בע"ה ב' אדר תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מגרש הכדורגל על קברו של אבי חסידות מודזיץ'

בקיץ הקרוב צפוי להיחנך בית ספר הבנוי על חורבות בית העלמין היהודי של העיירה קוזמיר. קברו של האדמו"ר מקוזמיר אותר באמצע מגרש הכדורגל

  • דוד אור שחר
  • י"ט תמוז תשע"ח - 13:45 02/07/2018
גודל: א א א
(צילום מסך, כאן חדשות)
(צילום מסך, כאן חדשות)

בית הקברות היהודי של העיירה קוזמיר חולל בהוראת הנאצים במהלך השואה ובשנים האחרונות הולך ונבנה על חורבותיב בית ספר לתושבי העיר. בליבו של מגרש הכדורגל טמון האדמו"ר מקוזמיר ועצמות הנפטרים היהודיים צצות מפעם לפעם אל מעל לפני השטח וילדי העיר משחקים בהן.

העיירה קזימירז' דולני הינה עיירה הנמצאת במרחק של כ-50 דקות מהעיר לובלין, בירת גליציה.

מיקומה של העיירה הסמוכה לנהר הויסלה, בין ורשה לקרקוב, העניק לה את היכולת להיות נקודת סחר חשובה בהובלת סחורות בתוך פולין וגם מקום מפלט לחשובי האומה הפולנית במשך שנים רבות.

עם השנים, התמקמה לה קהילה יהודית חזקה ועמידה בקזימירז' דולני, תוך שהיא משמרת את קיום חיים יהודיים על פי תורה ועוסקת בסחר.

 ראשי הקהילה היהודית היו מעורבים בכל שלב בחיי העיירה ובגלל מיקומה של העיירה כעיירת נופש, נרקמו קשרים רבים בין ראשי הקהילה לבין ראשי האומה הפולנית, פוליטיקאים ואנשי רוח, שהיו מגיעים לעיתים לנפוש בה.

חצרו של האדמו"ר רבי יחזקאל טאוב זצ"ל, מייסד חסידות קוז'מיר, וסבו של רבי ישראל טאוב מייסד חסידות מודזיץ' היתה הדומיננטית ופתחה את שעריו בפני כל המעוניין.

ציונו של האדמו"ר רבי יחזקאל טאוב מקוז'מיר שנפטר בסוף המאה ה-19 לספירת הנוצרים, נקבע בבית הקברות הישן לאחר התלבטות קשה היכן ראוי לקבור את האדמו"ר.

היו כאלה שטענו כי יש לטמון את האדמו"ר בבית העלמין החדש, כדי שיהיה אפשר למכור קרקעות בסמוך לציונו והיו כאלה שהיה חשוב להם שהאדמו"ר יהיה לצד חסידיו, בבית העלמין הישן.

כיוון שבית הקברות היה מלא כולו ולא היה מקום קבורה פנוי, הוחלט בקרב בני הקהילה כי האדמו"ר יקבר בבית הטהרה הנמצא בלב בית הקברות. בי"ז שבט תרט"ז 1856 הובא למנוחות האדמו"ר הראשון מקוזמיר בבית החיים הישן בקוז'מיר (קז'ימירז' דולני) כשמקום מנוחתו היה בבית הטהרה שעמד במרכז בית העלמין.  

מזה שנים שמנסים בחסידות מודזיץ' לאתר את קברו של מייסד החסידות. פיסות מידע שנאספו לא הצליחו להביא את החסידות למקום קבורתו ולא הייתה אבן אחת שלא נבדקה בבית הקברות היהודי במקום אולם קברו של הצדיק לא אותר.

בתום שנים של חיפושים, התברר כי בית הקברות שבו נעשו החיפושים, אינו בית הקברות האמור אלא בבית הקברות העתיק, הנמצא במרחק לא רב מכיכר העיר (הרינק) שעודנו עומד על תילו ומהווה כמקום המרכזי שבעיר.

בדיעבד ובאורך פלא, התגלה הציון והקבר לפני מספר שנים כשהוא נמצא בתוך מתחם השייך לבית הספר המרכזי של העיר כאשר בשנת תשס"ח, חרב האגף המזרחי של בית הספר כתוצאה מפיצוץ צינור גז. בית הספר פונה כולו והוחלט על בנייתו מחדש במימון ממשלתי תוך שיש לשמר את צורת הבניה הקדומה שלו.

כעת מתפרסם כי ראש העיר קז'ימירז' דולני, אנדז'יי פיסולה עומד לחנוך בקיץ הקרוב את בית ספר המקומי שנבנה על בית קברות היהודי כשבמרכזו, ציונו של הצדיק האדמו"ר רבי יחזקאל מקוזמיר זצ"ל.

במשך שנים, הוסתר בית הקברות העתיק של העיר קז'ימירז' דולני מעיני חסידות מודזיץ', ממשיכיו של האדמו"ר מקוזמיר. חקירה סמויה שנעשתה בעקבות פניית החסידים לארגון ג'ניריישנס מגלה כי בית הקברות שחולל בעבר על ידי הגרמנים ובמרכזו קברו של הצדיק רבי יחזקאל, עתיד בימים הקרובים להיות מגרש המשחקים של בית הספר.

עוד התברר כי חלקו של מבנה בית הספר החדש, עומד על קברי יהודים מהמאה ה-19. עוד גילתה החקירה כי עצמות רבות של יהודים הקבורים בבית קברות זה, החלו לבצבץ מהקרקע כתוצאה מבניית קיר תמך במקום הבנוי בחלקו משברי מצבות של יהודים שחוללו בשואה.

בזכות קוראים כמוך – נשמיע את הקול היהודי ונשנה מציאות!

הפוסט שקראת עכשיו, לא במקרה נמצא כאן, בקול היהודי. צוות הקול היהודי משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לגולשים שלנו חדשות ומידע שאין בשום מקום אחר, ולתת במה לקול היהודי, שפעמים רבות מושתק בידי כלי התקשורת והרשויות במדינה.

כעיתונות עצמאית, אנו פועלים ללא מטרות רווח. כעת יצאנו לקמפיין גיוס המונים מוגבל בזמן, כדי להקים מערכת תחקירים חדשה שתיצור שינוי משמעותי במציאות.

הצטרפו עכשיו לפרויקט – והיו שותפים בתקשורת יהודית-ערכית ועצמאית

לחץ כאן

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד