בע"ה ט"ו סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

החקלאים מישראל, הזרעים ממצרים והמוכר מעזה: הונאת החצילים הגדולה

הונאה בשווי מוערך של כ-45 מיליון ש"ח: ערבי מעזה מכר לחקלאים בישראל זרעי "חצילים". כשאלו הנביטו וצמחו, התברר כי מדובר במוצר שאינו ראוי לשיווק

  • ט"ו אלול תשע"ט - 11:55 15/09/2019
גודל: א א א
(אלחנן גרונר)
(אלחנן גרונר)

ערבי מרצועת עזה כבן 50, המחזיק ב"אישור שהייה בישראל", רכש זרעי חצילים במצרים ומכר אותם למשתלה להפצת זרעים בדרום הארץ.

מהחקירה, שהתנהלה בידי מפקחי היחידה המרכזית לאכיפה במשרד החקלאות עולה, כי החשוד העביר לבעל המשתלה 6 ק"ג זרעים לפני כשנה. השתילים, שנמכרו בשווי מוערך של כ-45 מיליון ש"ח, שווקו כזרעי חצילים בעל המשתלה הנביט את הזרעים, ייצר שתילי חצילים ומכר לחקלאים שונים ברחבי הארץ.

כ-30 חקלאים קיבלו לידיהם את השתילים שהגיעו ממצרים דרך עזה, וכשאלה גדלו והתחילו להניב, התברר כי מדובר במוצר אחר השונה מחציל ואינו ראוי לשיווק.

נגד כלל המעורבים בפרשה, כולל בעלי המשתלה, נפתחו הליכים משפטיים. משרד החקלאות העביר בקשה למשרד הבטחון לשלול את אישור הכניסה של הערבי החשוד בהברחת הזרעים.

במשרד החקלאות אומרים כי ענף החצילים בישראל כולל כ- 250 חקלאים, בשטחים המשתרעים על כ- 8,000 דונם. יצוין כי מכמות של 10 גרם זרעים ניתן לייצר שתילים המספיקים לשתילה בדונם (המפיק כ-7 טון חצילים), כך שפוטנציאל הזריעה בעקבות הונאת החצילים הוא 600 דונם השווה לכ- 4,000 טון חצילים.

"משרד החקלאות חוזר ומדגיש כי כל הכנסת תוצרת צמחית לישראל עלולה לגרום נזק רב לחקלאות המקומית", אומרים במשרד. "זו עלולה להוביל לכניסת נגעים שאינם קיימים בישראל. ביכולתם של נגעים אלו לפגוע בגידולים מקומיים, לגרום לנזק בלתי הפיך ולהשמיד ענפי חקלאות שלמים. על פי החוק, ובכדי למנוע מעבר של נגעי צמחים בין מדינות, קיים איסור מוחלט על הכנסת תוצרת צמחית במעברי הגבול לתוך שטח מדינת ישראל. כל העברה של תוצרת חקלאית לגבולות מדינת ישראל ללא אישור של השירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות מהווה עבירה פלילית".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 6 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד