בע"ה י"ד תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
הותר לפרסום:

מניעת שינה ואלימות כלפי העצורים בשב"כ

למרות ניסיונות המשטרה למנוע זאת, השופטת התירה לפרסום: חוקרי השב"כ מנעו שינה מהעצורים וחקרו אותם באלימות. בית המשפט: "זכויותיו של החשוד מופרות באופן הבסיסי ביותר"

  • יח"צ
  • י"ב טבת תש"פ - 17:29 09/01/2020
גודל: א א א

למרות ניסיונות המשטרה למנוע זאת, בית המשפט המחוזי בלוד התיר היום (ה') לפרסום כי בחקירות העצורים בשב"כ הופרו זכויותיהם באופן חמור. חוקרי השב"כ מנעו שינה רצופה מהעצורים וכן נקטו באלימות במהלך החקירות. בנוסף, בית המשפט התיר לפרסם כי מדובר בעבירות ביטחון אך אסר לפרט את אופי העבירות. 

שופטת בית משפט השלום בפתח תקווה, אופיר כתבי-ריבלין, התירה את פרסום ההפרות. בהחלטתה ציינה את מניעת השינה שעברו העצורים "לצערי, כפי שנוכחתי לדעת בעניינו של החשוד האחר כי אף חשוד זה, נחקר בשעות הקטנות של הלילה".

השופטת תקפה את התנהלות החוקרים: "מצב זה בו נמנעות מחשוד שעות שינה רציפות והוא מוצא מתאו על מנת להיחקר באמצע הלילה, הינו פסול, ולא מצאתי כל הצדקה לאופן חקירה פוגעני זה. בנסיבות אלה, כאשר מצאתי שזכויותיו של החשוד מופרות באופן הבסיסי ביותר, אין מנוס מלעקוב באופן צמוד אחר החקירה, לשם פיקוח על כיבוד זכויותיו של החשוד".

בהחלטתה פורטו מניעות השינה. "בתאריכים 02-03/01/2020 חקירות השב"כ בוצעו מ10:00 בבוקר ועד 12:05, שוב בין 17:10 אחה"צ ל17:35, מ20:45 עד 21:55, מ22:20  עד 02:10 בלילה. אך זה לא נפסק, העצור זכה לעשרים דק' הפסקה, וב02:30 בלילה הובא לחקירה נוספת, עד 03:30. חקירה נוספת נמשכה מ03:30 עד 04:30 לפנות בוקר, והתחדשה שוב ב11:00 בבוקר של היום הבא. העצור נחקר עד 15:00 בצהריים, נחקר שוב ב16:45 אחה"צ עד 19:05 , ומ 19:05 עד 04:30 בבוקר נערכה לו חקירה נוספת. החקירה התחדשה בשעה 10:30 עש 19:10 בערב "כשנערכות הפסקות בחקירה".

השופטת שאלה את נציגי המשטרה מדוע נערכו החקירות בשעות הלילה המאוחרות כשאר מאפשרים לחשוד לשהות בתאו זמן קצר ואז הוא מוצא שוב לחקירה. תושבת הנציגים היתה "חקירות שב"כ ובכלל חקירה זה לא סימפטי".

גם בתאריכים 04-05/01/2020 נמשכו החקירות לתוך הלילה. העצור נחקר 19:10 בערב עד 04:30 בבוקר, עם הפסקה קצרה של שלושת רבעי השעה בין השעות 20:50 עד 21:35.  החקירה התחדשה שוב למחרת ב10:30 עד 12:30 בצהריים, ושוב בין 19:25 ל23:55 בלילה, כולל הפסקה של 40 דקות. משעה 23:55 נחקר העצור עד 02:25. לאחר מכן נחקר בין 02:40 עד 04:32.

בנוסף למניעת שינה התלוננו העצורים גם על אלימות שהופעלה כלפיהם במהלך החקירה. לדברי אחד העצורים החוקרים קיפלו את ידיו, אזקו אותו בצורה מכאיבה במיוחד בידיים וברגליים עד שניסה להתבצר בתא השירותים כדי לעכב את חזרתו לחדר החקירות.

המשטרה ניסתה למנוע את פרסום ההפרות על ידי הטלת צו איסור פרסום על החקירה, וביקשה מבית המשפט להותיר את צו איסור הפרסום על כנו. לאחר שבית משפט השלום התיר לפרסם, ערערה המשטרה לבית המשפט המחוזי. כאמור, היום התיר בית המשפט המחוזי את פרסום ההפרות.

עו"ד עדי קידר מסר בגובה "לצערנו אנו נתקלים שוב באירוע של הפרת זכויות קיצונית על ידי המשטרה והשב"כ. הפעם השיא הוא בכך שגם מנסים להסתיר מהציבור את האמת על ידי מניעת הפרסום. אני בטוח שלאחר שהציבור ייחשף להפרת הזכויות הדברים יחקרו ויבדקו. מדובר בהתעללות ובעינויים שהשב"כ ממשיך להעביר נחקרים, חשודים צעירים, הדברים האלה צריכים להיבדק ולהיות מטופלים באופן דחוף ובחומרה ככל הניתן".

    | "הלקח לא הופק - העינויים ממשיכים להתרחש"

עו"ד חי הבר מסר בתגובה "מדובר בחקירה שערורייתית, שוב מנסים בשב״כ ובמשטרה לפענח אירועים ע״י מעצר ועינוי של חפים מפשע. חשוב להדגיש כי החשודים לא נעצרו בגלל שעשו משהו, אלא בגלל טענה של השב״כ שיתכן והם מתכננים לעשות משהו בעתיד, כלומר השב״כ ומשטרת ישראל הפכו כעת להיות ״משטרת מחשבות״. 

"מזעזע היה לגלות כי שום לקח לא הופק והעינויים ממשיכים להתרחש, הלקוח אותו אני מייצג התלונן בפני על חקירות ארוכות תוך מניעת שינה, על הטרדות מיניות שעבר, צעקות ואיומים. תלונה מתאימה תועבר לגורמים האמונים בתקווה שמישהו ישים סוף להתנהלות הברברית הזו", הוסיף.

עו"ד אמיר ברכה מסר בתגובה "בשלב הזה של התיק, כשאנחנו כבר אחרי הארכת מעצר שלישית, הדברים הולכים ומתבהרים. התיק הזה כנראה מהר מאוד ייסגר כלעומת שנפתח והחשודים ישוחררו, וזאת אפשר להבין לאור הלחץ שהיחידה החוקרת והשב"כ נמצאים בו - שמביא אותם להתנהגות קיצונית קשה. 

"דברים שעלו בחקירה ובפרוטוקולים מלמדים על מצב לא פשוט בו עומדים החשודים. אני מקווה שמישהו שם יתעשת ושהחשודים ישוחררו לבתיהם בקרוב, מדובר סה"כ בנערים בני 18 ובקטין בן 15", הוסיף.

עו"ד אביחי חג'בי על הפרות הזכויות שביצעו החוקרים "חבל ששירות הביטחון הכללי לא הפיק לקח ולמד את החלטת בית המשפט המחוזי שנתנה "בפרשת דומא". מהתנהלות זו אין מנוס אלא ללמוד ששירות הביטחון הכללי רואה בהחלטות בית המשפט "המלצות" לא מחייבות".

נזכיר כי העצורים חשודים בשל תכנון עתידי לביצוע עבירת רכוש, שניים מהם פגשו עו"ד אתמול (ד') לראשונה לאחר שישה ימי מעצר. בפגישה דיווחו העצורים על הפרת זכויות קשה כלפיהם על ידי חוקרי השב"כ, ועורכי דינם, עו"ד חי הבר, עו"ד עדי קידר, עו"ד נתי רום, עו"ד אמיר ברכה ועו"ד אביחי חג'בי כולם מטעם ארגון חוננו, צפויים להגיש היום תלונות נגד חוקרי השב"כ בעניין.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד