בע"ה כ"ב תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
הבחירות ב"מגזר"

חייל ערבי ירה בשניים ותקף אחרים בגרזן

​אלימות שיא בחברה הערבית לאחר הבחירות. השבת: ירי, רימונים, הצתות וקטטות, 2 הרוגים ו-15 פצועים. בג'ית ניסיון דריסת שוטר

  • אלחנן גרונר
  • כ"ו חשון תשע"ט - 12:37 04/11/2018
גודל: א א א
שריפת מבנה המועצה בטובא זנגרייה (דוברות כב"ה צפון)
שריפת מבנה המועצה בטובא זנגרייה (דוברות כב"ה צפון)

"חגיגה" של דמוקרטיה.

הבחירות לרשויות המקומיות הביאו לשיא את אירועי הפשיעה והאלימות בקרב האוכלוסייה הערבית ברחבי הארץ. תרבות החמולות מתנגשת עם ערכי הדמוקרטיה של מדינת ישראל בפרט בבחירות, ונראה כי בחלקים נרחבים בחברה הערבית לא משלימים עמם.

מדיווחי המשטרה עולה כי במהלך השבת ובמוצאי השבת התרחשו עשרות אירועי ירי מנשק קל, מקלעים וזיקוקים, הצתות, השלכת רימונים וידויי אבנים במספר כפרים, במהלכם נרצחו שני ערבים ונפצעו 15 לפחות. מרבית האירועים התרחשו על רקע הבחירות.

בכפר פסוטה שבגליל, שמרבית תושביו ערבים נוצרים, התרחש אירוע חמור במיוחד שכן מי שפתח בירי היה חייל קרבי בצה"ל בן הכפר. לפי הודעת המשטרה הוא ירה בשני צעירים מהכפר שנפצעו באורח קל ובינוני ובהמשך תקף באמצעות גרזן שלושה נוספים ופצע אותם קל.

באתר הארץ פורסמו טענות של ראש מועצת הכפר על כך שהחייל ואימו היו מעורבות בתקופת הבחירות באיומים בפייסבוק אך למרות שהוא נחקר ונשקו נלקח ממנו, הנשק הוחזר, ובצה"ל אמרו כי מדובר בתקלה בהעברת מידע בין יחידות וכי הנושא יתוחקר.

במוצאי השבת הוארך מעצרו של החייל עד יום רביעי. מעצרו של חברו החשוד במעורבות באירועים הוארך ביום אחד, ואמו של החייל שוחררה והורחקה מהכפר פסוטה.

שריפת מבנה המועצה בטובא זנגרייה (דוברות כב"ה צפון)

בירת הפשע: ירי מקלעים והצתת מבנה המועצה

מוקד מרכזי במהומות היה בירת הפשע של הגליל טובא זנגרייה. אמש (מוצ"ש) הוצת בניין המועצה של הכפר ולמבנה נגרם נזק כבד. כוחות הכיבוי נכנסו לכפר באבטחת כוחות יס"מ, וערבים השליכו על השוטרים אבנים.

בנוסף תועדו ערבים רעולי פנים שביצעו ירי מאסיבי ברחובות מנשק קל ומקלעים. באתר רוטרנט דווח כי טיל לאו נורה בכפר, אך במשטרה מסרו לקול היהודי כי לא מוכר דיווח כזה.

במשטרה דיווחו כי בליל שבת ובשבת לפנות בוקר התרחשו בטובא זנגרייה מספר אירועים נוספים במהלכם הוצתו רכב ורפת, בוצע ירי לעבר בית ובשבת בערב בוצעו מספר אירועי ירי והושלך רימון הלם לעבר רכב.

כלל האירועים בוצעו על פי המשטרה על רקע הבחירות, לאחר שנציג חמולת הייב לא נבחר לראשות המועצה.

שוטרים שפעלו בטובא זנגרייה עצרו  7 חשודים תושבי הכפר בגילאי 20-53. לפי המשטרה 3 חשודים נעצרו בחצר בית כשברשותם רימון הלם לפני שהשליכו אותו.

בן 13 נפצע מירי בטורעאן – רימוני רסס באבו סנאן

עוד מוקד היה טורעאן בו על רקע הבחירות התגודדו מאות ערבים משתי משפחות. במהלך הקטטה ההמונית נזרקו אבנים, ובמקביל דווח על נער בן 13 וצעיר בן 29 שנפצעו באורח קל מירי בכפר. 3 חשודים נעצרו במוצאי השבת.

האירועים הינם המשך להתפרעויות בכפר בליל שבת במהלכם נעצרו עשרה חשודים. במהלך הקטטה בוצע ירי זיקוקים, יידויי אבנים וירי מנשקים באויר. בנוסף נגרם נזק לבית עסק.

באירוע אחר בכפר אבו סנאן השליכו ערבים שני רימוני רסס לעבר פתח מבנה. במשטרה אומרים כי הרקע הוא תוצאות הבחירות באזור, וכי חבלנים ניטרלו את הרימונים, שלא התפוצצו.

באירוע אחר בשכונת פאחורה בנצרת נורו יריות לעבר אשה בשנות ה-40 לחייה. היא נפצעה קל ופונתה לקבלת טיפול רפואי.

 בג'אסר א-זרקא, נפצע באורח בינוני ערבי כבן 30 מהכפר שנורה בעקבות סכסוך. הוא פונה אל המרכז הרפואי הילל יפה.

בכפר הדרוזי ג'וליס נוטרלו בידי חבלנים במהלך השבת שלושה מטעני צינור לאחר שחקלאי שגר בכפר איתר אותם במטע זיתים בו עבד.

באום אל פאחם חוסל צעיר כבן 20 ביריות בעת שישב במכוניתו. בית המשפט הוציא לבקשת המשטרה צו איסור פרסום על חקירת האירוע.

ניסיון דריסת שוטר בכפר ג'ת

ובכפר ג'ת ניסה ערבי לדרוס השבת שוטר, וזאת במהלך סריקות משטרה אחר חשוד בירי ופציעת כמה ערבים שישבו ברכב בכפר.

במשטרה אמרו כי בליל שבת התקבלו דיווחים על ירי בכפר. צוות סיור מתחנת באקה הגיע לזירה ואיתר רכב השייך לתושב המקום ועליו סימני ירי ובסביבתו תרמילים.

השוטרים פתחו בסריקות באזור וזיהו חשוד שנמלט מהמקום, כאשר במהלך המרדף הרגלי אחריו,  נצפה החשוד עולה על רכב תוך שמנסה לדרוס את השוטר, שבתגובה ביצע ירי לנטרול הסכנה,  אולם הרכב המשיך בנסיעה והצליח להימלט מהמקום.

בהמשך הלילה התקבל דיווח, כי שלושה תושבי ג'ת בשנות  ה-20  לחייהם שהיו ככה"נ ברכב, הגיעו לקבל טיפול במרפאה המקומית בישוב הסמוך- בבאקה אל גרביה.

המשטרה פתחה בחקירת האירוע. הרכב ששימש לניסיון הדריסה של השוטר, אותר ונתפס.

גם בדרום לא שקט. אמש (מוצ"ש) דווח על בדואי בן 34 שמתגורר באזור כביש 40 שנרצח. המשטרה פתחה בחקירה.

באירוע נוסף השבת התקבל דיווח אודות קטטה בין שתי משפחות בשכונות 28 ו 29 ברהט ושני פצועים שנזקקו לטיפול רפואי.

בכפר כעבייה דווח כי בקטטה שהתפתחה בין שתי משפחות על רקע הבחירות לרשות המקומית בוצע שימוש בירי ואף ניסיונות דריסה באמצעות כלי רכב.

 גבר בן 30 מהכפר נפצע באורח בינוני מירי בפלג גופו התחתון ופונה לבי"ח רמב"ם בחיפה.

גם בכפר כנא התגודדו השבת מאות רבות של ערבים משתי משפחות בכפר, ובעקבות ויכוח על רקע הבחירות לרשות המקומית החל יידויי אבנים וירי באויר.

בשבוע שעבר החלו התפרעויות במוקדים רבים, הן ביום הבחירות והן לאחר פרסום התוצאות. בכפר ערערה בנגב נפצעו שני שוטרים מאבנים שיידו בדואים בקטטה. התפרעויות, הצתות וירי דווחו גם בכפרים איכסאל, כפר מנדא, בעיר סכנין,  דיר חנא ועוד. בחלק מהמקומות דווח על פצועים.

בישוב כליל אף נפצעה נערה יהודיה מקליע שירו ערבים בכפר ירכא במהלך החגיגות לאחר הבחירות.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד