בע"ה ד' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מדוע לא יפורסמו הנימוקים לפסילת בן ארי?

נציבות תלונות הציבור בבתי המשפט דחתה קובלנה שהוגשה נגד בג"ץ בשאלה מדוע לא פורסמו הנימוקים לפסילת בן ארי

  • מערכת הקול-היהודי
  • ט' אייר תשע"ט - 15:10 14/05/2019
גודל: א א א
בן ארי (יהודה פרל)
בן ארי (יהודה פרל)

נציב תלונות הציבור דחה תלונה נגד בג"ץ על סירובו לפרסם את נימוקי הפסיקה הפוסלת את ד"ר מיכאל בן ארי ומכשירה את עופר כסיף. למרות שמדובר בהליך ציבורי ועברו מספר חודשים לא יפורסמו נימוקי הפסיקה בקרוב.

את התלונה הגיש שי גליק מנכ"ל ארגון זכויות האדם בצלמו, לנציב הממונה על תלונת השופטים השופט בדימוס אליעזר ריבלין.

בתלונתו כתב גליק כי: "כללי האתיקה של השופטים נקבעו במטרה אחת ברורה לגרום להליך שיפוטי תקין, ולאמון בעלי הדינים וגם הציבור במערכת המשפט".

"סעיף 12 בכללי האתיקה של השופטים קובע שחובה לנהוג בבעלי דינים בכבוד ובהגינות . סעיף ק  מציין שבהרעה בדין עושה השופט להגשמתו של שלטון החוק תוך שמירה על זכויות האדם  מחובתו של שופט לפעול ביושר והגינות ותוך הקפדה על התנהגות שיש בה כדי לקיים ואף להגביר את האמון בשיטת המשפט בכלל  ומעשה השפיטה בפרט".

בהמשך כותב מנכ"ל בצלמו כי "למרות זאת הפסיקה הנ"ל עוררה ענין ציבורי נרחב. למנוע ממתמודד להיכנס לכנסת הינה אחת הפגיעות הקיצוניות במועמד אך לא פחות במי ששלח אותו להתמודד לכנסת".

"אכן בדיון הנ"ל התייצבו עיתונאים רבים וראשי מפלגות ואזרחים רבים. בעוד היועמ"ש לממשלה טרח והכין חוו"ד מלאה ומנומקת התומכת בפסילה של המועמד ד"ר מיכאל בן ארי וועדת הבחירות אף היא דנה ופרסמה החלטתה בבהירות, דווקא בית המשפט אשר קבע ופסק, בחר למסור פסק דין קצר עם נימוקים קצרים ולא מעבר".

"אכן לטענת ביהמ"ש היה סדר זמנים קצר להכריע. אולם מאז עברו חודשים רבים ועדיין ביהמ"ש מסרב לפרסם פסיקה זו. במעשה זה ישנה פגיעה באמון הציבור במערכת המשפט והפרה על כללי האתיקה", סיים גליק את מכתבו.

אולם חרף זאת בחר הנציב לדחות קובלנה זו ובמכתב תשובה ששלחה היום (ג') עו"ד רונית שופרו ממונה בנציבות תלונות הציבור על בתי המשפט, היא דחתה את התלונה בטענה שביהמ"ש בחר לפרסם בעבר נימוקים קצרים והפסיקה המליאה תפורסם בהקדם האפשרי.

ולכן נכתב "נוכח האמור לא מצאנו כי יש מקום  לפתוח  בבירור תלונה על אי פרסום ההנמקה המפורטת".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר:

"התנהגות מערכת המשפט מהווה זלזול מטורף בציבור לא די שביהמ"ש בחר בפסיקה מקוממת אשר עושה דין אחד לבן ארי ודין אחר לעופר כסיף, חנין זועבי ,באסעל גטאס ,ועזמי בשארה בוחר ביהמ"ש אפילו לא לנמק ולהסביר לציבור מה הניא אותו. שכן ביהמ"ש רואה את עצמו מנותק מהעם ואינו מחויב לאף אחד.

לצערי במקם שהנציב הממונה על השופטים ינזוף בהם ויכריח אותם לשרת את הציבור הוא ממשיך בהתנהגותו לרסק את אמון הציבור שעוד טיפה נשאר.

אני מקווה שהממשלה הנוכחית תבהיר לבג"ץ את כוחו  ובעיקר שהינו מחוייב לאזרחי ישראל ואינו גוף מנותק הפועל ככל העולה על רוחו ללא שקיפות וללא צורך להסביר לעם את החלטותיו".

מיכאל בן ארי הגיב ומסר: "בית המשפט העליון מיהר לעשות פיגוע בדמוקרטיה ולפסול אותי, אך למרות שעברו כחודשיים לא מצאו השופטים לנכון לנמק את ההחלטה השערורייתית, זאת בזמן שאני נדרשתי לתת מענה לעתירה נגדי בתוך פחות מ40 שעות".

"אין ספק שמדובר בפסילה על רקע פוליטי שבינה לבין הסתה לגזענות אין ולא כלום. מי שהכשיר את עופר כסיף ששולל את אופיה היהודי של המדינה בפה ומלא ומסית לפגוע בחיילי צה"ל, מחפש עכשיו הסברים לולייניים וטענות סרק של ׳מאסה קריטית׳ שמסתבר שאין בה ולא כלום".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד