בע"ה י"ב אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

משה סעדה מאשים: "נורמות עבריניות"

סגן ראש מח"ש לשעבר חושף: שי ניצן טייח, אביחי מנדלבליט שתק ורוני אלשיך שיבש חקירה

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • כ"ז תמוז תשפ"ב - 14:10 26/07/2022
גודל: א א א
שי ניצן ואביחי מנדלבליט (מירי צחי/TPS)
שי ניצן ואביחי מנדלבליט (מירי צחי/TPS)

אמש (ב') התפרסם בחדשות 12 ראיון שערך העיתונאי עמית סגל עם עוה"ד משה סעדה, מי ששימש עד לאחרונה כסגן ראש המחלקה לחקירות שוטרים.

במהלך הראיון, שלדברי סגל הוא רק חלק ראשון ובהמשך יעסקו גם בפרשת הריגתו של אהוביה סנדק, האשים סעדה את המפכ"ל לשעבר רנ"צ רוני אלשייך בשיבוש חקירה, טען כי האמת איננה נר לרגליו של שי ניצן, ולדבריו גם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט השקיף מנגד בכל מה שנעשה ולא נקף אצבע.

בראיון התייחס סעדה לשתי פרשיות שונות, האחת עסקה בתלונה של אישה כנגד מפקד להב 433 דאז, ניצב רוני ריטמן, והשניה היא פרשת יעקוב מוסא אבו אלקיעאן, שנהרג בידי שוטרים במהלך פינוי באום אל חיראן לפני כ-5 שנים, וכתוצאה מכך ככל הנראה נדרס למוות השוטר ארז עמדי לוי ז"ל.

סעדה טען בראיון כי מעייניהם של ראשי מערכת אכיפת החוק היו נתונים רק לחקירות בנימין נתניהו, ולכן בעצם טייחו והשתיקו את החקירות הללו. "שי ניצן הוא חכם, הוא חריף. הוא יכול לטמא ולטהר את השרץ בק"כ טעמים אבל אני חייב להגיד באותה מידה שהוא איש שהאמת לא נר לרגליו. הוא איש שמסמן מטרות ומגיע אליהן גם במחיר עיוות דין".

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

לדברי סעדה בזמן שהתנהלה החקירה כנגד ריטמן משטרת ישראל בראשות אלשיך התעללה במתלונת.  

סעדה מספר כי פנה לפרקליטות ושאל אותם "איך מאפשרים דבר כזה? תשוו לעצמכם שהיה עכשיו שר בממשלה שמתלוננת מתלוננת נגדו והמנכ"ל של המשרד, במקביל לזה שהיא מוסרת גרסה במשטרה בלהב, היה מתעמר בה וחוקר אותה על איזו עבירה משמעתית".

"הוא אימץ נורמות עברייניות", אומר סעדה על אלשייך ומוסיף, "הנורמות שאני מדבר עליהן, זה כולל - לאיים, לסכל, ליירט, לשקר, לשבש".

כשנשאל סעדה למה שי ניצן ואביחי מנדלבליט הגנו על רוני אלשיך בפרשת אום אל-חיראן? הוא אומר "סיבה פשוטה - יש שיקול אחד מרכזי, אחד ויחיד, תיקי נתניהו. תיקי נתניהו באותה תקופה הופכים להיות הדבר הכי חשוב, כל המערכת מוכוונת תיקי נתניהו".

תגובת שי ניצן ורוני אלשייך

בתגובה לטענותיו של סעדה, מסר פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן: "משה סעדה עבד עם שי ניצן משך שנים רבות ולא העלה במהלכן שום טענה אישית נגדו. לראשונה הועלו טענות אלה לאחר שסעדה התמודד על תפקיד מנהל מחש ולא נבחר לתפקיד. מאותה עת נלחם סעדה בעזרת השמצות מגוונות ושקריות בניצן".

"לאחר שניצן פרש מתפקידו הוחלט לפטר את סעדה בשל מגוון פעולות פסולות שלו. לניצן לא היה קשר לפיטורים אלה. לסעדה לא היה שום קשר להחלטות להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה לשעבר נתניהו ולדיונים שהתנהלו בענין זה וכל האשמותיו בנושא זה ובנושאים האחרים מצוצות מן האויר ונובעות משיקולים זרים ואישיים".

"בניגוד לטענותיו,  כל הצעות הפרישה שהוצעו לו, הוצעו על מנת לאפשר לו פרישה בכבוד, לאחר שלא השלים עם העובדה שלא נבחר למנהל מחש, וביקש לפרוש מהפרקליטות, ובשום אופן לא 'כדי שישתוק'. טענתו בעניין זה הינה בבחינת שקר גס".

מטעמו של מפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשיך נמסר: "הדברים הנאמרים שקריים מופרכים ונטולי אחיזה במציאות עד כדי שאינם ראויים כלל להתייחסות רצינית. למרות האמור ולמעלה מן הצורך, בכל פעם שהם מועלים מחדש,  ופעם אחר פעם ללא כל חידוש, קיבלו התייחסות ישירה".

"לצערנו, מר סעדה אשר פוטר ממח"ש פורק את תסכולו שוב ושוב על מפכ"ל שהוביל מהפכה ערכית במשטרת ישראל, השיק מבדקי מהימנות ממוחשבים, הוביל עם השר לבט"פ ארדן את חוק ההתאמה התעסוקתית (המכונה בפי העם 'חוק הפוליגרף') ועוד".

"אלשיך, מעל כל במה ציבורית חזר ואמר כי משטרת ישראל צריכה מח"ש חזקה. בניגוד לסעדה, את הביקורת הערכית על גורמים נקודתיים במח"ש שכשלו נורמטיבית,  העביר אלשיך בצינורות המקובלים לממונים על מח"ש, שבעצמם נוכחו עם הזמן בהקשרים חמורים נוספים במי המדובר ומה כנראה מניע אותם, מה שהביא אותם ובתוכם את סעדה למצבם הנוכחי ולתסכולם".

"לו היה סעדה נדרש לעבור את מבדקי המהימנות המחייבים שוטרים את בדיקות הפוליגרף המחייבות קצינים בכירים, נראה כי היה מוצא עצמו מפוטר בשלבים הרבה יותר מוקדמים".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד