בע"ה י"ב סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

התקנות הוחמרו: הותרו מניינים אך ורק במערת המכפלה וברחבת הכותל

הממשלה אישרה הלילה (ג') החמרה של ההגבלות: נאסר לקיים מניינים, צמצום שוק העבודה והגבלות נוספות. יש גם הנחיות לליל הסדר; האכיפה תוגבר

  • מערכת הקול-היהודי
  • ו' ניסן תש"פ - 09:18 31/03/2020
גודל: א א א
(יהונתן ולצר, tps)
(יהונתן ולצר, tps)

בשעות הלילה (שלישי) אישרה הממשלה את החמרת התקנות וצמצום התנועה במרחב הציבורי, למניעת התפשטות נגיף הקורונה.

בין היתר, אין לצאת כלל מהבית, למעט למען אחד או יותר מהדברים שאושרו, אלא במרחק של 100 מטרים מהבית לכל היותר. בתחילה דווח כי תתאפשר התקהלות של עד שני בני אדם שאינם מאותה משפחה גרעינית, אך התקנות הללו לא אושרו בממשלה.

חתונות ייערכו אך ורק בחוג משפחתי מצומצם, בלי אורחים ובלי מוזמנים. הלוויות יוכלו להתקיים בשטח פתוח בהשתתפות של עד 20 בני אדם, כולל אנשי החברה קדישא.

בבריתות, שייערכו בשטח פתוח בלבד, יוכלו להשתתף עד עשרה בני אדם, תוך שמירה על המרווח האישי הדרוש של שני מטרים לפחות בין אדם לאדם.

לאחר שעד כה אושר לקיים מניינים של עד עשרה בני אדם בשטח פתוח, כעת נאסר גם לקיים מניינים אלו. בעקבות לחץ שהפעילו השרים אריה דרעי ובצלאל סמוטריץ', אישרה הממשלה לקיים שני מניינים בלבד, בכל שטח מדינת ישראל. במערת המכפלה וברחבת הכותל המערבי של הר הבית. שני המניינים יהיו מוגבלים לעד עשרה בני אדם, תוך שמירה על מרווחים של שני מטרים בין אדם לאדם.

כמו כן, הממשלה אישרה לתגבר את המשטרה ב-700 חיילי צה"ל, שיפעלו בסיורים ובסיוע למשטרה באכיפת התקנות למניעת התפשטות נגיף הקורונה. כמו כן, הכוחות הונחו לבצע מיקוד בעיקר בשכונות וביישובים בהם מתבצעות הפרות של התנאים וההגבלות.

   | צמצום בשוק העבודה ב-15% נוספים; כללים למעסיק ולעבודים

לגבי שוק העבודה, החליטה הממשלה לבצע צמצום נוסף, מ-30% ל-15%.

בין היתר קבעה הממשלה, כי במקום העבודה לא ישהו בו זמנית יותר מעשרה עובדים או 15% ממצבת העובדים, לפי הנתון הגבוה מבין השניים. במידה ועובדים נוספים חיוניים לפעילות השוטפת של העסק, ניתן להעלות את מספרם ל-30% ממצבת העובדים, וזאת לאחר דיווח למנכ"ל משרד הכלכלה, למעט מקומות עבודה המוגדרים כחיוניים.

עובדי מנהלה לא יגיעו אלא במקרים שנוכחותם חיונית. קבלת קהל במקומות עבודה שאינם מוגדרים כחיוניים תתאפשר רק לצורך אספקת מוצרים או שירות, וגם זאת יש לעשות לאחר צמצום מספר נותני השירות, ככל הניתן.

על העובדים המגיעים למקום העבודה יש להצהיר מידי יום בטופס על מדידות חום והיעדר תסמינים. על המעסיק לתעד את אותם טפסים אצלו. כמו כן, על העובדים לשמור בקפדנות על כלליל היגיינה, הכוללים שטיפת ידיים וחיטוי ציוד המשמש ליותר מאדם אחד. כמו כן, אין לעלות במעליות יותר משני בני אדם בו זמנית.

במקומות העבודה בהם לא ניתן לשמור על מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם, ידאג המעסיק לאמצעים אחרים למניעת הדבקה. במקומות בהם עובדים במשמרות, יפעלו המעסיקים לשבץ את אתם עובדים באותן המשמרות וללא תחלופה בין הצוותים.

מעבדות לתיקון מוצרי תקשורת ומחשבים יורדו לקבל לקוחות בבית העסק. בעלי דוכנים בשווקים קמעונאים רשאים למכור באמצעות שירות משלוחים בלבד. כמו כן, שירותי משלוחים מותרים לכל סוגי המוצרים.

   | "ליל הסדר – רק במסגרת המשפחה המצומצמת מאותו הבית"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהצהרה לתקשורת, זמן קצר לפני אישור התקנות בממשלה, כי "הסדר השנה ייזכר כסדר הסגר. אני מבקש שתקיימו אותו רק במסגרת המשפחה הגרעינית שגרה איתכם בדירה או בבית. רק מי שמשתייך לתא המשפחתי המצומצם ישתתף בסדר, תוך שטיפת ידיים ושמירה על מרחק מאדם לאדם".

"אני מבקש מכם לעשות דבר נוסף - אני מבקש מכם להימנע מביקורים משפחתיים ערב החג. המטרה היא לא לפגוש באנשים שהיו במקומות אחרים, כי כך מתפשטת המחלה". נתניהו הדגיש כי ההנחיות תקפות גם לגבי חגים של בני העדות הלא -יהודיות. "אנחנו מברכים אתכם, את כולם, לרגל החגים, אבל נדרוש גם מכם לקיים בדיוק את אותן הנחיות, כי זה מציל חיים".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד