בע"ה כ"ב אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הרב יצחק יוסף בספר חדש על קדושת הכותל

מחבר סדרת ספרי ההלכה ילקוט יוסף והרב הראשי לישראל בספר חדש בסדרה שכולו עוסק בנושאי דיני הכותל המערבי של הר הבית

  • יח"צ
  • כ"ח ניסן תשע"ט - 11:18 03/05/2019
גודל: א א א
הכותל המערבי
הכותל המערבי

הרב הראשי לישראל ונשיא הרבנות הראשית לישראל הראשל"צ יצחק יוסף יוצא בספר חדש "ילקוט יוסף - דיני הכותל המערבי".

בספר מרכז הרב פסקי הלכות הנוגעות לקדושת הכותל המערבי, בהלכות הנהוגות בו, ובכובד הראש הראוי לנהוג כשמגיעים למקום, בין השאר עוסק הרב במנהג הטמנת הפתקים, בעקבותיו גם מכניסים רבים ידיהם בין חריצי הכותל, וכן במנהג הריקודים בסמוך לכותל בימי שבת ומועד.

כמו כן מביא הרב פסקים ביחס לצורת ההתנהגות בסמוך אל שריד בית מקדשנו, כמו ישיבה רגל על רגל במקום, ניגון בכלי נגינה, צילום תמונות על יד הכותל והלכות והנהגות נוספות הנוגעות לכותל. הספר חולק לראשונה במהלך חג הפסח באירוע הקבלת פני רבו, שקיים הרב במהלך חול המועד בכותל המערבי לאחר ברכת הכוהנים המסורתית.

בספר, הקדיש הרב התייחסות רחבה, לסוגיות הבוערות סביב הכותל, וזאת על רקע המו"מ הקואליציוני והדיבורים על החייאת מתווה הכותל והניסיונות של תנועות הרפורמים לקבוע מנהגים ולקבל חלק על יד שריד בית מקדשנו, הראשל"צ קורא בספרולפעול בכותל על פי פסקי הרבנות הראשית לדורותיה, ובהם פסקי אביו הגאון הראשל"צ מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל, ולמנוע את חילול המקום על ידי הרפורמים.

בתוך הדברים מביא הרב את ההתנגדות ההיסטורית של הרבנות הראשית לכל שינוי סדרים בסמוך לכותל לכל אורכו, כך בשנת תשל"ז, בעת שרצו להקים את תיירות וארכיאולוגיה בסמוך לחלקו הדרומי של הכותל המערבי ולכותל הדרומי, יצאה הרבנות הראשית בראשות הראשל"צ מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל נגד הכוונה "ושוב אחר שנים בכ"ה ניסן תשל"ז, יצאה הרבנות הראשית בראשות מרן אאמו"ר זיע"א, בקריאה, נגד המגמה להפוך חלקים מן הכותל הדרומי לאתר תיירות, ולאשר פעילויות והתנהגויות שלא בהתאם להלכה, הרבנות הראשית מתנגדת בכל תוקף לכל שינוי במצב הנוכחי בכל הרחבות מסביב להר הבית, כולל הכותל המערבי והדרומי גם יחד." מציין הרב.

בהמשך מביא הרב גם את עמדת מועצת הרה"ר רק מלפני חודש וחצי, נגד כל נתינת מקום והכרה ל'נשות הכותל' בסמוך לכותל, וכן את מעמדה ההיסטורי של הרבנות הראשית לאורך השנים כסמכות היחידה על הכותל המערבי, "מעמד הרבנות הראשית לישראל בנוגע לסדרים ליד הכותל המערבי, יסודו בימי קדם, עוד כשהיה המקום נתון תחת שלטון זר, התורכים הכירו בראשון לציון והחכם באשי בתור בא כוחה של היהדות ובשל כך היו עמו תמיד בדין ודברים גם סביב זכויות היהודים ליד הכותל", ובהמשך גם בתקופת הבריטים, עד כדי כך שהדבר קיבל תוקף חוקי ב'דבר המלך' וב'פקודת העתיקות' הבריטית.

כך גם כיום, "מיד לאחר שחרור מקום המקדש באייר תשכ"ז, כינס אליו ראש הממשלה לוי אשכול את ראשי הדתות, והכריז כי הסדרים על יד הכותל המערבי יקבעו רק בידי הרבנים הראשיים לישראל".

בהמשך מרחיב הרב ביחס ההלכה בכלל לתנועות הרפורמים ולמנהגיהם, ומביא דברים חריפים של גדולי ישראל לאורך הדורות עד כדי כך "שאע"פ שמחלל שבת בפרהסיא שעלה לתורה יש לענות אמן אחר ברכותיו, מ"מ הרפורמים וכדו' אין להעלותם לס"ת, ואין לענות אמן אחר ברכותיהם". ומדברי האגרות משה "שאין להניח לרב רפורמי לברך ברכה אחת מברכות הנישואין תחת החופה, או בסעודות ז' ברכות, ואם בירך אין ברכתו כלום, ואין לענות אמן אחר ברכתו, שהרי הוא כופר ואצלו הברכה היא כדברים בעלמא", בהמשך מביא מדבריו "שפשוט וברור שאסור להתחבר עמהם ואין לך קלקול יותר גדול מזה". 

עוד הביא הראשל"צ בספרו את דבריו הנחרצים של רבה של ירושלים, הגרצ"פ פראנק, ביחס לרצונם לבנות מרכז בירושלים עיה"ק, "וכמו"כ עוררנו לאנשי מעשה על שמועה כי באה, שהם אומרים להקים בנין והיכל רפורמי בעיה"ק, ויש להתלכד ולהתכונן למלחמת מצווה זו אם ח"ו יגשו לבצע זממם... כי המפלצת הזו היא גרועה יותר מכל סוגי החילוניים למיניהם, ובפעולותיהם הנם מכניסים אנדרלמוסיא בעולם ומגבירים כח הסט"א רח"ל".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 28 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד