בע"ה י"ז אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הבחירות הן בין הכנסת לבג"צ

בעקבות עתירה לבית המשפט, כיתות הלימוד בבי"ס היסודי החדש בראש העין יהיו מעורבות. מניעת אירועים, התערבות באורח חיים, פסילת מועמדים סלקטיבית ועוד: המפלגות בקמפיין בחירות נגד בג"צ

  • יהודה פרל
  • כ"ה אב תשע"ט - 11:07 26/08/2019
גודל: א א א
(אסתי דזיובוב, tps)
(אסתי דזיובוב, tps)

המשפט שטבע אוטו פון ביסמרק "פוליטיקה היא אמנות האפשרי" מוכרת לכל מי שמכיר מעט כיצד פועלים הפוליטיקאים ואישי הציבור.

עד כמה שהיכולת לפעול בתוך בניין הכנסת מוגבלת ב'פוליטיקלי קורקט', באפשרויות פוליטיות שונות, מגבלות חוק, סנקציות קואליציוניות ועוד, ברור היום לכולם כי מי שמאפיל היום בעיקר על עבודת נבחרי הציבור הם שופטי בית המשפט העליון.

לתכנים הייחודים והמקוריים של הקול היהודי - הורידו את האפליקציה שלנו >>

הירשם לתפוצת המייל של הקול היהודי >>

לא אחת נערכו רשימות שניסו למנות את כל החוקים אותם פסל בג"צ ואת החלטות הממשלה אותם ביטלה הקיסרות המשפטית. ביטול החוקים בידי בג"צ פגע בין היתר בתושבי דרום תל אביב, במתיישבי יהודה ושומרון, במשפחות השכולות, בציבור החרדי ועוד-ועוד. נראה כי מיום ליום צוברת מערכת המשפט עוד ועוד אויבים. עוד ועוד יהודים ממורמרים, שמאסו מ"החינוך מחדש" שמנסה מערכת המשפט להפעיל כנגד אזרחי המדינה.

השבוע הפכו שופטי בג"ץ את החלטת ועדת הבחירות המרכזית של הכנסת, כשפסלו את בנצי גופשטיין וברוך מרזל ממפלגת עוצמה יהודית, להתמודד לכנסת ה-22 בחודש הבא. מנגד, הכשירו את התמודדותם של עופיר כסיף וחברי כנסת נוספים מהרשימה הערבית המשותפת.

בתוך כך, בית המשפט אסר פעם נוספת קיומו של אירועי עבור הציבור החרדי, כשהוא בהפרדה מלאה בין גברים לנשים, הפעם בחיפה. בתוך כך, בית המשפט אסר על הפרדה מגדרית גם בכיתות הלימוד בבתי הספר היסודיים.

    |  בכפיית בית המשפט: בוטלו אירועים נפרדים לציבור החרדי

הורים לתלמידים שעתידים להתחיל את יומם הראשון בכיתה א' בשבוע הבא, בבית הספר הממלכתי-דתי צומח פסגות אפק בראש העין, נדהמו לגלות כי בית המשפט כופה עליהם אורח חיים בניגוד לרצונם, וכי ילדיהם יאלצו ללמוד בכיתות מעורבות. בנים ובנות יחדיו.

מדובר על בית ספר חדש, שהוקם לאחר מאמצים רבים של הורים המתגוררים בשכונה הדתית-לאומית בראש העין.

לפי תקנון משרד החינוך, ניתן לקיים כיתות נפרדות לבנים ובנות בכיתות א' עד ג' בבתי ספר יסודיים, רק במידה ושני שליש מההורים מעוניינים בכך. חלק מההורים התנגדו להפרדה בבית הספר החדש, ויחד עם תנועת 'נאמני תורה ועבודה' הגישו עתירה לבית המשפט המחוזי בלוד.

בעקבות העתירה, נאלצו בעירייה ובמשרד החינוך להקים כיתות ללא הפרדה בין תלמידים לתלמידות.

בהחלטה אחרת של בית המשפט השבוע, קבע השופט בית המשפט המחוזי בחיפה אברהם אליקים, כי הוא "מורה על ביטול החלטת משיבה 1 (עיריית חיפה. י"פ) בדבר אירועי לגברים בלבד".

"לטעמי", כתב השופט אליקים, "יש לדחות כל נסיון להבחין בין נשים לגברים על בסיס טעמים שאינם רלוונטים ולא הוכח בפני מהם הטעמים לפיהם פעלה העירייה, היאחזות בעירייה בחזקת התקינות המנהלית לא יכול לעמוד לה במקרה כה בוטה של הסתרת מידע מבית משפט ואי הצגת נתונים כלשהם".

החלטה זו, מצטרפת להחלטת בית המשפט המחוזי בנצרת, שאך לא מכבר אסר על קיום אירוע בהפרדה בפארק העירוני בחיפה. בערעור שהגישה העירייה, קבוע שופט אחר כי ניתן לקיים את האירוע בהפרדה. אך תוך כדי שההמונים נהנים באירוע, קבעו שופטי בג"ץ כי החלטתו של השופט האחרון בטלה.

    | מרזל וגופשטיין נפסלו – ח"כים ערבים אושרו

הרכב השופטים שדן בבקשות לפסול מועמדים לכנסת, כלל את נשיאת העליון אסתר חיות, ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית, נעם סולברג, מני מזוז, ענת ברון, ג'ורג' קרא ודוד מינץ. השופטים, כמעט כולם אמרו כי אמנם התמודדותו של מרזל אושרה בעבר אך מאז לטענתם הוכיח כי לא באמת חזר בו מדבריו ו"בהתנהלותו יש משום הסתה לגזענות". לפיכך, שמונת השופטים החליטו לפסול את התמודדותו, כמו זו של גופשטיין, בדיוק כמו עמדתו של היוועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

השופט היחיד שסבר אחרת, היה נעם סולברג. סולברג אמר כי אמנם קיים ספק האם מרזל אכן הביע חרטה כנה על דבריו "אולם על הספק לפעול לזכותו של מרזל". השופטים אישרו את התמודדותו של עו"ד איתמר בן גביר.

    | המפלגות בקמפיינים: "חוק עוקף בג"צ"

בעקבות החלטות בית המשפט על ביטול קיום אירועים בהפרדה, המפלגות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, יצאו בקמפיין נגד כפיית החלטות בית המשפט על הציבור החרדי. "ההחלטה הדורסנית מונעת מציבור גדול במדינה לחיות על פי אמונתו ואורחות חייו", אמרו במפלגת ש"ס והבטיחו להילחם למען הציבור החרדי גם בסוגיות אלו.

במפלגת יהדות התורה הוציאו סרטון 'חוק עוקף בג"ץ'. "הם מתערבים לנו בחיים. הם נכנסים לנו לחיים. הם יגיעו אלינו גם לתוך הישיבות והכוללים. רק חוק עוקף בג"ץ ירסן את שלטון בג"ץ המאיים על אורח חיינו".

בעקבות ההחלטות בג"צ בנוגע למועמדים לכנסת ה-22, הכשרת הרשימה הערבית המשותפת ופסילת גופשטיין ומרזל, יצאו המפלגות הימין בקמפיינים נגד "שלטון בג"צ".

בסרטון שפרסמה מפלגת עוצמה יהודית הובאו ציטוטים של אחמד טיבי בו הוא מהלל "שהידים", הקלטה של איימן עודה בו הוא אומר כי אינו מתנגד לפגיעה בחיילי צה"ל. וכן ציטוטים אחרים של עופר כסיף, כאשר על כולם חותמת 'כשר, בהשגת הבג"צ'. מנגד, הובאו ערכים שונים, כגון מלחמה בהתבוללות, עבודה עברית ועוד ועליהם חותמת 'נפסל'.

במפלגת ימינה פרסמו סרטון בו מוצגים חברי כנסת ערבים ואיתם ציטוטים ופעולות שביצעו לכאורה נגד יהודים או מדינת ישראל כעליהם חותמת 'אושר'. מיד לאחר מכן הכיתוב מועמדים יהודים ציוניים לכנסת 'נפסלו'. בלי להזכיר מי הם אותם מועמדים, יריביהם הפוליטיים כעת של ימינה. בסיום הסרטון הם מבטיחים: "ימינה חזקה תאזן את בג"צ ותשפר את מערכת המשפט".

תגובות (8) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד