בע"ה ט"ו תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סגר בחגים – כל מה שצריך לדעת

החל מיום שישי יוטל סגר עד לסיום חגי תשרי. מדובר על "סגר רך" בשני שלבים. כיצד יתפללו בימים הנוראים, מתי מותר לצאת מהבית ואילו עסקים יישארו פתוחים? // סגר בחגי תשרי תשפ"א – כל מה שצריך לדעת

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ה אלול תש"פ - 09:19 14/09/2020
גודל: א א א

הממשלה אישרה ביום ראשון הטלת סגר ברחבי הארץ לתקופת חגי תשרי, זאת בשל העלייה המתמשכת בתחלואה בנגיף הקורונה. מדובר על מתווה סגר מרוכך יחסית לזה שהוטל בגל הראשון.

מדובר על תכנית דו-שלבית להורדת נתוני התחלואה. על פי המתווה, בשלב הראשון יוטל סגר מרוכך על הציבור למשך שלושה שבועות. לאחר מכן, קבינט הקורונה יקיים הערכת מצב ויבחן את נתוני התחלואה ויחליט בהתאם לכך האם להאריך את הסגר או להמשיך לשלב השני – פעילות בהתאם לתוכנית הרמזור.

אז מתי יחל הסגר? אילו עסקים יישארו פתוחים? האם מוסדות החינוך יפעלו? האם יהיה מותר לבקר את ההורים בחג? ועוד...

תקופת הסגר: הסגר ייכנס לתוקפו בערב ראש השנה - יום שישי הקרוב, כ"ט אלול תש"פ (18 בספטמבר 2020), בשעה 14:00. זהו השלב הראשון של הסגר שיימשך שלושה שבועות עד יום לאחר שמחת תורה – יום ראשון, כ"ג תשרי תשפ"א (11 באוקטובר 2020).

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר, כי הסגר עשוי להימשך יותר משלושה שבועות.

אלו המגבלות לתקופת סגר חגי תשרי:

  • היציאה מהבית תותר אך ורק למרחק של עד 500 מטרים, למעט רשימת חריגים שהותרה מראש.
  • מערכת החינוך תסגר למשך 3 שבועות.
  • חל איסור על התקהלות של יותר מ-20 איש בשטח פתוח ו-10 בחלל סגור.
  • עסקים חיוניים, בהם מרכולים ופארמים, ימשיכו לפעול.
  • המגזר הפרטי יעבוד בהתאם לתו הסגול, למעט תיירות, מסחר וקבלת קהל.
  • מסעדות יוכלו לפעול בשירות משלוחים בלבד.
  • המגזר הציבורי יפעל במכונת מצומצמת.
  • תתאפשר פעילות ספורטיבית ליחידים.

לפני שנסביר מה הן בדיוק ההגבלות, אילו עסקים ישארו פתוחים לצורך מה תותר היציאה מהבית, כיצד יראו תפילות ימים הנוראים בבתי הכנסת?

תפילות בחגים – בקפסולות: נושא התפילות בחגי תשרי עורר לא מעט אמוציות לאחר שההחלטה על הטלת הסגר נדחתה עד לחגים. שר השיכון יעקב ליצמן התפטר מהממשלה במחאה על "הזלזול במועדי ישראל".

על פי המתווה שגיבשו השרים, הפילות יוכלו להתקיים בקפסולות של עד 20 בני אדם. עם זאת, ההגבלות על תפילות במבנים סגורים משתנות בהתאם לסיווג הרשויות בהתאם למודל הרמזור.

באזורים שאינם אדומים, תותר תפילה במבנה סגור בקבוצות של עד 25 אנשים. מספר הקבוצות המותר יהיה פי שניים מכמות הכניסות למבנה, בתאי שנשמר יחד של א דם אחד לכל 4 מ"ר משטח המקום.

באזורים אדומים, תותר תפילה במבנה סגור בקבוצות של עד עשרה אנשים. מספר הקבוצות בהתאם למספר הכניסות למבנה ובהתאם לשטח המבנה.

מגבלות יציאה והתקהלות: בשלב הראשון, תיאסר תנועת אנשים למרחק של יותר מ-500 מטרים ממקום מגוריהם, למעט לצורך הצטיידות במזון או צרכים רפואיים. כמו כן, תורת יציאה מהבית לצורך עבודה, לצורך תפילות על פי הכללים שהותרו וכן תורת יציאה חופשית לצורך הפגנות מחאה.

תיאסר התקהלות של יותר מ-20 איש בשטחים פתוחים ויותר מ-10 במבנה סגור. כמו כן, תותר פעילות ספורטיבית ליחידים. עם תחילתו של השלב השני, יוטלו הגבלות תנועה בהתאם לסיווג הישוב על פי תכנית הרמזור.

אלו העסקים שיישארו פתוחים: כלל העסקים בתחומי המסחר, התרבו, הבילוי, הפנאי ותיירות הפנים, יאלצו לסגור את האפשרות לקבלת קהל. כמו כן, ייסגרו בריכות וחדרי כושר. מסעדות יוכלו להפעיל שירות משלוחים בלבד.

לעומת זאת, עסקים שהוגדרו כחיוניים, יישארו פתוחים. בהם מרכולים, בית מרקחת, מכוני אופטיקה, חנויות למכירת מוצרי הגיינה, מוצרים לתחזוקת הבית, מוצרי תקשורת ואביזרים רפואיים.

יתר העסקים, שהינם ללא קבלת קהל, יוכלו לפעול לפי מתווה התו הסגול וללא הגבלה במספר העובדים. הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי. עד ליום חמישי הקרוב, כך הובטח, תוצג תכנית סיוע כלכלית.

מערכת החינוך תושבת:  החל מערב ראש השנה תושבת מערכת החינוך למשך כל תקופת הסגר. במשך תקופה זו, תתקיים למידה מרחוק, ככל שהדבר יתאפשר. עם זאת, תימשך בתקופה זו פעילות החינוך המיוחד, כפרי הנוער ומוסדות לילדים ונוער בסיכון.

התחבורה הציבורית תצומצם: פעילות התחבורה הציבורית תצומצם להיקף הפעילות במשק לפי כל שלב. מתכונת הפעלת התחבורה הציבורי פורסם בהמשך. בכל הנוגע לטיסות, יוגשו המלצות בהמשך השבוע.

   |  עלות הסגר למשק -6.5 מיליארד ₪. רבים ייצאו שוב לחל"ת

כאמור, עד לום חמישי יפורסמו צעדי הסיוע הכלכלית לעסקים ולמשפחות, עם זאת, באגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, מעריכים כי עלות המשקית של צעדי הסגר תעמוד על כ-6.5 מיליארד ₪.

יש לציין כי בחודשים האחרונים שיעור האבטלה ירד לכ-11% לאחר שיא של 27% בשיא הסגר הראשון. בביטוח הלאומי מתכוננים ליציאתם של מאות אלפי אזרחים נוספים לחל"ת בתקופת הסגר. בשל כך, המדינה תוציא עוד מאות מיליוני שקלים לטובת דמי אבטלה.

מי שהיה בחל"ת, חזר לעבוד וכעת יוצא שוב לחל"ת, יוכל לקבל דמי אבטלה, בתנאי שהחל"ת יימשך 14 ימים לפחות. אין צורך להגיש תביעה חדשה, וכל שיידרש הוא לדווח.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד