בע"ה כ"ב תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

יום העצמאות: ישראל חוגגת 71

טקס הדלקת המשואות שנערך בהר הרצל פתח את חגיגות יום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל - לאחר הטקס נערכה תפילה ברחבת הטקס

  • מערכת הקול-היהודי
  • ג' אייר תשע"ט - 21:51 08/05/2019
גודל: א א א
(צילום: קובי ריכטר TPS)
(צילום: קובי ריכטר TPS)

טקס הדלקת המשואות המסורתי שנערך הערב בהר הרצל בירושלים פתח את אירועי יום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל. השנה נערך הטקס בסימן "רק בגלל הרוח – מצדיעים לרוח הישראלית''.

את הטקס הנחו לינור אברג'יל ואביב אלוש ואמנים רבים נטלו בו חלק. ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה הזמינו לטקס 50 איש מעוטף עזה משדרות ושדות נגב.

בנוסף הוזמנו בני משפחת פוגל ובני משפחת סלומון שאיבדו את יקיריהם בפיגוע טרור, את הילד מוישי הולצברג שניצל מהפיגוע בבית חב"ד במומבאי, ואת הנערה מיקה ליפסקר אותה מלווה משפחת נתניהו כבר מספר שנים במאבקה במחלת הסרטן.

משיאי המשואות:

משואה ראשונה: משואת התפוצות, ג'ף פינקלשטיין

ג'ף פינקלשטיין מכהן בעשור וחצי האחרונים כנשיא וכמנכ"ל של הפדרציה היהודית בפיטסבורג, פנסילבניה. בעבודתו הקהילתית הצליח פינקלשטיין לאחד בין הזרמים והקבוצות השונות בקהילה היהודית במטרה לקדם אותה ולחזק את הברית בין ישראל ליהודי אמריקה. במהלך השנה האחרונה הוביל פינקלשטיין את תהליכי ההתמודדות והבנייה של הקהילה היהודית אחרי מתקפת הטרור הרצחנית בבית-הכנסת "עץ החיים" בעיר.

משואה שנייה: משואת צה"ל, אל"ם שי סימן-טוב
 

אל"מ שי סימן-טוב הוא קצין לוחם בצה"ל שנפצע אנושות במהלך מבצע "צוק איתן", עובר תהליך שיקום ארוך ועל-אף כל הקשיים מתעקש להוסיף לשרת בצה"ל, להוביל ולחנך את דור העתיד של החיילים. סימן-טוב למד בפנימייה הצבאית בחיפה והתגייס לפני למעלה מעשרים שנה לשירות בגדוד "ברק" (12) של חטיבת גולני.

משואה שלישית: שלוש האמהות, איריס יפרח, בת-גלים שער ורחלי פרנקל
 

חטיפתם של שלושה נערים ישראלים בגוש עציון בראשית קיץ 2014 הממה את החברה הישראלית שהתלכדה בתקווה, בתפילה ולבסוף ביגון על החיים שנקטפו. מתוך הטראומה הלאומית הקשה עלתה דמותה הנחושה והחזקה של שלושת האמהות – איריס יפרח אמו של אייל ז"ל, בת-גלים שער אמו של גיל-עד ז"ל ורחלי פרנקל אמו של יעקב נפתלי ז"ל.

השלוש שילבו ידיים מן הרגע הראשון במטרה לחזק את האחדות והסובלנות בעם, להדגיש את המחבר ולמנוע מחלוקת. פעולתן האמיצה באה לידי ביטוי בין היתר בייסודו של יום האחדות המשמש כיום שיא לשיח, דיון ומפגש מאחד בין חלקיה של החברה הישראלית.

משואה רביעית: הדור הצעיר, גיל שלמה
 

גיל שלמה, תלמידת כיתה י"א, היא תושבת עוטף עזה שנולדה בכפר עזה ומתגוררת כיום בשדרות. ילדותה ונעוריה של גיל עברו תחת איום הירי המתמיד מהרצועה שהותיר בה את חותמו. גיל היא תלמידה מצטיינת המקדישה עם עתותיה גם לעשייה חברתית. בכיתה ד' הצטרפה לצופים ומאז הפכה לפעילה מרכזית בתנועה הפועלת רבות לחזק את חוסנם של הילדים ובני הנוער בעוטף.

משואה חמישית, ד"ר הודיה אוליאל
 

ד"ר הודיה אוליאל היא רופאה צעירה המתחילה בימים אלו את תקופת ההתמחות שלה בבית-החולים קפלן לאחר לימודי רפואה אינטנסיביים בטכניון. אוליאל נולדה כפגה ואובחנה כסובלת משיתוק מוחין. הוריה החליטו מן הרגע הראשון לנסות ולשלבה במסגרת חינוכית רגילה תוך מתן תמיכה על-ידי אנשי מקצוע. השילוב כילדה שונה הסובלת מנכות גופנית הוליד קשיים פיזיים וחברתיים רבים ובכולם עמדה הודיה בגבורה.

משואה שישית, ד"ר הלה הדס
 

הילה הדס-עבו היא מנכ"לית "אנוש" – העמותה הישראלית לבריאות הנפש. העמותה פועלת לקידום רווחתם של מתמודדי הנפש בישראל ולשילובם בחברה ותחת הנהגתה של הדס-עבו הצליחה לקדם מהפכה בתחום זה בישראל בתחומי החקיקה, התעסוקה והדימוי הציבורי. הילה היא נצר למשפחת עבו, משפחה יהודית שעלתה מאלג'יר לגליל ופעלה רבות לחיזוקו של היישוב היהודי בתחומיו.

משואה שביעית, יהודה פוליקר
 

יהודה פוליקר הוא יוצר ישראלי שהביא לידי ביטוי ביצירתו את התמודדותה הקשה של החברה הישראלית עם השואה. פוליקר נולד בקריית חיים להורים ניצולי שואה יוצאי סלוניקי וילדותו עברה עליו בצל סיפורם. בנעוריו מצא מפלט במוזיקה והפך להדרגה לזמר בולט על אף הגמגום ממנו הוא סבל. ברבים משיריו הוא חיבר בין התרבות הישראלית לזו היוונית והעשיר את היצירה הישראלית בצלילים חדשים.

משוואה שמינית, מארי נחמיאס

מארי נחמיאס, תושבת מעברת עפולה, היא אם לשמונה ששימשה כאם אומנת לחמישים ושניים ילדות וילדים. נחמיאס נולדה בתוניס, סבלה מרדיפות הנאצים וברגע האחרון הוברחה מביתה לפני שנלקחה למחנות. היא עלתה לארץ בראשית ימיה של המדינה וחיה בדוחק, תחילה במעברת חדרה ולאחר מכן במעברת עפולה.

משואה תשיעית, מורן סמואל ומנשה זלקה
 

מורן סמואל היא ספורטאית פרא-אולימפית, זוכת מדליות ופרסים רבים. סמואל שיחקה כדורסל עד לגיל 24 אז שותקו רגליה בעקבות שבץ. בסיום תהליך שיקום מתיש חזרה לספורט, התמקצעה בענף החתירה והפכה לאחד מסמליו של הספורט הישראלי. לצד זאת סמואל היא פיזיותרפיסטית המסייעת לילדים, מייסדת פרויקט "גבולות שקופים" לשינוי תפיסות של בני נוער ביחס לאנשים עם מוגבלות ושותפה לפרויקט "אתנה" לעידוד ספורט נשים בישראל.

סמואל וזלקה ידליקו את המשואה לכבודם של הספורטאיות והספורטאים הישראלים, המבטאים את כוחה של הרוח ומשמשים דוגמה לבני הנוער.

משואה עשירית, ד"ר סלמאן זרקא
 

ד"ר אל"ם (מיל') סלמן זרקא הוא מנהלו של המרכז הרפואי זיו בצפת, מומחה בעל-שם עולמי לרפואת הציבור ולרפואה צבאית המשמש גם כמרצה באוניברסיטת חיפה ובאוניברסיטה העברית. זרקא שנולד בפקיעין למד רפואה במסגרת העתודה הצבאית ושירת שנים רבות בחיל הרפואה. בין היתר עסק בפעילות הומניטרית חוצת-גבולות בהקמת בית חולים שדה בגולן למענם של הפצועים ממלחמת האזרחים בסוריה ובתפקידו כמנהל בית החולים בצפת המשיך במשימה זו.

משואה אחת-עשרה, אבי נשר
 

אבי נשר הוא במאי, תסריטאי ומפיק קולנוע ישראלי שיצירותיו זכו להצלחה רבה בישראל ומחוצה לה. סרטיו של נשר מציגים את גווניה השונים של החברה הישראלית ומשמיעים את קולם הייחודי של מגזרים וקבוצות שונות בתוכה; נשר הפך לאחד מסמליה של תעשיית הקולנוע המשגשגת בישראל שקוצרת הצלחות רבות ומגיעה אל ליבם של מליוני אנשים.

משואה שתים-עשרה, מוריס קאהן וכפיר דמרי, ממייסדי "בראשית"
 

SpaceIL היא עמותה הפועלת מזה כשמונה שנים על-מנת לקדם את החינוך המדעי-טכנולוגי בישראל ולעודד את החדשנות הישראלית. באפריל 2019 הגיע הפרויקט המרכזי של העמותה, שיגור הגשושית הישראלית "בראשית" והנחתתה על הירח לשיאו. בראשית אמנם לא הצליחה להשלים את הנחיתה אך צירפה את ישראל למועדון המצומצם של שבע מדינות שהצליחו להגיע לירח.

פעולתה של בראשית עוררה השראה בקרב ישראלים רבים והוכיחה לאנשי מדע, ממציאים והוגים ישראלים שגם השמים אינם הגבול ואין דבר העומד בפני הרצון. בשם העמותה ידליקו את המשואה מוריס קאהן, פילנתרופ ישראלי שמימן את פעולתה ו- כפיר דמרי אחד משלושת מייסדי SpaceIL הקים והוביל את פעילות החינוך של העמותה.

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד