בע"ה י"ד אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המועמד לעליון - נפגש עם תומכי טרור מוסלמים

שר המשפטים העביר בשבוע שעבר 24 שמות מועמדים לעליון, בהם השופט חאלד כבוב מיפו שהשתתף אשתקד באירוע בו נפגש עם אישי ציבור מוסלמים שתמכו במחבלים.

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח תשרי תשפ"ב - 11:34 04/10/2021
גודל: א א א
(צילום: יהודה פרל)
(צילום: יהודה פרל)

חברים בוועדה לבחירת שופטים מתנגדים למינוי השופט חאלד כבוב, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, לשיפוט בבית המשפט העליון מכיוון שנפגש אשתקד עם איש תיבור מוסלמים תומכי טרור, כך חושף עיתונאי הארץ, נטעל בנדל.
חברי הוועדה המתנגדים ציינו שגם לשיפוט במחוזי הוא איננו ראוי. כבוב הגיב ואמר כי לא הכיר את הפעילות הציבורית של המשתתפים.

אין זו הפעם הראשונה ששמו של כבוב מוזכר בהקשר כזה או אחר עם גורמים המעודדים טרור או אף שותפים בו לכאורה. במהלך פרעות תשפ"א, כתב בנו, ואליד כבוב, עו"ד בעצמו וסגן יו״ר הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין: "ואנחנו נמלא את הרחובות בזעם ובהפגנות. ואנחנו נמלא את בתי הסוהר כחפים מפשע. ואנחנו נעשה ילדים, דור מרדן, אחר דור. ונייצג את הצעירים האמיצים, אבל בחג שלנו - אקצא הוא שלנו והוא האמונה שלנו".

בנו של כבוב נשוי לבתו של מחמוד דאוד, אשר לכאורה מממן ותורם בשנים האחרונות לאירועים והפגנות של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית. בנו של מחמוד הוא אחמד דאוד, מנהל מסעדת הזקן והים בנמל יפו, שנאשם בניסיון לרצוח יהודים באמצעות 15 בקבוקי תבערה. דאוד נעצר חודש וחצי לפני כן, בח' ניסן (20/3/21), לאחר שתקף באלימות קשה את הבעלים של טנגו קפה ביפו, אך 3 שופטים שונים החליטו לשחררו בזה אחר זה.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי

כאמור, סגן רה"מ ושר המשפטים גדעון סער, העביר לפני מספר ימים את הרשימה הסופית שלו למועמדים לשיפוט בבית המשפט העליון, אשר מתוך 24 מועמדים - צפויה הועדה לבחור כשלושה שופטים. על פי חשיפת בנדל, חברים בוועדה לבחירת שופטים מתנגדים למינוי כבוב, הנחשב למועמד מוביל אצל הנשיאה חיות, לאחר שקיבלו בימים האחרונים מידע על פגישתו עם אישי ציבור מוסלמים שתמכו במחבלים. 

לפי המידע שהועבר לוועדה, בכ"ה אב תש"פ (15/8/20) נפגש כבוב עם יוסף מוחמיר, יו"ר ארגון המורביטין המזוהה עם ארגון הטרור פת"ח, ועם עכרמה סברי - יו"ר המועצה המוסלמית העליונה והדרשן המסית במסגד אל-אקצא שהיה המופתי של ירושלים ומקורבו של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן. בפגישה ניתן לשופט מגן הוקרה על פעילות אביו, אשר "שמר על המסגדים והמקומות הקדושים ביפו", כלשון המגן. כבוב הצטלם עם המגן, שעליו הוטבעו סמלי הארגונים של מוחמיר וסברי.

סברי, היה חבר ב"קואליציית הצדקה" שהוצאה מחוץ לחוק לפני כ13 שנה בשל גיוס כספים לארגון הטרור חמאס. לפני כ20 שנה תמך בפומבי בפיגועי התאבדות וקרא לחזק את הלגיטימציה לאינתיפאדה. סברי נחקר לאחר שנפגש עם מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, ולפני כארבע שנים עמד בראש משלחת שקיבלה את פניו של מנהיג הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית, ראאד סלאח, לאחר שחרורו מהכלא. לפני כשלושה חודשים פורסם ב'קול היהודי' כי השייח סברי, נפגש עם סגן יו"ר הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית, השייח כמאל חטיב, ששוחרר על ידי בית המשפט בתנאים מגבילים והמסית מלוד, השייח אלבאז אשר נחקר ביאח"ה ושוחרר אף הוא על ידי בית המשפט בניגוד לעמדת המשטרה.

השופט כבוב הגיב לטענות באמצעות הרשות השופטת: "אביו של השופט כבוב, עסק בפעילות ציבורית במשך כל חייו ופעל למען הקהילה בדרכי שלום ונועם. בשל פעילותו הענפה מינתה אותו ממשלת ישראל לעמוד בראש הווקף המוסלמי ביפו. ב-2020 קיבל בנו של השופט הודעה על כוונה להעניק לסבו ז״ל מגן הוקרה על פועלו למען הקהילה ביפו".

"הפמליה, שלידיעת השופט הורכבה מבני משפחתו של המופתי בלבד - והוא אינו מכיר את פעילותם הציבורית של חבריה - התארחה אצל משפחה אחרת ביפו והגיעה לדקות ספורות לבית בנו של השופט כבוב, שם העניקו לו את מגן ההוקרה. במפגש הקצר השתתף השופט כדי לכבד את זכר אביו. במפגש לא נישאו דברים ולא התקיימה ארוחה. השופט אף לא ידע, עד הגעתו למפגש, על הזמנת נציגי תקשורת, ואין לשופט כל נגיעה למועד הענקת המגן. בנסיבות אלו לא ראה השופט מקום לדווח על כך לגורם כלשהו במערכת וכך נהג", הודעת הדוברות.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 55 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד