בע"ה ד' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

נורמליזציה, וויתור על ריבונות - נחתמו הסכמים עם האמירויות ובחריין

בטקס היסטורי בבית הלבן, חתמו אתמול נציגי המדינות ישראל, איחוד האמירויות הערביות ובחריין, על הצהרות וחוזה שלום, הכוללים פתיחת הר הבית למוסלמים והחלפת שגרירויות. "תודה שוויתרתם על הסיפוח"

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ז אלול תש"פ - 07:58 16/09/2020
גודל: א א א
(אבי אוחיון / לע"מ)
(אבי אוחיון / לע"מ)

במדשאה הדרומית בבית הלבן בוושינגטון, נערך ביום שלישי בערב טקס החתימה ההיסטורי על הסכמי הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות העבריות ובחריין.

בטקס השתתפו מאות אורחים, בנוכחותם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שר החוץ של איחוד האמירויות עבדאללה בן זאיד, ומקבילו בבחריין עבד א-לטיף א-זיאני.

המסמך עליו חתמו נציגי ישראל ובחריין הוגדר כ "הצהרת שלום" כללית, שתפתח את המשא ומתן על הסכמים בין הצדדים. בהסכם עם האמירויות, הוגדר המסמך כ"חוזה שום", המחייב הרבה יותר.

ההסכם שנחתם בין ישראל לאמירויות, תחת השם 'הסכם אברהם', קובע כי "המדינות מחוייבות לפעול יחדיו כדי לממש פתרון לסכסוך הישראלי פלסטיני, באמצעות משא ומתן שייתן מענה לשאיפות ולצרכים הלגיטימיים של שני העמים".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

המדינות התחייבו לפתוח שגרירויות ולהחליף ביניהם שגרירים בהקדם האפשרי, הם תחייבו למנוע פעילות משטחם וכן שורה של הסכמים כלכליים וטכנולוגיים.

   | בן זאיד לנתניהו: "תודה לך שהפסקת את סיפוח אדמות הפלסטינים"

בין היתר, אמר טראמפ בטקס, כי "הסכם השלום יפתח את הדלת למוסלמים ברחבי העולם לבקר במקומות הקדושים בישראל, ולבקר באל-אקצא. יחד ההסכמים האלה יהיו בסיס לשלום כולל באזור, דבר שאף אחד לא חשב שאפשרי, אך כעת זה נעשה תוך כבוד הדדי ושותפות".

טראמפ ציין כי "יש עוד 5-6 מדינות שאני חושב שגם יחתמו על הסכמי נורמליזציה בהמשך" והוסיף כי גם "הפלסטינים יצטרפו להסכמים האלה בזמן המתאים".

נתניהו אמר, כי "היום הזה הוא רגע שיא בהיסטוריה. הוא מבשר על עידן חדש של שלום אחרי עשרות שנים בהן ישראל התפללה לשלום".

שר החוץ של איחוד האמירויות, בן זאיד, היה השלישי לנאום במהלך הטקס, והוא אמר כ י "אני עומד היום, מושיט יד לשלום ומקבל יד לשלום. הדברים צריכים להיות מגובים במעשים. תודה לך נתניהו שבחרת בשלום והפסקת את סיפוח אדמות הפלסטינים".

שר החוץ של בחריין, אי-זיאני, אמר כי "נתניהו, אלה צעדים גדולים עבור מדינתך. הביטחון אפשרי רק אם מגנים על האינטרסים של עמי האזור".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד