בע"ה י"ד סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מה קורה בוועידת בחריין?

אילי הון מהעולם הערבי יחד עם אנשיו של טראמפ מתכנסים בבחריין על מנת לגבש את חלקה הכלכלי של עסקת המאה. ומה ההשלכות?

  • כ"ג סיון תשע"ט - 15:37 26/06/2019
גודל: א א א
ארכיון (אבי אוחיון, לע"מ)
ארכיון (אבי אוחיון, לע"מ)

בימים אלה מתאספת בבחריין שבמפרץ וועידה מיוחדת במהלכה יוצג החלק הכלכלי של תכנית טראמפ. אל הוועידה הוזמנו אנשי עסקים ואילי הון, רבים מהם ממדינות המפרץ. 

מטרת הוועידה כפי שעולה מהפרסומים הוא לכנס שורה של בעלי הון שישקיעו בתכנית ובפרוייקטים אותם היא מציגה על מנת לשנות את התנהלותה של הרשות הפלסטינית מבחינה כלכלית ובכך גם לייעל את כלכלת המזרח התיכון כולו. בתכנית יושקעו 50 מיליארד דולרים בפרוייקטים השונים.

נכון לעכשיו קיימת התנגדות רבה בקרב הערבים לתכנית הכלכלית ולעסקת המאה כולה וחלק מתפקידה של הוועידה הנוכחית הוא הרצון לייצר לחץ בינלאומי על הרשות שתסכים לקבלה. עם זאת כאמור כרגע נראה כי הדבר אינו בר ביצוע. 

מעבר לכך, בתכנית הנוכחית ישנם מספר פרוייקטים שיישומם באיזור עלול להוות סכנה בטחונית ממדרגה ראשונה עבור ישראל וזאת עוד בטרם הוצגה התכנית המדינית ממנה חוששים בהתיישבות.

הפרוייקט המשמעותי ביותר הוא שרוול המעבר אותו מבקשים לבנות בין שטחי יהודה ושומרון לרצועת עזה. על פי הדיווחים המעבר כולו יהיה נתון לפיקוחה של הרשות ותתאפר למעשה תנועה ערבית לא מפוקחת בין עזה ליהודה ושומרון. יש לציין כי בתקופת אוסלו היה הדבר אחד מהסעיפים בהסכם אך לאחר שנה נסגר המעבר מכיוון הוא היווה איום בטחוני ממשי.

נתונים נוספים שהוצגו הם כי התכנית תכלול תכלול 179 פרויקטים עסקיים ופרויקטים העוסקים בשיפור תשתיות. יותר ממחצית סכום התרומות, 28 מיליארד דולר, ישמש למימון פרויקטים בשטחי הרשות הפלסטינית לאורך 10 שנים, כששאר הסכום ישמש לפרויקטים במצרים, לבנון וירדן. חלק מהפרויקטים יהיו בחצי האי הסיני, כשההשקעות יכולות לשפר את חיי תושבי עזה הסמוכה.

במסגרת ההשקעה בשיפור התשתיות צפוי שדרוג של קווי החשמל ממצרים לרצועת עזה, במטרה להגביר את זרימת החשמל לרצועה.

בנוסף, התוכנית קוראת למציאת שימושים טובים יותר לאזורי תעשייה מצריים בניסיון לעודד את המסחר בין עזה, מצרים, הגדה המערבית וישראל. התכונית מציעה גם תמיכה בהרחבת הנמל בסואץ והגדלת התמריצים הכלכליים למה שהגדר כ"חממת סחר" באזור תעלת סואץ.

אלו הנתונים היבשים המוצגים בבחריין. לאן הולכים הדברים? ימים יגידו

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד