בע"ה י"ז אדר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כך תיראה הילולת הרשב"י בל"ג בעומר במירון

הדלקות רק בארבעה מתחמים, בכל הדלקה ישתתפו רק אדמו"רים/רבנים ועשרה נוספים והכל יועבר בשידור חי. "גם בתקופות הקשות ביותר בהיסטוריה נערכו במירון הדלקות לכבודו של רשב"י"

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ו ניסן תש"פ - 09:22 20/04/2020
גודל: א א א
עשרות אלפים משתתפים בהילולא במירון מידי שנה. ארכיון (קובי ריכטר, tps)
עשרות אלפים משתתפים בהילולא במירון מידי שנה. ארכיון (קובי ריכטר, tps)

מידי שנה משתתפים בהילולת רבי שמעון בר יוחאי בל"ג בעומר במירון רבבות רבות של יהודים. מדובר על מאות אלפים המגיעים מהארץ ומרחבי העולם לחגיגות הכוללות תפילה, ריקודים, הדלקת מדורות, חאלקה ועוד.

השנה, בצל מגפת הקורונה וההגבלות השונות למניעת התפשטותה, הילולת הרשב"י תיראה אחרת לגמרי.

השר לשירותי דת יצחק וקנין מתאר כיצד משרדו נערך להילולא המסורתית בצל הקורונה וכיצד היא צפויה להיראות.

"כמות המשתתפים תוגבל, הכניסה והגישה להר מירון תותר רק למורשים, לא יוקמו השנה אהלים במתחם ההר, וזהות המדליקים תקבע מראש בהתאם למסגרת הכללים שיקבע המרכז הארצי למקומות קדושים", אמר השר וקנין.

בדיון מיוחד שנערך בשעות הצהריים במשרד לשירותי דת השתתפו: השר לשירותי דת הרב יצחק וקנין, מנכ"ל המשרד עו"ד עודד פלוס, מנכ"ל המקומות הקדושים הרב יוסף שווינגר, הרב שמואל רבינוביץ רב הכותל והמקומות הקדושים, מר מוטי בבצי'ק יועץ שר הבריאות, ד"ר רועי סינגר סגן מנהל אגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות, נציג משטרת ישראל רפ"ק מיכה טובל והרב ישראל דרעי מנהל מחוז צפון במרכז הארצי למקומות קדושים.

"נושא הילולת הרשב"י טופל על ידי מפרוץ המשבר לאחר שהבנתי כי אנחנו צפויים לשהות בהגבלות שונות לתקופה ממושכת. ביקשתי ממנכ"ל המשרד להכין את הצעה שתאפשר את המשך מסורת ההדלקה מחד ותשמור על תקנות משרד הבריאות מאידך. חשוב לנו להמשיך את הרצף של מאות שנים בו נערכו הדלקות במתחם ציון הרשב"י במירון". אמר השר וקנין.

על פי ההצעה שגובשה במשרד לשירותי דת, "ההדלקות יבוצעו ב-4 מתחמים (בויאן, גנדי, מערת הלל, מתחם תולדות אהרון). בהדלקה ישתתפו הרב או האדמו"ר ועשרה משתתפים נוספים. כל הדלקה תארך כשעה. יעשה מאמץ להתאים את שעת ההדלקה לשעה בה נערכה בכל שנה. ההדלקות יועברו בשידור חי באופן שיוסכם מול האדמו"רים והרבנים, והאירוע ישודר גם בערוצי הרדיו קול חי וקול ברמה המשדרים בכל שנה את מעמדי ההדלקה".

השר וקנין ביקש להדגיש: "לא תותר שהיה בציון או בסביבתו, לא תותר פעילות הכנסת אורחים, הציון לא יפתח לכניסת הקהל, לא תותר כניסת אח"מים אלא כאלו שנוכחותם נדרשת לצורך מילוי תפקידם. לא תותר עריכת טקסי חלקה".

הרב יוסף שווינגר מנכ"ל המרכז הארצי למקומות קדושים שהיה שותף להכנסת וגיבוש הנהלים אמר: "נעשה כאן מאמץ גדול לשמר את מסורת ההדלקה שעבור חלק מהאדמו"רים מדובר במסורות שעברו מדור דור. בתקופות הקשות ביותר נערכו במירון הדלקות לכבודו של רשב"י אני שמח שיש לי את הזכות והחלק להמשיך את המסורות גם בתקופה מאתגרת זו".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד