בע"ה י"ט אייר תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כמה מהישראלים מפחדים משואה שניה?

נתוני תנועת "פנימה" חושפים את מימדי החרדה הקיומית בעם היהודי - צעירים חוששים יותר ממבוגרים, נשים יותר מגברים וחרדים יותר מחילונים. 21% מבני 45-35 סבורים: יום השואה יישכח לגמרי בעתיד

  • יח"צ
  • כ"ג ניסן תשפ"ב - 08:12 24/04/2022
גודל: א א א

כמעט מחצית מהישראלים (47%) חוששים שתהיה שואה שנייה לעם היהודי - כך עולה מסקר מיוחד של תנועת "פנימה" לרגל ערב יום השואה. הסקר מעלה את שאלות ביחס לשימור הזיכרון והחרדה הקיומית של החברה הישראלית, ובין היתר - החשש משואה שנייה. ככל הנראה, גם איומיה של איראן להשמדת ישראל ופרויקט הגרעין שלה מעלים את החשש בקרב רבים.

מהסקר עולה כי נשים חוששות יותר (55%) לעומת גברים (42%), ואילו גם הצעירים מפחדים יותר: 24% מהישראלים עד גיל 24 ציינו שהם חוששים מאוד שתהיה שואה שנייה, לעומת 12% בקרב ישראלים מעל גיל 45. עוד עולה כי 23% ממי שהגדירו עצמם יהודים-חרדים ציינו שהם חוששים מאוד שתהיה שואה שנייה, לעומת 11% בקרב החילונים.

עוד עולה מהסקר כי מרבית הישראלים צופים שיום השואה במתכונתו הנוכחית ילך ויישחק עם הזמן. לשאלה כיצד ייראה יום הזיכרון לשואה ולגבורה בישראל בעוד 30 שנה, ענו כ-45% מהמשיבים כי יום השואה יישחק, ויתקיימו במסגרתו טקסים בלבד, בעוד 13% מהישראלים אומרים כי אופי היום ישתנה לגמרי, והוא יהפוך ליום רגיל לחלוטין. לעומתם, 16% מהמשיבים ציינו כי יום השואה יצוין בצורה אדוקה ומשמעותית יותר, ו-26% מאמינים שיישאר באותה מתכונת בדיוק. בהקשר הזה, יש לציין כי הצעירים מנבאים עתיד מדאיג, כש-21% מהישראלים בגילי 45-35 ציינו שלדעתם יום השואה ייעלם לגמרי, לעומת 12% בני 65 ומעלה. מכאן שדווקא הדור הצעיר, שיקבע הלכה למעשה איך ייראה יום השואה בעוד כ-30 שנה, מציג תחזית לא אופטימית לגבי אופיו.

נכון לתחילת השנה הלועזית הנוכחית (2022-שבט תשפ"ב), חיו בישראל כ-165,800 שורדי שואה ונפגעי התנכלויות אנטישמיות בתקופת השואה, 90% מהם בני יותר מ-80. שורדי השואה החיים בינינו הולכים ונעלמים, ומדי יום נפטרים בממוצע כ-42 שורדי ושורדות שואה, ובעתיד האתגר לספר את סיפור השואה יהיה גדול יותר.

מהסקר עולה כי 56% מהישראלים מאמינים שיש לחשוף את הציבור לעדויות מצולמות של ניצולי שואה כדי שזיכרון השואה לא יישחק, ועוד 29% טוענים כי המדינה צריכה לסבסד נסיעה למחנות הריכוז וההשמדה לכל ישראלי. כמו כן, 19% מהישראלים מאמינים כי אין מנוס משחיקת זיכרון השואה.

כמו כן, נשאלו הנסקרים גם לגבי החשכת שידורי הטלוויזיה בערוצים השונים, כמו ערוצי סרטים וספורט, ביום השואה: 62% מהישראלים תומכים מאוד בהחשכת מסכים ביום השואה, בעוד 11% מתנגדים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 48 מהשבוע האחרון