בע"ה י"א כסלו תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חדש ביכ"ל: רחפן מאובזר במצלמה טרמית

ביחידת הכלבנים לאיתור נעדרים מדווחים על ניסוי מוצלח באמצעי החדש של היחידה

  • יח"צ
  • כ"ו כסלו תשע"ח - 16:16 14/12/2017
גודל: א א א

יכ"ל - יחידת הכלבנים לישראל הציגה מערכת תצפית מתקדמת, המשפרת באופן דרמטי את יכולות האיתור מהאוויר. לפי דיווח הארגון, המתמחה בחיפוש נעדרים ואימון כלבי שמירה, המערכת כוללת מצלמה טרמית, שיובאה לארץ במיוחד עבור יכ"ל, ומותאמת להתקנה על גבי הרחפן של היחידה. הציוד החדש משדרג את יכולותיה של היחידה לחשוף נסיונות חדירה לישובים, עוד לפני כניסת המחבלים לתחומם, או לאתרם בתוך תחומי הישוב לאחר חדירה. כמו כן הרחפן המאובזר משפר את היכולות בחיפושי נעדרים, בפרט בשעות הלילה.

לצורך טיסת המבחן נערך תרגיל לאיתור מחבל / נעדר. הרחפן המצוייד במצלמה הטרמית, הוטס בחושך מוחלט מהחפ"ק  למרחק קילומטר, למקום שהוגדר בתרגיל כ'קצה חוט' של המחבל או הנעדר, כש-100 מטר מתחתיו, על הקרקע, מצטרפים גם כלבן וכלב לחיפושים. במציאות אמיתית, קצה חוט יכול להיות פירצה שאותרה בגדר, מיקום תנועה חשודה שנקלטה ע"י חיישן /מצלמה, פריט אישי של נעדר שנמצא בשטח, המקום האחרון בו הוא נצפה וכדו'. בתרגיל זה, הסתתר מתנדב יכ"ל, שדימה את המחבל/נעדר, בשכיבה על הקרקע ליד עץ, במרחק של כ-200 מ' מנקודת קצה החוט.

באחד הסרטונים רואים בבירור דמויות לבנות על המסך בחפ"ק, כפי ששודרו מהמצלמה, הקולטת את חום הגוף שנפלט מהאנשים ובעלי החיים שבשטח: הכלב והכלבן נעים בשטח, והכלב מוביל את מפעילו היישר אל הדמות הלבנה המכורבלת. עבודת חפ"ק מיטבית משלבת את כוחות האוויר והקרקע, ויכולה להכווין את הכלבן והכלב אל מושא החיפוש במהירות וביעילות, עפ"י התמונות הנקלטות מהרחפן, ולהציל חיים.

"לדאבוננו, במקרים רבים, כגון טבח משפ' פוגל באיתמר, למרות שהתקבלה התרעה בחמ"ל על נגיעה חריגה בגדר, לא הצליחו הכוחות שהוזעקו לשטח לעלות על עקבות המחבלים, ואלה המתינו במחבוא עד עזיבת הכוחות, ורק אז נכנסו לבית משפ' פוגל והחלו במסע הרצח", אומרים ביחידה.

"הסיפור האומלל הזה חזר על עצמו גם באסון של משפחת סלומון בנווה צוף: החמ"ל קיבל אזעקה על חדירה, ובכל זאת המחבל הצליח לשוטט בישוב כ-20 דקות מבלי להתגלות, עד שחיסל את בני המשפחה שראה בבית. כלבי גישוש ופישפוש בשילוב עם מצלמה טרמית על גבי רחפן, היו יכולים לסייע רבות באיתור וניטרול המחבלים לפני שהצליחו לרצוח אנשים. מה התועלת במיגון יישובים בגדרות, חיישנים ואמצעים אחרים, העולים מליוני שקלים, בלי יכולת לאתר את המפגעים אחרי שהאמצעים משדרים לחמ"ל אודות החדירה?", מביעים בארגון תמיהה.

"ברוב המקרים האמצעים המשוכללים והיקרים שבידי רוב הישובים עובדים היטב. אך נוכחנו שאין די בכך, ופעמים רבות זה לא גרם לסיכול החדירה ולא נמנעה מהמחבלים יכולת להצליח במזימתם. הפעלת כלבים, בשילוב עם רחפן ומצלמה טרמית היא נוסחה מנצחת. עכשיו, במקרה של קריאה לסייע לישוב כלשהו לאתר מחבל שחדר לישוב וטרם נתפס, נוכל בנוסף להפעלת כלב גישוש גם להעלות רחפן עם מצלמה טרמית לאוויר בכדי לאתר את המחבל המסתתר במהירות האפשרית. אנו מאמינים שהמערכות המשודרגות של יחידת הכלבנים לישראל עשויות להציל נפשות רבות בישראל".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד