בע"ה כ"ה אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
"השיבה שופטינו"

הבחירות לכנסת – על טיפול במערכת המשפט

הטונים בדיון הנוקב על סמכותם של הפקידים במערכת המשפטים, עלו לאחרונה, ונראה כי מערכת הבחירות הקרובה (בימין) תעסוק בטיפול בדיוק בסוגיה הזו

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • י"ד כסלו תש"פ - 08:34 12/12/2019
גודל: א א א
צילום: יהודה פרל
צילום: יהודה פרל

הכנסת ה-22 התפזרה הלילה, לאחר שאף אחד מחברי הכנסת לא הצליח לקבל את הגיבוי הדרוש לצורך הרכבת הממשלה. הוועדה המיוחדת שהוקמה בכנסת לצורך העניין, אישרה אמש את שתי הצעות החוק לפיזורה והן אושרו בקריאה שנייה ושלישית במליאה, ברוב של 94 ח"כים וללא מתנגדים או נמנעים.

יום הבחירות לכנסת יחול ב-ו' אדר תש"פ (2 במרץ 2020) ומערכת הבחירות לכנסת ה-23 עשויה להיות תעמולתנית יותר מקודמותיה.

הטענות כנגד הכוח הרב, או יותר נכון, הטענות כלפי השימוש בכוח הרב, שניתן לפקידים במערכת המשפט, ביניהם היועצים המשפטיים והשופטים, התגברו לאחרונה מאוד. נראה כי מערכת הבחירות הקרובה תעסוק לא מעט בשאלה מי יפעל במרץ בכדי לשנות ולאזן מחדש את כללי המשחק. לפחות בין מפלגות הימין.

    | מי שמצביע משפיע?

בסרטון שפרסמה השבוע התנועה למשילות ודמוקרטיה, הובאו מספר מקרים בהם היועצים המשפטיים גנזו או התנגדו לחקיקה ושינויים שערכו נבחרי הציבור במשרדיהם בממשלה או בחקיקה בכנסת.

כך למשל, בחודש אב תשע"ד (08/2014) שר האוצר יאיר קבע כי לא יוקצו תקני שירות לאומי עבור ארגונים הפועלים להכפיש את ישראל וצה"ל בעולם. המשנה ליועמ"ש דינה זילבר התנגדה להחלטתו. באייר תשע"ה (04/2015) קבעה שרת התרבות מירי רגב כי לא יועברו תקציבים לתיארטון אל מידאן ביפו המהלל את המחבל וליד דקה שרצח באכזריות חייל צה"ל בשומרון. זילבר התנגדה למהלך והוא בוטל. בסרטון הובאו דוגמאות נוספות, כמו ביטול התקנות שחוקק שר החקלאות אורי אריאל במטרה למנוע העברת בשר מקולקל לערי ישראל ועוד.

בהמשך הסרטון מובאים ציטוטים מתוך סיפרה של המשנה ליועמ"ש זילבר, בה היא מסבירה איך עובד מנגנון הפקידות המשפטית. "המומחים מהווים קהילה סגורה בעלת שפה מקצועית המוכרת רק ליודעי המקצוע כמו בוגרים של איזה כת סודית. באופן זה מתאפשר המשכה של שליטת המומחים בתחומים מרכזיים של קבלת החלטות. הרשות המחוקקת הפכה לבלתי רלוונטית".

משרד המשפטים מיהר להוציא הודעת תגובה חריפה כנגד הסרטון. בהודעה נכתב, כי הסרטון "הציג את עבודתה (של זילבר. י.פ) באופן שקרי ונלעג, רצוף בשגיאות, שקרים וסילופים. מדובר בהתקפה אישית מכוערת על בסיס סילוף מוחלט של נסיבות ושל שיקולים שנגעו לאירועים שונים המוצגים בסרטון. השתלחות שקרית מעין זו נגד עובדי ציבור ראויה לכל גינוי".

בהמשך ההודעה האריכו במשרד המשפטים בניסיון להסביר את החלטות זילבר שהובאו בסרטון. לגבי הציטוטים שמובאים מספרה של זילבר כתבו, כי "הסרטון עושה שימוש מסולף בחלקים מספרה של עו"ד זילבר 'בירוקרטיה כפוליטיקה', שפורסם בשנת 2006, תוך חיבור קטעי משפטים והוצאת דברים מהקשרם, באופן שהפוך בתכלית ממש לעמדתה של עו"ד זילבר".

    | השפעת הפקידים על: התיישבות, בטחון, זהות יהודית, נבחרי ציבור ועוד

הסוגיות בהם בג"ץ או היועץ המשפטי לממשלה ויועצים נוספים מנעו, גנזו או התנגדו לחוקים ותיקוני חקיקה שונים, הן רבות. כך משל נמענו פעמים רבות הריסת בתי מחבלים וגופות מחבלים שבו למשפחותיהם בהחלטת שופטים, בניגוד להחלטות ממשלה.

כמו כן, הועברו תקציבים לארגוני שמאל, נהרסו יישובים בבנימין ובשומרון,  נאסרה התמודדותם של אנשי עוצמה יהודית לכנסת והוכשרו ח"כים ערבים שנויים במחלוקת. נאסרו גירושם של מסתננים אפריקאים וזרים נוספים ועוד ועוד.

כבר בבחירות הקודמות סוגיית מערכת המשפטים וכוחה עלה. בין היתר, דרש השר בצלאל סמוטריץ' את תיק המשפטים. כשנכנס לתפקיד השר אמיר אוחנה, החל לערוך שינויים. ביקורת גם הופנתה כלפי איילת שקד כשהייתה ממונה על המשרד.

כבר בימים האחרונים נשמעו לא מעט קריאות כי מערכת הבחירות הנוכחית תעסוק בשאלה הזו ומתמודדים שונים התחייבו כי בכנסת הבאה ייערכו את השינויים הדרושים במערכת המשפט.

תנועת אם תרצו תלו שלט חוצות ענק במרכז תל אביב: "בחירות נוספות- בגלל העריצות המשפטית. יש להקים ועדת בדיקה להתנהלות חקירות נתניהו והנעה של טיפול שורש מקיף נגד העריצות המשפטית".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד