בע"ה ג' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כיצד מתנהלת המשטרה מול משפחת הפשע הערבית בחריש?

תקיפת נשים וילדים יהודים בידי בני משפחת פשע שהתיישבה בחריש, ופניה של התושבים לכלי התקשורת שנענתה בשלילה, מעלה אצלם סימני שאלה על אכיפת החוק מול המתפרעים מהעיר הצפונית

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ' סיון תשע"ט - 16:54 23/06/2019
גודל: א א א

התנהלותה של המשטרה מול מתפרעים ערבים שתקפו נשים וילדים יהודים לפני מספר ימים בעיר חריש מעוררת סימני שאלה רבים בקרב התושבים שהותקפו. תושבים בעיר מביעים חשש לבטחונם האישי בעקבות האירוע שהתרחש בשבוע שעבר.

שתי נשים וילדיהן שהגיעו לגן משחקים מרכזי ביום רביעי שעבר, העירו לילדים ערבים שיידו אבנים במקום. בתגובה, הילדים הערבים תקפו את הנשים וילדיהן.

המותקפות הזעיקו את המשטרה אך לזו לקחו קרוב לעשרים דקות ארוכות להגיע, במהלכן המשיכה המהומה במקום. על פי עדויות שהגיעו לידי הקול היהודי, גם כשהגיעו השוטרים לזירה לא היססו הערבים להמשיך ולתקוף.

משפטים משונים שהשמיע אחד השוטרים במהלך האירוע, לטענת התושבים, המצטרפים לנסיון להעביר את הסיפור לכלי התקשורת שנעצר באופן תמוה, מעלים אצלם את החשש כי אולי המשטרה חוששת לאכוף את החוק מול משפחה ערבית המתגוררת בעיר.

ובכן, הערבים התוקפים, הינם מילדי משפחת קראג'ה המפורסמת. חמולת קראג'ה הינה במקור מרמלה אך בעשור האחרון, בעקבות סכסוך כבד בו הייתה מעורבת ברמלה, גורשה משפחת קראג'ה מרמלה. עם התפתחות הבנייה בחריש שלחה את זרועותיה לעיר הצפונית והתיישבה בה. לא פעם אירעו אירועים אלימים בעיר בהם על פי החשד היו מעורבים בני המשפחה. זאת בנוסף לשורת חשדות שהצטברו נגד בני החמולה עם השנים על התנהלות עבריינית רבה מתחת לפני השטח.

בקול היהודי שוחחנו עם התושבים שהותקפו ועם גורמים נוספים בעיר. יהיה מי שיאמר כי העובדה לפיה נכון לעכשיו טרם נעצרו הילדים החשודים בתקיפה, וכן הסיבה שבמשטרה מנסים לפעול בדרכים אחרות להרגעת הרוחות, כפי שאמרו לנו בדוברות המשטרה, מחזקות את ההערכות לפיהן מול החמולה העבריינית פועלת המשטרה באופן שונה.

| אבנים ותקיפה בפארק הילדים

 "ביום רביעי האחרון אשתי יחד עם חברה שלה והילדים שלנו היו בגינה משותפת גדולה בחריש.

"ילדים של קארג'ה ישבו בפארק וזרקו אבנים אחד על השני. האבנים התחילו לעוף גם לכיוון של אשתי. בעקבות כך אשתי והחברה פנו אל הילדים וביקשו שיפסיקו לזרוק את האבנים. הילדים זילזלו בבבקשה ואחר כך התחילו גם באיומים וקללות ודברים קשים", סיפר לקול היהודי שמואל סלמסה שאשתו והוא הותקפו באירוע.

"תוך כדי הן מתקשרות למשטרה ומדווחות על התקיפה. אני במהלך האירוע הגעתי במקרה כדי לקחת את הילדים הביתה. לפני שהמשטרה הגיעה".

לדבריו ארכו קרוב לעשרים דקות עד לרגע הגעת השוטרים למקום. גם כשאלה הגיעו התנהלותם לא הייתה אפקטיבית לדבריו, הוא מספר כי המשטרה הגיע לזירת אירוע בה מתפרעים קרוב לעשרים ערבים אך השוטרים הביעו חשש והססנות מלפעול.

"הם הלכו לערבים והתחילו לנסות לשאול אותם מה קרה. אשתי הלכה עם החברה שלה לצלם מה שקורה שם תוך כדי שהם מצביעות על התוקפים.

והשוטרים החלו להתעסק איתן במקום להתעסק עם הערבים. השוטרים התחילו להגיד לנשים אל תצלמו. אחד הערבים הגיע לחברתה של אשתי שבהריון והפיל אותה לארץ בכוח. קפצתי עליו כדי להדוף אותו תוך כדי שיש לי בידיים ילד בן שנתיים. אחד הערבים הגיע אלי עם אבן ופשוט דפק לי אותה בגבה, נפתחה לי כל הגבה ונזקקתי לטיפול רפואי", משחזר שמואל.

בשלב הזה אומר שמואל כי השוטרים פנו אליו והחלו לדרוש ממנו את פרטיו האישיים ולטעון כי הוא זה שתקף.

אני מדמם עם שני ילדים עלי בזמן שכל הנערים הערבים ממשיכים לעשות מה שהם רוצים. היה כל כך ברור שהשוטרים פוחדים לפעול בגלל שזה היה ערבים של משפחת פשע", אומר שמואל.

   | משפט חמור ותמוה של השוטר הערבי
 

שני השוטרים שהגיעו למקום היו האחד יהודי והשני שוטר ערבי. שמואל מספר אודות משפט חמור אותו אמר השוטר הערבי באוזני אשתו: "אשתי שמעה את השוטר הערבי שהיה במקום אומר: 'אני כאן באמצע, אני גם וגם, לא יודע איך להתייחס, צריך לקחת שיקולים זה עסק רגיש'. הוא היה מבולבל מאוד", לדברי שמואל השוטר לא ידע האם הוא מציב את עצמו להגנת בני המשפחה היהודית או שמא הינו בצד בני החמולה.

"בסוף הגיעו יס"מ ועוד ניידות ואיכשהוא זה הסתיים. התחושה הייתה שיש משטרה אבל אין משטרה. זה לא היה ברור מה ההתנהלות שם".

   | מעדיפים להמשיך ולטאטא את הסיפור


בירור קצר אודות עברה של משפחת קראג'ה יתכן ומסביר את התנהלות המשטרה מולה.

מדובר באחת ממשפחות הפשע הערביות הגדולות בישראל אשר חולשת על תחומים רחבים בעולם הפשע הישראלי. על פי הערכות המשטרה מחזיקים בני המשפחה במלאי הנשק והתחמושת הגדול ביותר מבין משפחות הפשע.  

בנתיים, רבים מתושבי חריש היהודים חיים תחת פחד מתמיד מבני החמולה וקולות שונים בעיר קראו גם אחרי האירוע הזה להדחיקו אל מתחת לספסל ולהתקדם הלאה על מנת שלא לייצר עימות נרחב יותר מולם.

"אנשים מפחדים, אבל מעדיפים לא להתעסק איתם. גם השבת אנשים אמרו על הסיפור שלנו, עדיף לא להתעסק עם זה בואו נמשיך הלאה. החמולה מהצד שלה לא רואים בעיניים, ילד בן שלוש עשרה בא ומתחיל לתקוף שוטר והשוטר מפחד?".

   | הנושא מושתק בתקשורת?

 

אך יתכן ולא רק במשטרה, אלא גם בכלי התקשורת חששו לעסוק בסיפור.

הודיה אבישר, תושבת העיר ועורכת העיתון המקומי סיפרה כי עשתה נסיונות להביא את הסיפור לשתיים מתוכניות הטלוויזיה. אלה הסכימו להעלות את סיפור התקיפה אך לאחר זמן קצר חזרו אליה והודיעו על ביטול הראיון.

"ניסיתי להפנות את הסיפור הזה לשני מגישים שונים בטלווזיה, אצל שניהם אמרו לי בהתחלה שיתאים", אמרה אבישר לקול היהודי. "אחר כך פתאום זה בוטל. הם לא אמרו לי למה. אני דברתי עם אחד המפיקים בתכנית שבסוף פשוט הודיע לי שלא יעסוק בזה".

"לדעתי האישית יש כאן המון פוליטיקה. התחושות בטן שלנו היא שיש כאן הרבה פרוטקשיין ואנשים שמעוניינים שהם ישארו ביישוב. במשטרה הם מעדיפים לשמור על השקט ולטפל באירועים נקודתיים. אבל יש כאן אישה בהריון שכמעט איבדה את התינוק שלה".

"אני פניתי בעיקר כתושבת שמגדלת כאן ילדים ואני רוצה שהם ירגישו בטוח לחיות כאן. זה מציאות לא אפשרית", אמרה אבישר לקול היהודי.

   | "עבודת המשטרה מתנהלת במישורים נוספים"
 

בנוסף שוחחנו גם עם הרב אריאל אליהו מראשי הגרעין התורני בעיר. לדבריו המשטרה אכן התנהלה בצורה הדורשת התייחסות וטיפול באירוע עצמו אך מוקדם מלשפוט את התנהלותה הכללית נגד המשפחה כי האירוע עודנו מתנהל. עוד הוא מספר כי מספר נערים אשר היו בין התוקפים נעצרו יום לאחר מכן כשעליהם סכינים ודוקרנים.

"המשטרה עדיין לא התחילה לעבוד. אם לא גורמים לה לעבוד היא לא עובדת. המטרה שלנו היא לגרום לה לעבוד. יש לנו ישיבה מורחבת עם כל צוות המשטרה איך מטפלים בבעיה הזו. המשטרה הבינה שהיא צריכה להיכנס כאן לעניינים", הוא אומר ומביע תקווה כי אכן המצב ישתנה.

"לגבי החבר'ה שתקפו ביום רביעי הם אכן נעצרו יום לאחר מכן כשהיו עליהם דוקרנים".

עם זאת, גורמים משטרתיים אליהם פנינו אמרו כי החשודים לא נעצרו בחשד לאירוע המדובר וכי סביב אירוע התקיפה בגן השעשועים עדיין לא בוצעו מעצרים. מנגד נאמר כי המשטרה מבצעת מאמצים לייצר שיח בין "הקבוצות השונות בעיר" על מנת להחזיר את המצב לתקנו.

לגבי האירוע הספציפי נמסר מהמשטרה: "האירוע דווח למשטרה וטופל תחילה מבצעית בשטח ובהמשך במישור החקירתי.  משטרת ישראל תמשיך לפעול כל העת למען בטחון הציבור, ותאכוף את החוק בכל המישורים בשוויוניות ולא מורא, לפיכך כל טענה אחרת,  איננה במקומה".

תגובות (50) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


103 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 316 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד