בע"ה כ"ח שבט תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

העליון על פרשת היעלמות ילדי תימן: "עולים חשדות מטרידים"

בית המשפט העליון קיבל את הערעור שהגישו ילדי עולי תימן ואמר כי אוסף המקרים מציגים "דפוס פעולה המעלה חשדות מטרידים"

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ז כסלו תש"פ - 11:48 25/12/2019
גודל: א א א
עולי תימן במעברות לאחר עלייתם ארצה. למצולמים אין כל קשר לכתבה
עולי תימן במעברות לאחר עלייתם ארצה. למצולמים אין כל קשר לכתבה

בית המפשט העליון קיבל השבוע את הערעור שהגישו מספר משפחות ילדי עולי תימן וקבע כי לדון בתביעה שלהן נגד מדינת ישראל והסוכנות היהודית במה שכונה 'פרשת חטיפת ילדי תימן'.

השופט יוסף אלרון כתב בהחלטה, כי ישנם "חשדות מטרידים באשר לדפוס פעולה אחד מצד המשיבות, אשר עשוי להקים את זכותם של המערערים לסעד בסופו של ההליך".

התושבים דורשים לקבל פיצויים בגין הנזקים הנפשיים הקשים שנגרמו להם בעקבות היעלמות ילדיהם ואחיהם לאחר עלייתם ארצה.

לפני מספר חודשים דחה בית המפשט המחוזי את התביעה על הסף וקבע כי מדובר באירועים נפרדים ויש להגיש תביעות נפרדות. בעקבות כך, התושבים הגישו ערעור לבית המשפט העליון בנוגע ל-11 ילדים שהוגדרו "עלומים" בטענה כי נלקחו בידי נציגי הרשויות מידי הוריהם ולא ידוע מה עלה בגורלם.

בתביעתם טענו כי לא מדובר באוסף של מקרים בודדים אל בדפוס חוזר של מקרים דומים ומדובר בפעולה מערכתית.

כאמור, בית המשפט העליון קיבל את התביעה ואמר כי "מבלי להביע עמדה באשר לסיכויי התביעה, המצויה בשלב ראשוני למדי, הרי שעיון בכתב התביעה לבדו מעלה כי מעשיהם ומחדליהם הנטענים של פקידי המשיבות; המידע שעל פי הנטען נמסר להורי הילדים שנעלמו במפתיע; ובעיקר - היעלמותם המוחלטת של הילדים מבלי להותיר כל עקבות, מעוררים כולם לכאורה חשדות מטרידים באשר לדפוס פעולה אחד מצד המשיבות, אשר עשוי להקים את זכותם של המערערים לסעד בסופו של ההליך".

עוד כתב השופט, כי "כל אחת ממשפחות המערערים נושאת עמה משא כבד של צער וכאב על אובדן ילדה, ואף חלוף הזמן אין בו כדי להוות מרפא. לצער זה יש שם ופנים, והוא נחווה באופן ייחודי ואישי בכל אחת מהמשפחות. לצד זאת, נדמה כי יש גם היבט משותף המאחד בין סיפוריהם האישיים של כל המשפחות. בחלוף שבעה עשורים מהתרחשות האירועים, היבט זה מצדיק, מבחינה עובדתית ומשפטית, דיון מאוחד בפרשה היסטורית סבוכה וכואבת זו".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 28 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד