בע"ה י"ח אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

יום הבחירות: כל הפרטים והנתונים שאתם צריכים לדעת!

לקראת יום הבחירות ריכזנו עבורכם את כל המידע הנחוץ והרלוונטי שיעזור לכם לממש את זכותכם, וגם הרחבנו על נקודות מסוימות ומעניינות! לבחור בראש שקט

  • דוד אור שחר
  • ב' ניסן תשע"ט - 17:12 07/04/2019
גודל: א א א

הבחירות לכנסת יערכו ביום שלישי הקרוב ד' בניסן התשע"ט, (9/4/2019, למניינם) מהשעה 7:00 ועד לשעה 22:00 בלילה.

מזג האוויר ביום הבחירות יהיה מעונן חלקית עד נאה עם עלייה בטמפרטורות. חם מהרגיל לעונה.

מספר בעלי זכות הבחירה שיוכלו להצביע בבחירות לכנסת ה-21 הינו: 6,339,279. מליוני המצביעים יוכלו לממש את זכאותם לבחור באחד מ-10,720 קלפיות שיוצבו בכל רחבי הארץ.

בנוסף, 96 קלפיות הוצבו בנציגויות ישראל בחו"ל לטובת ישראלים שאינם בארץ מסיבות שונות.

עבור אנשים שניידותם מוגבלת מסיבות נכות או אחרות יוצבו 3,946 "קלפיות נכים" בנקודות שונות.

רוצים לדעת היכן בדיוק ממוקם הקלפי שלכם? לחצו כאן

   | מהו אחוז החסימה בבחירות הקרובות?

אחוז החסימה בבחירות הקרובות יעמוד על 3.25% מכלל הקולות הכשרים שיספרו. את כמות האנשים הנספרים כמנדט נדע רק לאחר הבחירות וספירת הקולות ובדיקתם.

לשם השוואה, בבחירות הקודמות 33,511 איש היוו מנדט אחד. 

בבחירות הקודמות נפסלו 43,854 קולות בוחרים.

   | מי זכאי לבחור ולהיבחר?

זכאי לבחור כל אזרח בישראל שביום הבחירות מלאו לו 18 שנה והוא רשום בפנקס הבוחרים.

זכאי להיבחר כל אזרח ישראלי שגילו 21 ומעלה, למעט בעלי תפקידים בכירים מכהנים במגזר הציבורי, לדוגמה: רבנים ראשיים, שופטים, מבקר המדינה, הרמטכ“ל ונגיד בנק ישראל, וכן עובדי מדינה וקצינים בכירים.

   | מאיפה הכסף לקמפיינים?

אז ככה, נושא מימון המפלגות הינו נושא מרתק ומעט מלחיץ. המפלגות השונות משקיעות כספים רבים במהלך הקמפיין אך רק מפלגה שהצליחה להיכנס לממשלה תזכה להחזר מקופת המדינה.

עבור כל ח"כ שהצליחה להכניס תקבל המפלגה החזר של 1,384 מליון ₪. מפלגה שישבה גם בכנסת הקודמת  תקבל גם עבור הח"כים הקודמים וגם עבור הח"כים החדשים אותם הצליחה להכניס.

   | מי מנהל את העסק?

מאחורי כל נושא קבלת ההחלטות וניהול מערכת הבחירות עומדת ועדת הבחירות המרכזית. ועדת הבחירות המרכזית מופקדת על אלה:

אישור רשימות, שמותיהן וכינוייהן,  הדרכת הציבור, פיקוח על תעמולת הבחירות, ארגון הבחירות מבחינה לוגיסטית, גיוס והכשרה של עובדי הקלפיות והוועדות, ארגון ספירת הקולות וחלוקת המנדטים, בירור משפטי של כל מעשה או מחדל הקשור לבחירות.

מעל כל מערכת וועדת הבחירות המרכזית מוצב - הבג"צ. לבג"צ יכולת להפוך על פיהן את החלטות הוועדה השונות ולקבוע את סדרי העדיפויות.

השנה יו"ר וועדת הבחירות הוא שופט בימ"ש העליון חנן מלצר. בעקבות עתירה שהגישו ארגוני שמאל וערבים אל השופט מלצר, לפסול את מועמדות ד"ר מיכאל בן ארי דחה מלצר את העתירה אך בג"ץ הפך את ההחלטה ומנע את כניסתו של בן ארי. השופט מלצר פסל את תשדיר הבחירות של עוצמה יהודית.

בתקופת בחירות, במשך כשלושה חודשים, עובדים במטה וועדת הבחירות המרכזית ובוועדות האזוריות כ1,000 איש, וביום הבחירות – כ-150 אלף עובדים.

בכל קלפי יושבים מזכיר, שהוא עובד שוועדת הבחירות האזורית ממנה. רשימות מועמדים חדשות או סיעות הכנסת היוצאת שאין להן נציגים בקלפי רשאיות לשלוח משקיפים לקלפיות.

   | ספירת הקולות

 לאחר סגירת כל קלפי, חברי ועדת הקלפי סופרים את הפתקים, מסמנים בטבלה את מספר הקולות שקיבלה כל רשימה, משווים את המספר למספרבעלי זכות ההצבעה בקלפי ומסכמים את התוצאות.

יש לציין כי התהליך נעשה בשקיפות ובהסכמה מלאה של כל עובדי הקלפי והמשקיפים. במידה ויהיו טעויות חשבוניות יתקנו יושב-ראש ועדת הבחירות האזורית או יושב-ראש ועדת הבחירות המרכזית את הטעויות.

   | התוצאות!

ועדת הבחירות המרכזית מפרסמת את תוצאות הבחירות ואת חלוקת המנדטים. התוצאות הסופיות מתפרסמות ב"רשומות". התוצאות יפורסמו בתוך שמונה ימים מיום הבחירות זאת לאחר שיבדקו קולות פסולים וכדו'.

כשבוע לאחר פרסום תוצאות הבחירות, יטיל הנשיא את תפקיד הקמת הממשלה על אחד מחברי הכנסת, לאחר התייעצות עם ראשי הסיעות.

   | וזהו?

במידה ואחת מהמפלגות או גורם אחר יטען כי דבר מה התנהל בניגוד לחוק או שהייתה לו השגה אחרת על התנהלות התהליך אפשר להגיש ערעור על תוצאות הבחירות לבית המשפט המחוזי בירושלים בתוך 14 ימים מיום פרסומן.

העילות אפשריות לערעור: הן הבחירות בכללן או בקלפי מסוימת לא התנהלו כחוק חלוקת הקולות בין המועמדים שגויה, המנדטים לא חולקו כחוק, קולות שניתנו לרשימה מסוימת הושגו שלא כחוק

במידה ובית המשפט יחליט לשעות ולאשר את אחת הטענות בימ"ש מוסמך לבטל את הבחירות בכללן או בקלפי מסוימת ולצוות כי ייערכו שנית. להכריז שפלוני לא נבחר לכנסת אלא אחר. לחלק שוב את הקולות בין הרשימות ולהכריז שוב על תוצאות הבחירות

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


5 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 38 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד