בע"ה כ' תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מי מרוצה מתוצאות הבחירות?

רוב הציבור היהודי לא מרוצה מתוצאות הבחירות, המצביעים הערבים דווקא כן. גם מצביעי השמאל יחסית מרוצים, בעוד מצביעי ימינה יצאו מאוכזבים מאוד

  • מערכת הקול-היהודי
  • ד' תשרי תש"פ - 08:56 03/10/2019
גודל: א א א

באופן כללי נראה כי רוב הציבור בישראל אינו מרוצה כל כך מתוצאות הבחירות האחרונות לכנסת ה-22. מסקר שערך מרכז גוטמן במכון הישראלי לדמוקרטיה עולה כי 56.9% מאזרחי ישראל, יהודים וערבים, לא כל כך מרוצים או כלל אינם מרוצים מתוצאות הבחירות.

אולם, אם נרד לפירוט יותר נראה כי הנשאלים הערבים בסקר מרוצים מתוצאות הבחירות יותר מאשר היהודים. 56.5% מהנשאלים הערבים מרוצים מתוצאות הבחירות, ככל הנראה בשל ההישגים של הרשימה הערבית המשותפת. בעוד 31% בלבד מהיהודים מרוצים מהתוצאות.

הירשמו לתפוצת הווצאפ של הקול היהודי >>

הירשמו לניוזלטר שלנו >>

גם כאן ניתן לרדת לפרטים עוד יותר. בעלי זכות ההצבעה שבחרו ברשימת הערבית המשותפת מרוצים הכי הרבה מהתוצאות (77% מתוכם), 65% ממצביעי המחנה הדמוקרטי שבעי רצון, 62% ממצביעי כחול לבן ו-54.5% ממצביעי ישראל ביתנו. במפלגת העבודה גשר זה כבר יותר ל-48% מהמצביעים.

בקרב מפלגות הימין והחרדים, נראה כי פחות מרוצים מתוצאות הבחירות, כפי שמשתקף במספר הכללי של היהודים המרוצים מתוצאות הבחירות. 16% מבוחרי ש"ס מרוצים ו-13% מבוחרי הליכוד. רק 11% ממצביעי מפלגת יהדות התורה מרוצים מהתוצאות ו-8% בלבד ממצביעי ימינה מרוצים מתוצאות הבחירות לכנסת ה-22.

הסקר נערך כאמור בידי מרכז גוטמן לחקר דעת הקהל והמדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה. הסקר נערך באינטרנט ובטלפון בין התאריכים כ"ב-כ"ד אלול (22-24/09) ו-606 יהודים לקחו בו חלק לצד 151 ערבים. במכון אומרים כי מדובר במדגם ארצי מייצג של כלל האוכלוסייה הבוגרת מגיל 18 ומעלה. עוד אומרים במכון, כי טעות הדגימה המרבית לכלל המדגם 3.7%± ברמת ביטחון של 95%. עבודת השדה בוצעה על ידי מכון סמית בהנהלת רפי סמית.

   | הציבור מעדיף ממשלת אחדות ומתנגד לצירוף הח"כים הערבים

רוב  הציבור היהודי (64%) מעדיף הקמת ממשלת אחדות מאשר הליכה לבחירות נוספות (15%). בקרב הציבור הערבי מיעוט (17%) מצדד בסבב בחירות נוסף, אך – בניגוד לרוב אצל היהודים – כאן רק שליש (33%) היו רוצים לראות ממשלת אחדות. בקרב הערבים קיים אחוז גבוה יחסית שלא מעדיף אף אחת מהאפשרויות הללו (24%), או שאינם יודעים (26%).

בתכנים שאתם קוראים בקול היהודי, הושקעו מאמצים רבים. בואו להצטרף לפעילות. כאן נרשמים כדי להתנדב וכאן ניתן לתרום להשמעת הקול היהודי.

רוב גדול בקרב היהודים (74%) מתנגד לצירוף מפלגות ערביות לממשלה, כולל מינוי שרים ערבים. בהשוואה לסקר הקודם שנערך בנושא בחודש שבט בשנה שעברה (ינואר 2019), מדובר בעליה דרמטית, אז רק 49% מהציבור היהודי התנגד לכך. לעומת זאת, בקרב הערבים קיים רוב (66%) התומך בכך. למרבה הפלא גם כאן חלה ירידה לרעה כשבסקר הקודם בנושא 76% תמכו בהצטרפות לממשלה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד