בע"ה כ"ה אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לאחר מאבק ארוך: תחילתה של שקיפות ב"ועדת השתיים"

נשיאת העליון אסתר חיות פרסמה נוהל להסדרת ועדת השתיים המסננת שופטים המעוניינים להתקדם. הועדה שלא הוקמה בחוק היתה עד כה סודית וחשאית

  • יח"צ
  • כ"ב תמוז תשע"ט - 08:19 25/07/2019
גודל: א א א
מסדרון בית המשפט העליון צילום: יהודה פרל
מסדרון בית המשפט העליון צילום: יהודה פרל

במשך ארבע שנים ניהלה התנועה למשילות ודמוקרטיה מאבק משפטי וציבורי עיקש על פומביות הועדה המסננת מועמדים לשפיטה. כעת, בהמשך לפסק הדין של בית המשפט העליון שניתן לאחרונה בערעור של התנועה למשילות בנושא, חתמה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות על נוהל המגדיר לראשונה את עבודת הועדה.

את הועדה הקימה בחשאי נשיאת בית המשפט העליון דאז דורית בייניש, עוד בשנת 2007 (התשס"ז). היא מינתה שתי שופטות בדימוס שיראיינו שופטי בית משפט השלום המבקשים להתקדם למחוזי, ויגישו אליה את המסקנות.

עד לפנייתה הראשונה של התנועה בשנת 2015 (התשע"ה) אפילו חברי הועדה לבחירת שופטים לא ידעו אודות קיום הועדה ודנו במינויים של שופטים כאשר חוות הדעת של הועדה מוסתרות מהם.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

בנוהל שפירסמה חיות בניסיון להגדיר את עבודת הועדה בעקבות הביקורת, היא מחדדת ומבהירה כי ועדת השתיים איננה מהווה חסם בפני שופט המעוניין להציע את מועמדותו, וקבעה כי שופט בית משפט השלום יוכל לפנות לא רק לועדת השתיים של הנשיאה, אלא גם לשר המשפטים ולועדת המשנה של הועדה לבחירת שופטים ולהציע את שמו לקידום.

אחד החידושים המרכזיים בנוהל שגיבשה הנשיאה קובע כי שופט שנדחה בועדת השתיים, יוכל לקבל את ההמלצות שנקבעו אודותיו. לאורך ההליך המשפטי התנועה למשילות ודמוקרטיה הלינה על כך שאפילו שופטים שהגיעו לוועדת השתיים לא קיבלו כל מידע בעניין דחיית מועמדותם. כמו כן נכתב בנוהל כי "תועבר פסקת הסיכום של המלצת הוועדה המייעצת לחברי הוועדה לבחירת שופטים לקראת דיון במליאת הוועדה לבחירת שופטים".

בתחילה השיבה הנהלת בתי המשפט לתנועה למשילות כי חוק חופש המידע לא חל על ועדת השתיים וכך קבע גם בית המשפט המחוזי, ורק בעקבות הערעור לעליון שהגישה התנועה למשילות ודמוקרטיה נקבע שחוק חופש המידע חל על פעילות הועדה.

הירשם לקבלת התחקירים של הקול היהודי לווצאפ >>

התנועה למשילות ודמוקרטיה מברכת את נשיאת בית המשפט העליון על כך ש"שמה קץ להתנהלות הפסולה של קודמיה והבינה שנהלי מינוי השופטים במדינה דמוקרטית חייבים להיות ברורים ומוסדרים", אומרים בתנועה למשילות ודמוקרטיה. "בתנועה סבורים שהליך מינוי השופטים בישראל צריך לעבור רפורמה מקיפה והדבר צריך להיות מונח על שולחן הכנסת הבאה, אולם במסגרת הדין הקיים פרסום הנוהל מהווה צעד חיובי בדרך לשקיפות מלאה במינוי השופטים".

היועץ המשפטי של התנועה עו"ד שמחה רוטמן מסר כי "עצם פרסום הנוהל למרות הפגמים שיש בו, הוא מהלך מבורך. יש לקוות שהמשך הפעילות הציבורית בעניין תוביל להפיכת ההליך לשקוף יותר, הן כלפי המועמדים והן כלפי הציבור, שזכאי לדעת כיצד ממנים את שופטי ישראל, המחזיקים בכח כה רב".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד