בע"ה כ"ז שבט תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הפייק ניוז נחשף: "ערוץ 13 - ערוץ תעמולה"

אחרי שפורסמו ציטוטים ערוכים וחתוכים משיעוריו של הרב נאומבורג ממכינת עצם, חושף אתר פרספקטיבה את השיעורים המלאים. "עמרי מניב אינו ראוי להיקרא עיתונאי"

  • ט' אלול תשע"ט - 08:50 09/09/2019
גודל: א א א

תפנית דרמטית בסערה שעורר ערוץ 13 כשפרסם קטעים מתוך שיעורים במכינה הקדם צבאית עוצם.

לפני כשבוע וחצי, פרסם העיתונאי עמרי מניב בפריים-טיים של חדשות ערוץ 13, כתבה בה הביא ציטוטים מתוך שיעוריו של הרב אסף נאומבורג, מרבני המכינה עוצם שבדרום. אותם קטעים, ערוכים וחתוכים מתוך השיעורים, הציגו את הרב נאומבורג כי מי שמתנגד לגיוס לצה"ל, קורא להבדלות מוחלטת מיהודים שאינם שומרי תורה ומצוות ואף מכנה את הגיוס לצה"ל "מולך".

לאחר הפרסום, יצאו פוליטיקאים, אנשי תקשורת, מהצד השמאלי של המפה המפוליטית, בשורה של גינויים כנגד מכינת עוצם והרב נאומבורג.

אלא שחנן עמיאור, כתב באתר ביקורת התקשורת 'פרפקטיבה' הביא השבוע את החלקים שהושמטו מהשיעור שפורסם בחדשות 13. אותם קטעים, שמציגים את השיעור ואת דבריו של הרב נאומבורג, באור שונה לחלוטין.

הרב נאומבורג, עמד בשיעור והציג לתלמידיו עמדה אחרת משלו, עמדה אותה ייחס לציבור החרדי.

"חשבתי לסדר קצת יותר את העקרונות המנחים של השאלות המרכזיות בעומק של הציבור החרדי", אמר הרב נאמבורג, בקטעים שהושמטו מהכתבה של עמרי מניב בחדשות 13. "הטענות המרכזיות בכלל לא מתחילות בעיניי לא בשאלת הציונות שהיא שאלה נגזרת ומאוחרת יותר, או שאלת ההליכה לצבא, זה כבר משהו פרקטי שהתהווה רק אחרי שנת 48' מה שנקרא. הויכוח שלנו עם מה שנקרא הציבור החרדי הוא הרבה לפני קום המדינה, הוא עומד על יסודות, הוא עומד על עקרונות מוקדמים הרבה יותר על דרכי חיים שהתפצלו, נראה לי שלשם צריך להפנות את המבט ובכוונה אני מתחיל ממה שנראית לי נקודת היסוד", אמר הרב נאומבורג.

    | הרשתות החברתיות סוערות: "לפטר את עמרי מניב"

חדשות 13 הגיבו לפרספקטיבה: "חדשות 13 עומדים באופן מלא מאחורי הפרסום". העיתונאי עמרי מניב בחר, כתגובה ראשונית, דווקא לתקוף את עמיאור שחשף את ההקשר המלא והאמיתי של השיעורים. "שוב חנן עמיאור, שמועסק במאות אלפי שקלים ככותב נאומים במשרד החינוך במינוי פוליטי חיצוני של נפתלי בנט ממפלגת ימינה, מתחפש למבקר תקשורת כדי לרצות את מעסיקיו ולהגדיל את סיכוייו לזכות בשלל נוסף מהקופה הציבורית".

ברשתות החברתיות כתבו רבים ביקורת קשה כנגד מניב וחדשות 13. "כל יום שבו עומרי מניב נשאר בתפקידו בחדשות 13 מוכיח שמדובר בערוץ תעמולה סובייטי שאסור להאמין לאף מילה שנאמרת בו. זהו", כתב שר התחבורה ח"כ בצלאל סמוטריץ' בעמוד הטוויטר שלו. בציוץ אחר פנה למניב "אתה לא ראוי להיקרא עיתונאי".

יו"ר ימינה, שרת המשפטים לשעבר איילת שקד אמרה, כי ''אני לא מוכנה לתת לדבר הזה להימשך. מהיום אני מתחייבת להיות כאן עבור המכינות הקדם צבאיות ולבלום את ההסתערות האלימה שיש עליהם. לא אתן לאף אחד להפוך אותם, הטובים שבבנינו, לילדי הכאפות של התקשורת השמאלנית. אני מבטיחה להילחם על שמם הטוב."

אחרי התגובות הקשות, כתב מניב בטוויטר: "אני מבקש להתנצל. צפיתי בשיעורים מהמכינה לפני הכתבה שפרסמתי, אחרי הפרסום היום לקחתי נשימות (הרבה..) צפיתי שוב והבנתי שהדברים שנאמרו בשיעור שונים מכפי שהצגתי. אין דבר שחשוב לי יותר מלדייק, שכשאני חתום על אייטם, זה יהיה ברזל".

עם זאת מניב, ביקש להציג את עצמו כקרובן של הסערה הציבורית. "חבל לי שזה הוביל לשמחה לאיד כאן מפוליטיקאים שאני מסקר. מתנצל". בהמשך, גם חדשות 13 פרסמו תגובה ממנה עולה כי הם מודים בטעותם והבהירו כי לא הייתה בכוונתם לפגוע ברב נאומבורג.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 38 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד