בע"ה י"ד סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חייל שגוייס כמודיע ונקלע למצוקה נפשית שם קץ לחייו

כתבי אישום מוגשים נגד שני רכזי מודיעין במצ"ח אשר לא דיווחו על מצוקה נפשית בה היה שרוי חייל מודיע שגייסו אשר בעקבותיה התאבד החייל

  • ד' תמוז תשע"ט - 15:44 07/07/2019
גודל: א א א
אילוסטרציה צילום: דובר צה"ל
אילוסטרציה צילום: דובר צה"ל

כתבי אישום מוגשים נגד שני רכזי מודיעין במצ"ח אשר לא דיווחו על מצוקה נפשית בה היה שרוי חייל ששימש כמודיע שלהם ביחידתו ובעקבותיה התאבד. את הדברים פרסם בשבוע שעבר כתב חדשות כאן רועי שרון.

על פי ההודעה שני רכזי המודיעין גייסו כחלק מתפקידם חייל קרבי מאחת מיחידות השדה במטרה שישמש עבורם כמודיע ביחידתו. הדבר גרם למצוקה רבה עבור החייל כאשר הוא נדרש מחד ליצור קשרי חברות וידידות ביחידתו ומאידך הוא נדרש להפליל את חבריו בנושאים שונים אשר יובילו למעצרם על ידי מצ"ח. 

 

כתבי האישום מוגשים נגד שני רכזי המודיעין על פיהם לאחר גיוסו הוא הביע בפניהם את מצוקתו והשניים לא דיווחו על כך לממונים עליהם כאשר בעקבות כך התאבד הלוחם.  יש לציין כי הפרשייה הנוכחית בצה"ל הינה תקדימית ומעולם לא אירע אירוע דומה בתוך שורות הצבא.

כזכור, לפני מספר חודשים נחשפה פרשייה דומה ומטלטלת בחוות גלעד. הפרשייה עוררה זעם רב על האופן בו משתמשים בשב"כ בסוכנים הסמויים והיא מצטרפת למספר פרשיות קודמות שנחשפו בעבר.

תושב החווה התאבד ולאחר מכן נחשף כי היה סוכן המחלקה היהודית בשב"כ. למשפחתו נודע כי רכז השב"כ שוחח איתו ארוכות, שמע על כוונתו להתאבד, אך לא עשה דבר ולא הזעיק כוחות הצלה. רק כעבור שעות ארוכות הוא אותר כשהוא ללא רוח חיים.

הפרשיה נחשפה לאחר שבני משפחתו של התושב קיבלו לידיהם את מכשיר הפלאפון שלו שהוחזק כראיה במשטרה. לקול היהודי נודע כי בהקלטות השיחות במכשיר נמצאו שלוש שיחות שבוצעו בלילה שקדם להתאבדות, בין התושב לבין רכז המחלקה היהודית המכונה "שלומי" ואחראי על אזור חוות גלעד.

באחת השיחות שערכה כ-50 דקות, הצהיר התושב כמה פעמים על כוונתו להתאבד, כשהוא מזכיר את הסיבה לכך כפרידה מחברתו. הוא אף נשמע אומר במהלך השיחה כי "ברבע שעה האחרונה הייתי עם חבל על הצוואר".

צפו: שיחת השב"כ עם הסוכן שהתאבד מחוות גלעד

 

רכז השב"כ מצדו מנסה לדבר על ליבו שלא יבצע את המעשה, אך בכל הזמן הארוך, וגם לאחר ששמע כי התושב היה עם חבל על הצוואר, וגם לאחר מכן כאשר מצהיר התושב שוב ושוב על כוונתו להתאבד עוד הלילה, לא הזעיק הרכז את כוחות הצלה ולא דיווח על המצב לאיש.

התושב נמצא רק תשע שעות לאחר ההתאבדות

השניים סיימו את השיחה, ועל פי הערכת גורמי הרפואה, לפנות בוקר התאבד התושב. גם בשלב זה ולמרות שלא ענה לשיחות נוספות שחייג אליו רכז המחלקה היהודית, לא הזעיק רכז השב"כ איש מגורמי ההצלה לבדוק מה מצבו של הסוכן.

לקול היהודי נודע כי רק בסביבות השעה 14:30, תשע שעות לאחר מועד ההתאבדות המשוער, התגלתה גופתו של התושב בידי רבש"ץ הישוב שהוזעק בידי אחד מחבריו של הסוכן שלא הצליח ליצור עמו קשר.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד