בע"ה ט"ו אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הרבנות הראשית ומשרד החקלאות נערכים לשנת השמיטה

בשנה הבאה תחול שנת השמיטה ובלשכתו של הרב הראשי יצחק יוסף דנו, יחד עם נציגי משרד החקלאות והדתות, בקשיים ובפתרונות בסיוע לחקלאים

  • יח"צ
  • ט"ו תמוז תש"פ - 09:24 07/07/2020
גודל: א א א
הפגישה במשרדו של הרב יצחק יוסף
הפגישה במשרדו של הרב יצחק יוסף

קרבה שנת השבע: ברבנות הראשות התקיימה אתמול (שני) פגישת היערכות לקראת שנת השמיטה שתחול בשנת תשפ"ב, בעוד כשנה וחצי. בפגישה שנערכה בלשכתו של הרב יצחק יוסף, השתתפו כלל הגורמים הרלוונטיים, ביניהם שר החקלאות מר אלון שוסטר, שר הדתות הרב יעקב אביטן, מנכ״ל משרד החקלאות מר נחום איצקוביץ', מנכ"ל המשרד לשירותי דת עו"ד עודד פלוס, מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל הרב משה דגן, וגורמי המקצוע מהמשרדים.

בישיבת ההיערכות, שנערכה לפי כל כללי הריחוק החברתי של משרד הבריאות עקב נגיף הקורונה, דנו המשתתפים על ההכנות הרבות הנדרשות לקראת שנת השמיטה ועל הקמתה של וועדת השמיטה הממלכתית.

בפתח הדברים אמר הרב יוסף כי "מצוות השמיטה היא חשובה ביותר וכי עלינו לעשות כל דבר על מנת שהחקלאים והאזרחים כולם יוכלו לקיים את מצוות השמיטה". הרב יוסף הזכיר את פסיקת אביו הרב עובדיה יוסף זצוק"ל בנוגע לגידול על מצעים מנותקים בשנת השמיטה, לפיה, בגידולים כאלה אין קדושת שביעית. לגבי היתר מכירה, הזכיר הרב יוסף את פסק דינו של אביו הרב עובדיה זצ"ל שפסק להתיר. זאת על פי פסקי ההלכה של החתם סופר והרב קוק זצוק"ל.  הרב יוסף התייחס בדבריו גם בנוגע לגבולות של ארץ ישראל לעניין הלכות השמיטה.

שר החקלאות אלון שוסטר אמר בישיבה: "שנת השמיטה, יחד עם השבת, השביעית והיובל, היא חלק מהחוקים החברתיים החשובים שנתנה היהדות לאנושות. בעידן שלנו, השמירה על שנת השמיטה מציבה אתגר כפול. ראשית, לוודא שפרנסת החקלאים לא תיפגע, יהיה אורח חייהם אשר יהיה. שנית, כחלק מתפיסת ביטחון המזון, לוודא שכל אזרחי ישראל ימשיכו לקבל אספקה סדירה של מזון טרי, בריא, מגוון ובמחירים סבירים.  שמחתי על הדיון החשוב עם הרב הראשי על שנת השמיטה, ואפעל להכנה מיטבית של משרד החקלאות לקראתה".

השר לשירותי דת הרב יעקב אביטן אמר בפגישה כי המשרד לשירותי דת יעשה ככל שביכלתו על מנת לעמוד לימין הרבנות הראשית והאגף לענייני שמיטה במשרדו, לעזור לחקלאים שומרי השביעית ולצרכנים, ולודא שמצוות השמיטה תקויים כהלכה. עוד הוסיף השר אביטן, כי בכוונתו לפעול להנחלת מצוות השמיטה בקרב תלמידים מכל המגזרים באמצעות תכניות לימוד מיוחדות.

מנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן הזכיר בדבריו את החקלאים שרוצים לקיים את מצות השמיטה, אך עומדים בפני קשיים כלכליים ואתגרים עצומים, כאשר האפשרויות ההלכתיות לחקלאי שומר מצוות הן גידול על מצעים מנותקים, עיבוד ושווק באמצעות אוצר בית דין, השבתה (הפקר) או בדרך של היתר מכירה, והתייחס ללוח הזמנים ולעבודה המרובה הנדרשת להיעכרות לקראת שנת השמיטה. בנוסף לכל הזכיר מנכ"ל הרבנית הראשית את העלות התקציבית הנדרשת על מנת להיערך לשנה זו ובכללם מסלולי התמיכות לחקלאים באמצעות משרד החקלאות ואת הפרוצדורה הנדרשת לכך. "חשוב להיערך מספיק זמן ולבצע נטיעות בגינות נוי ברשויות המקומיות כבר עכשיו וכו. מרן הראש"ל הסביר כי דבר של קיום מותר, לגזום להשקות וכו. אך לנטוע מחדש - אסור. גם לזה צריך להיערך".

מנכל המשרד לשירותי דת עו"ד עודד פלוס אמר במהלך הישיבה כי הוא שמח מהעובדה שבשנת השמיטה הקודמת, הייתה היערכות בזמן ועבודה טובה של כלל גורמי המקצוע. "אנו שמחים שנערכנו בזמן והצלחנו בכך שלא נגרמה עליית מחירים. הדבר אף כתוב בדו"ח מבקר המדינה" בדבריו התייחס לכך שהמשרד לשירותי דת יסייע לרבנות הראשית בכל ההליכים לקיום שנת השמיטה כהלכתה. 

מנכ"ל משרד החקלאות מר נחום איצקוביץ' ואנשי המקצוע במשרד פירטו בפגישה את מסלולי התמיכות לחקלאים הקיימים במשרדו ועל האיזון הקיים בין יבול נוכרי (היתרי יבוא) להיתר מכירה המאזן את צרכם של חקלאי ישראל ומאידך מאפשר לשמור על רמת מחירים סבירה בשנת השמיטה.

בסיומה של הפגישה סיכמו כי הגורמים הרלוונטיים ינחו את גורמי המקצוע במשרדם לקדם את ההיערכות לשנת השמיטה ולשוב ולהיפגש על מנת להיערך ככל הניתן לקיום שנת השמיטה כהלכתה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 0 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד