בע"ה כ"ה אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מאגר המידע על המועמדים לשפיטה יירשם כחוק

לאחר שנחשף כי הנהלת בתי המשפט מנהלת מאגר מידע אודות מועמדים לשפיטה ללא רישום - כעת יירשם המאגר כחוק

  • דוד אור שחר
  • ד' אדר ב תשע"ט - 12:32 11/03/2019
גודל: א א א

הנהלת בתי המשפט הודיעה אמש (ב'), כי בכוונתה לרשום את מאגר יהלום, המכיל מידע על מועמדים לשיפוט, אצל רשם מאגרי המידע, כחוק.  לפני מספר חודשים נחשף בישראל היום כי ישנו מאגר מידע רחב אודות מועמדים לשפיטה, הכולל הערות אישיות אודותם שלא היה רשום כחוק אצל רשם מאגרי המידע. בעקבות כך לא הייתה אפשרות לפקח על מאגר המידע ותוכנו.

ההודעה נאמרה בתגובה מקדמית לעתירה שהגישה התנועה למשילות ולדמוקרטיה בנושא, והיא מגיעה לאחר תקופה ארוכה שבה הנהלת בתי המשפט הכחישה את עצם קיומו של המאגר וכפרה בצורך לרשום אותו כחוק.

מאגר יהלום הינו טבלת אקסל מפולחת ומסודרת שניהלה הנהלת בתי המשפט, ואשר בה רוכזו פרטיהם האישיים של מועמדים לשיפוט, לצד ציונים שהם קיבלו בקורס השפיטה, כולל הערות מילוליות מפורטות. 

דבר קיומו של מאגר הנתונים נודע לפני כשנה וחצי ולאחרונה פורסם הנושא על ידי כתב ישראל היום עקיבא ביגמן. 

מאז מנהלת התנועה למשילות ולדמוקרטיה תכתובת ענפה עם הנהלת בתי המשפט, בדרישה לברר מה נכלל בו ואם מדובר במאגר מידע שיש לרשום אותו כחוק. במכתב מהקיץ לפני שנתיים כתבה התנועה כי "המידע המוחזק לכאורה במחשב, הופך את המידע למאגר החייב ברישום". 

בתשובה הכחיש השופט מיכאל שפיצר, אז מנהל הנהלת בתיהמ"ש וכיום שופט ביה"ד הארצי לעבודה, את דבר קיומו של המאגר וכתב: "אנו דוחים מכל וכל את הטענה כאילו נשיאת העליון מחזיקה במשרדיה 'מחשב סודי' ובו מידע על כלל המועמדים לשפיטה, שחלקו הגדול לא מודע לקיום 'המאגר'". 

לדבריו, במחשבי המערכת מוחזקים אמנם מסמכים הנוגעים למועמדים לשיפוט, אך הם נשמרים בה "כמות שהם, והמידע הגלום בהם אינו מעובד לכדי 'אוסף נתוני מידע'". עוד טען כי המסמכים "אינם מיועדים לעיבוד ממוחשב, שכן המידע הכלול בהם נותר במתכונת הגולמית ולא מוזן לקובץ אחד או למאגר מרוכז". 

בפנייה נוספת, כמה ימים לאחר מכן, התעקשו בתנועה למשילות על קיומו של מאגר מידע אחר: "נודע לנו כי לצד המערכת הממוחשבת, קיים מאגר מידע אחר העונה לשם 'יהלום'... הבנוי מקובץ אקסל מפורט, שבו ניתן לבצע חיתוכים, פילוחים וכו'". 

עתה הודו בהנהלת בתי המשפט במכתב מ־27 בספטמבר כי "מידע הנדרש לעבודתה של הוועדה לבחירת שופטים נשמר כיום באמצעי אחסון ממוחשב", אלא שלטענתם, "הגדרתו של אמצעי זה כמאגר מידע כמשמעותו בחוק להגנת הפרטיות אינה מובנת מאליה. שאלה זו מקפלת בתוכה הכרעה בסוגיות שונות אשר נבחנות על ידינו כיום".

לאחר חשיפת המאגר המלא ב"ישראל היום" עתרה התנועה למשילות לבית המשפט המחוזי בירושלים בטענה כי אופי המאגר לא מותיר מקום לספק בדבר הצורך ברישומו ודרשה שיורה להנהלת בתי המשפט לרשום אותו כחוק. 

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד