בע"ה י"ז אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הבית היהודי: מקום ראשון, שר בכיר וריצ-רץ'

המגעים עם עוצמה יהודית תקועים ובבית היהודי מתבצרים על ראש הברוש. סמוטריץ': "אנשיו של הרב פרץ אוסרים עליו לשבת איתי" - סקירה פוליטית

  • אלחנן גרונר
  • ט' אדר תשע"ט - 12:15 14/02/2019
גודל: א א א
שבוע נותר להגשת הרשימות (קובי ריכטר, TPS)
שבוע נותר להגשת הרשימות (קובי ריכטר, TPS)

בבית היהודי ממשיכים להתבצר על עץ גבוה והבוקר פרסמו ספין חדש על "הצעה מתכללת", וש"הרב רפי, למרות הקושי ומתוך תחושת אחריות גדולה, אישר את הטיוטא".

אלא שמתברר כי ההצעה כוללת את הצבתו של הרב פרץ במקום הראשון עם קבלת התפקיד הבכיר, ולאחריו ריץ'-רץ' של חברי הרשימה. מדובר בהצעה שבאיחוד הלאומי דוחים כמובן על הסף.

"להגינותה של הצעה במסגרת משא ומתן יש מבחן אחד בלבד", כתב לאחר הפרסום של ההצעה ח"כ בצלאל סמוטריץ' יו"ר האיחוד הלאומי. "האם הצד השני מוכן לחתום על אותה הצעה בדיוק, רק הפוך. מציע לכל העיתונאים כאן בפיד להפנות את השאלה הזו לאנשי הבית היהודי".

סמוטריץ' אף חשף בחשבון הטוויטר שלו כי הרב רפי פרץ לא נפגש עמו מאז יום חמישי שעבר משום שאנשיו אוסרים זאת עליו.

"אני כבר שבוע עושה הכל כדי להגיע להסכמה כזו. לצערי לא מול הרב רפי ישירות, פשוט כי מאז יום חמישי שעבר אנשיו מסרבים לאפשר לו לשבת איתי ישירות. אמשיך בכך למרות זאת, פשוט כי יש לי אחריות גדולה לאחדות המחנה, בלי לקחת ללב ספינים לא הגונים שעושים לי על הראש".

ובמקביל נראה כי המגעים בין האיחוד הלאומי לעוצמה יהודית עדיין במבוי סתום, כאשר הדיון המרכזי הוא על מספרי המקומות אותם יקבלו נציגי עוצמה יהודית ברשימה לכנסת. נכון לרגע זה נראה כי הצדדים מבוצרים בעמדותיהם.

גורמים פוליטיים בציונות הדתית מסרו לקול היהודי כי מצד רבנים ועסקנים המזוהים עם הבית היהודי נשמעים קולות כנגד עוצמה יהודית, אך לא פחות מכך גם ביקורת על עמדותיו של בצלאל סמוטריץ' עצמו, גם בנושאי התיישבות.

סמוטריץ' נמצא כעת בין הפטיש לסדן. מצד אחד ישנה אפשרות לסגור הסכם עם עוצמה יהודית נוכח התעקשות הבית היהודי, צעד שאליו קוראים יותר ויותר אנשי ציבור בציונות הדתית.

מנגד במקרה כזה חושש סמוטריץ' כי הבית היהודי ירוצו בבלוק טכני עם "הימין החדש", וכך ימצא עצמו סמוטריץ' מבודד מחלקים מסויימים בציונות הדתית. במידה וירצה לשריין גורמים ליברליים יותר בציונות הדתית, הרי שמשחקי הכסאות מבחינת המיקום ברשימה לכנסת חוזר ונהיה קשה יותר.

ולצד כל זאת מתנהלים מגעים גם עם אלי ישי יו"ר מפלגת "יחד", מה שמוסיף משתנה נוסף למשחק הכסאות המורכב. לא ברור כמה קולות מביא עמו ישי, ומה יאמר רבו הרב מאזוז על הצבעה לרשימה בה חברות גם נשים, ובפרט אשה הנחשבת ליברלית כמו יפעת ארליך שהוצבה בבית היהודי במשבצת השריון לאשה.

כך או אחרת, שבוע בלבד נשאר להגשת הרשימות לכנסת, והצדדים יצטרכו להחליט בימים הקרובים בשאלות שעשויות להיות גורליות לבחירות הקרובות.

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 33 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד