בע"ה י"ד סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מאגר "שרביט": מכיל מידע אישי ורגיש על שופטים

התנועה למשילות חושפת מאגר סודי נוסף שהוחזק שלא כחוק בהנהלת בתי המשפט. המאגר מכיל מידע אודות שופטים ומועמדים לשפיטה

  • יח"צ
  • ט' טבת תש"פ - 12:09 06/01/2020
גודל: א א א
מסדרון בית המשפט העליון צילום: יהודה פרל
מסדרון בית המשפט העליון צילום: יהודה פרל

לפני מספר חודשים חשפה התנועה למשילות ודמוקרטיה את מאגר "יהלום" ובמסגרת עתירה לבית המשפט הביאה לרישומו והסדרתו. כעת התגלה כי מאגר רגיש נוסף אודות שופטים ומועמדים לשפיטה המכונה "שרביט" הוחזק שלא כחוק בידי הנהלת בתי המשפט.

מאגר שרביט התגלה בדרך אגב, לאחר שבתנועה למשילות ודמוקרטיה ביקשו ממשרד המשפטים הודעה רשמית על רישום מאגר "יהלום". בקשת חופש מידע שהוגשה בעקבות הגילוי, חשפה כי מאגר שרביט מכיל מידע רגיש ביותר על שופטים מכהנים ועל מועמדים לשפיטה. כך למשל הוא מציין האם קיים רישום פלילי על המועמד, מפרט תלונות ציבור שהתקבלו אודותיו, תקריות אתיות ופירוט אודות חובות כספיים ממידע שנמסר מרשות המיסים וכדומה.

מאגר יהלום הכיל פרטים אישיים על מועמדים לשיפוט עם חוות הדעת של ועדות המשנה של הועדה לבחירת שופטים. בתחילה הכחישה הנהלת בתי המשפט את קיומו, ורק לאחר הליך משפטי ומאבק ארוך מצד התנועה למשילות במסגרתו מסרה לידי בית המשפט המחוזי את המאגר, הודיע הנהלת בתי המשפט כי החליטה לרשום אותו כחוק ובאותה עת גם רשמה את מאגר "שרביט".

בתנועה למשילות ודמוקרטיה אומרים כי גילוי ורישום המאגרים הסודיים תורמים למעט שקיפות בהליך מינוי השופטים הנסתר מעיני הציבור גם כך. משנודע שקיימים מאגרים שכאלה ולאחר שנרשמו, יכולים מועמדים לשיפוט שנדחו לבקש לעיין בחוות הדעת ובנימוקים שהובילו לדחייתם.

"גילוי מידע כזה הוא לא רק חובה אלא מטיל אור קטן בתוך ההליך האפל של מינוי שופטים בישראל" אומר יהודה עמרני מנכ"ל התנועה למשילות. ביחס לעצם החזקת המאגרים הסודיים שלא כדין אומר עמרני כי "ממערכת האמונה על שמירת החוק היה ניתן לצפות להתנהלות תקינה ולשמירת החוק".

היועץ המשפטי של התנועה למשילות ודמוקרטיה עו"ד שמחה רוטמן מוסיף כי גם לאחר רישום המאגר, "יש לדאוג מכך שעל שופט שמונה לתפקיד ומכהן ישנו מידע רגיש וסודי שנשמר במערכת לאורך שנים. זה מסכן את עצמאות שיקול הדעת של השופטים, בנוסף להפרת זכות העיון של מועמדים לשפיטה שאינם יכולים להתייחס למידע הקיים אודותם במאגר".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד