בע"ה י"ב ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כיצד מתייחסים הערבים ליום השואה?

ברשתות התקשורת הערביות מתחלקות ההתייחסויות ליום השואה בין התייחסות אנטישמיות המשוות את הציונות לנאציזם לבין סיקור קר וענייני

  • יח"צ
  • כ"ז ניסן תשע"ט - 13:58 02/05/2019
גודל: א א א

מתחקיר שביצעה סוכנות הידיעות TPS עולה כי התייחסויות בעולם הערבי ליום הזיכרון לשואה ולגבורה מגוונות ושונות.

במספר כלי תקשורת ברחבי העולם הערבי לרבות עיתונים במפרץ, קיימת התייחסות עניינית לאירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה ואלו אף מרחיבים בנושא זה. עיתונים מציינים את המונחים "הולוקסט"  או "מחראקת אל יהוד" לציון השואה היהודית.

כלי תקשורת ערביים מביאים כתבות מהתקשורת הישראלית כמעט כלשונן ומסקרים את הטקסים בישראל. דברי ראש הממשלה והאיומים כלפי איראן זוכים להבלטה ולהרחבה וכך מילותיו "לא נלך כצאן לטבח", כלקח מהשואה.

אתרים ועיתונים ערביים מציגים סרטונים אודות השואה ואף מסקרים את מצעד החיים בפולין ובחלק מהאתרים מובאות תמונות ועליהן כתובת  NEVER AGAIN ואף שלל עדויות אודות פשעי הנאצים.

לצד זאת בכלי תקשורת אחרים, תחת הכותרת "רבנים נאצים", מוצגת ישראל כגזענית וכמי שפועלת ברוח שנאת זרים. כותרות אלו במייחסות לדבריו של הרב אליעזר קשטיאל, אחד מראשי מכינת "בני דוד" בעלי, שאמר, לכאורה, כי על הערבים להיות עבדים ליהודים". כלי תקשורת ערביים מציגים את הדברים כהוכחה לגזענות בישראל ואף לאימוץ משנתו של היטלר על ידי רבנים ציוניים ברחבי העולם היהודי.

באתרים אחדים נאמר כי הגזענות בישראל עולה בשנים האחרונות וכי היא מקיפה את מגזרי החינוך את הצבא ואת משרדי הממשלה. בכתבות אלו בולטת הביקורת על ישראל כמי שלא הפיקה לקחים מהשואה הנאצית. באתרים פלסטינים אחדים נכתב, כי היהודים רואים את עצמם כ"עם נבחר" ו"כגזע עליון" ביחס לשאר העמים וכעדיף על פני הערבים.

אתר "שאשא" הפלסטיני, מסביר, כי תנועות אימפריאליסטיות וגזעניות יוצאות בשנים האחרונות מתוך התנועה הציונית וכי גם קציני צבא בכירים ואקדמאים חברים בהן.

ברשתות החברתיות מובאות כמובן עמדות שונות ומנוגדות לזיכרון השואה: עלי חג'אזי, נציג המגזר הערבי בבר אילן כותב בפוסט, כי "שואת היהודים, שואת הארמנים, ההשמדה בבוסניה, הרעב, המצור, הכיבוש, הקולוניאליזם, מסעות הטיהור ואף האירוע בסרילנקה, כל אלו הינם פשעים נגד האנושות".

גם הכחשת השואה איננה נעדרת מההתייחסות בעולם הערבי: עבד רחמן פואד ממצרים כותב בפוסט, כי "האגדה אומרת שהנאצים השמידו שישה מיליון יהודים, אף שהמציאות מוכיחה, כי רק 100 אלף יהודים שהו במחנות עבודה גרמניים, לצד מאות אלפים אחרים וכחלק מהמאמץ הצבאי הנאצי...".

פואד כותב, כי בזמן שניתן להוכיח כי רק 2.4 מיליון יהודים שהו באזורים השונים באירופה הרי שמנגנון תעמולה יהודי משומן ויעיל הצליח לזרוע שקר ולקבוע כאילו רצחו הנאצים שישה מיליון יהודים: "זוהי פרה קדושה שהמערב צריך לשחוט אותה בקרוב..." – אמר פואד.

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 6 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד