בע"ה כ"ה אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הורשעה בתמיכה בטרור - תיאטרון יפו יערוך השקה לסיפרה

דארין טרטור, שהורשעה בתמיכה בטרור, מרצה עונש מאסר. בתיאטרון יפו יערכו השקעה לספר המספר את סיפור חייה

  • כ"ד אלול תשע"ט - 09:21 24/09/2019
גודל: א א א

ערב מיוחד שעתיד להערך השבוע בתיאטרון יפו: השקת ספרה של המחבלת דארין טרטור שהורשעה בתמיכה בארגון טרור והסתה לטרור.

טרטור הינה משוררת מכפר ריינה נעצרה לפני למעלה מ-4 שנים לאחר שעל פי החשד עודדה ותמכה בטרור בפוסטים שפרסמה בפייסבוק. דארין גם חיברה את השיר המפורסם והמסית "התקומם עמי, התקומם". בשיר היא קוראת לרצח יהודים וללכת בדרכי השהידים. לאחר שהורשעה, הוטלה עליה חצי שנת מאסר. 

הירשמו לתפוצת הווצאפ של הקול היהודי >>

הירשמו לניוזלטר שלנו >>

טרטור זכתה לתמיכה מצד משוררים ישראלים רבים שטענו כי דבריה חוסים תחת חופש הביטוי והאמנות. לפני כשנתיים התקיים אירוע מיוחד לכבודה בתיאטרון יפו, בטרם הרשעתה. באירוע הוקרן שירה המסית וכן הוקראו דברי הסתה. בסרטון שהוקרן באירוע הוצגו תמונות קשות של מחבלים המנסים לרצוח חיילי צה"ל. אז התחוללה סערה רבה בציבור. ארגון בצלמו שחשף את הפרשה דרש לפתוח בחקירה פלילית ולבטל את מימון המקום. ואכן, בפרקליטות החליטו לפתוח בבדיקה אך היועמ"ש קבע כי מספיק לשלול מימון ולא ינקטו הליכים פליליים.

תיאטרון יפו ממומן בלמעלה ממיליון שקלים ממשרד התרבות ועיריית תל אביב. שרת התרבות דרשה משר האוצר לשלול מימון משרד התרבות בהתאם לחוק הנכבא אשר מסמיך את השר לשלול מימון ציבורי מאירועים המאדירים את הטרור. שר האוצר כתב במענה לשרה כי יפעל לשלילת המימון. אולם למרבה ההפתעה, יועמ"ש משרד האוצר עו"ד אסי מסינג סרב לשלול מימון זה למרות שעל פי קביעתו האירוע אכן הסית לטרור ביחד עם אירוע נוסף שקרא לרצוח יהודים בטענה המקוממת כי מדובר במקרים חד פעמיים. חרף זאת, מאז המקום ממשיך שוב ושוב לקיים אירוע תמיכה במשוררת דארין טרטור ותמיכה בחרם. רק השנה, התקיימה במקום תערוכה נוספת של טרטור על חייה בכלא. "לפני מספר חודשים התקיים אירוע תמיכה בתנועת החרם בתיאטרון זה. חרף כל זאת מסרב שר האוצר לשלול מימון מהתיאטרון וכעת התיאטרון נהפך לבמה של הסתה ושנאה נגד מדינה ישראל ובמימון המדינה", אומרים בארגון בצלמו. השבוע כאמור צפוי להתקיים שוב תמיכה בטרור באירוע השקת ספרה של דארין טרטור.

מארגון בצלמו נמסר: "תיאטרון יפו מזמן הפך לבימת טרור. זה לא תיאטרון,  זה שופר של מחבלים מסיתים ותומכי תנועת החרם. כל רגע שהשר כחלון שר האוצר מתעקש להמשיך לממן את המקום זו בושה. היועמ"ש קבע מפורש שהמקום מסית לטרור, חרף זאת המקום לא נקנס. אנו דורשים משר האוצר דבר אחד פשוט. אל תממן הסתה לטרור. אל תממן שופרות של מסיתים. בטל מיידית את התקצוב למקום. החוק מסמיך אותך לכך. עשה זאת".

ממשרד התרבות נמסר: ״תיאטרון יפו מוכיח פעם נוספת שהוא במה לחותרים נגד מדינת ישראל ומתרחק מתפקידו כתיאטרון אמנותי".

מלשכת שרת התרבות והספורט מירי רגב נמסר, כי "משרד התרבות אמנם אינו תומך בערב "ההשקה" שנערך בתאטרון יפו ולא בהקרנת סרט זה או אחר בתאטרון. עם זאת, העובדה שתיאטרון יפו שהוא גוף ניתמך, שם בקדמת הבמה שלו את הנרטיב הפלסטיני ואת אוהדיו, הרואים בשהידים מודל לחיקוי או מושא להגנה אינו יכול לעבור ללא כל תגובה. השרה הנחתה  את מנכ"ל משרדה לפעול מול היועץ המשפטי לממשלה ומשרד האוצר כדי לעשות בדיקת עומק לגבי תפקוד התיאטרון לאור העובדה שהוא פסק מלעסוק באמנות כדבר העיקרי והפך לנותן במה למסיתים. כמו כן המשרד והשרה כפי שהודיעה יפעלו לסיום הליך התיקון בחוק התרבות והאמנות עם כינוס הכנסת החדשה. התיקון יביא לסיום מצב בלתי אפשרי בו גופים נתמכים פועלים מכספי הציבור כנגד המדינה ערכיה וסמליה".

תגובת עיריית תל אביב-יפו: "לא מדובר באירוע עירוני והוא אינו ממומן על ידי העירייה. ככלל, העירייה אינה מתערבת בתכנים של אירועים המתקיימים בתיאטרון, ככל שהם אינם מנוגדים לדין".

שר האוצר משה כחלון סרב להגיב

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד