקר השתתפנו בתרגיל גדול שהובילה משטרת ישראל ולא תיארנו שנמצא את עצמנו באירוע כל כך מורכב  וקשה. כלל הכוחות פעלו במהירות ובמסירות בזירה קשה ומורכבת ביותר, בתיאום ובשיתוף פעולה עם כלל הגורמים. גם לצוותי מד"א המורגלים למראות קשים אירוע בסדר גודל כזה הוא קשה מאוד. אנחנו מתפללים ומאחלים רפואה שלמה לפצועים ומשתתפים בצערן של המשפחות שיקיריהן נספו באסון הכבד״, אמר אלי בין.

בשעה 00:49 החלו להגיע קריאות על נפגעים מדוחק סמוך להילולת "תולדות אהרון", ליד קבר הרשב"י במירון. כוחות גדולים של מגן דוד אדום פילסו את דרכם עם ציוד רפואי ואלונקות וכשהגיעו לזירת האירוע, נחרדו מהמראת הקשים של הנפגעים הרבים.
מנכ"ל זק"א דובי וייסנשטרן מסר: "הנפטרים מהאסון הקשה בדרכם למכון באבו כביר, חלק גדול לא מזוהים. כל משפחה שיודעת שיש חשש לקרוב המשפחה ובדקה ואינו נמצא בבתי חולים שתשלח נציגות מהמשפחה למתן עדות ובמידת הצורך לזהות".  יו"ר זקא  "אנא אל תפיצו שמות ברשתות, חלק גדול מהמשפחות שבניהם לא אותר יושבות ובוכות. חלק מהמשפחות אינם יודעות וחלק מהנפטרים לא זוהו".

מהמכון לרפואה משפטית באבו כביר נמסר כי המכון ערוך לקליטת ההרוגים באסון וכן לקליטה ולסיוע עבור משפחות המגיעות לזהות את יקיריהם. במקום עובדים סוציאליים מהרשויות החרדיות הרלוונטיות ודוברי יידיש. המכון פועל על מנת לסיים את תהליך הזיהוי מהר ככל הניתן בכוח אדם מתוגבר. החלו בתהליך העברת הגופות למכון. הליך הזיהוי ייעשה בצורה מדעית במהירות האפשרית ככל שניתן.

הראשון לציון הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף אמר בעקבות האסון: ״המשכיל בעת ההיא יידום, אין זו עת לחיפוש אשמים. אני קורא לציבור הרחב להתפלל ולקרוע שערי שמים לרפואת הפצועים, לתמוך ולחזק את המשפחות שאיבדו את קרוביהם. ויה״ר שיבולע המוות לנצח וימחה ה׳ דמעה מעל כל פנים אמן״.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לאזור האסון בהר מירון ושמע סקירות במקום מהשר לביטחון פנים, מפכ״ל המשטרה וגורמים נוספים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במקום: "אסון הר מירון הוא מן האסונות הכבדים ביותר שפקדו את מדינת ישראל. אנחנו דואבים על הנספים, ליבנו עם המשפחות וגם עם הפצועים שאנחנו מייחלים להחלמתם המלאה. היו פה מראות קורעי לב, אנשים שנמחצו אל המוות, כולל ילדים. חלק גדול מהנספים עדיין לא זוהה ואני מבקש להימנע מהפצת שמועות ברשתות החברתיות כי הדבר הזה קורע את לב המשפחות. תנו לרשויות לעבוד. אני חייב גם לציין שהיתה פה פעולת חילוץ מהירה של המשטרה, כוחות החילוץ והביטחון ואנחנו אסירי תודה להם - הם מנעו אסון גדול בהרבה. אנחנו נערוך בדיקה יסודית, רצינית ומעמיקה כדי להבטיח שאסון כזה לא ישנה. 

אני מבקש להכריז ביום ראשון על יום אבל לאומי. בואו נתייחד כולנו עם היגון של המשפחות ותפילה לשלום הפצועים".השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה כתב: ״כוחות המשטרה בפיקוד המפכ"ל עושים כמיטב יכולתם לפנות כעת את צירי התנועה כדי לאפשר לאלפי האנשים שעדיין שוהים על ההר לצאת בבטחה לבתיהם. אני קורא לכל הציבור להישמע להוראות. למרבה הצער רבים מהנפטרים טרם זוהו כמתחייב ומטבע הדברים יש משפחות רבות שעדיין בחוסר ידיעה".

מדוברות המשטרה נמסר הבוקר בהיודע ממדי האסון: "לאור בקשת משטרת ישראל, בדיקת האירוע הטרגי במירון יועבר למחלקה לחקירות שוטרים. היום בשעות הבוקר פנה ר' אח"מ ניצב יגאל בן שלום ליועמ״ש לממשלה ופרקליט המדינה,  בבקשה לבחון את העברת הבדיקה של האירוע הטרגי במתחם ההילולה במירון למחלקה לחקירות שוטרים (גוף חיצוני שנמנה על משרד המשפטים ואינו קשור למשטרת ישראל). לפני זמן קצר הודיעו כי קיבלו את עמדת משטרת ישראל ובדיקת האירוע בכל הנוגע לתפקודם של השוטרים, תועבר למח"ש. משטרת ישראל תסייע למח"ש ככל שתדרש" דברי המשטרה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 323 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד