בע"ה כ"ג אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

דוח האנטישמיות: "ישראל הפיצה את הקורונה בעולם"

לקראת יום השואה מתפרסם דוח על כמות האירועים אנטישמיים שאירעו במהלך השנה האחרונה ברחבי העולם, עם דגש על האשמת ישראל בהפצת נגיף הקורונה בעולם

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ו ניסן תש"פ - 13:38 20/04/2020
גודל: א א א
תיעוד פיגוע ירי לעבר בית כנסת בגרמניה (צילום מסך)
תיעוד פיגוע ירי לעבר בית כנסת בגרמניה (צילום מסך)

לקראת יום השואה תש"פ מפרסמת ההסתדרות הציונית דוח על מצב האנטשמיות בעולם.

בדוח ניתן לראות תופעה מדאיגה לפיה מתחילת התפשטות מגפת הקורונה בעולם, נרשמה עליה חדה  בכמות התקיפות וההתבטאויות האנטשמיות, בעיקר ברשתות החברתיות וכדומה.

לדוגמה, מציינים בדוח מקרה בו חברי קהילה של בית כנסת בלונדון ערכו תפילה דרך אפליקצית זום. בתפילה השתתפו בערך 205 מחשבים אך לפתע המספרים עלו בפתאומיות ל-245 משתתפים ובחלון הצ'אט הופיעו התבטאויות אנטשמיות.

בדוח מסבירים את התופעה של אנטשמיות בתקופת משבר הקורונה, בכך שמאז ימי הבינים האושמו היהודים בהפצת מגפות כמו שהתרחש במהלך המגפה השחורה בימי הבינים שבה הואשמו היהודים בהרעלת הבארות ובעקבות כך נטבחו יהודים. גםבשנת תש"ב התעמולה הנאצית האשימה את היהודים בהפצת הטיפוס.

אכן, גם נגיף הקורנה אינו שונה בהרבה מהמקרים האחרים וגם בו מאשמים את היהודים. האשמות הללו נרשמו בעיקר ברשתות החברתיות.

דוגמא להתבטאויות האנטישמיות בהקשר להפצת הקורונה, ניתן לראות במקרה הבא: מכון המחקר הלאומי האיסלאמי שמהווה חלק מתנועת של מוסלמים שחורים צייץ בטויטר הודעה המרמזת כי ישראל פיתחה את הווירוס כנשק, זאת בתגובה לפרסום כי מכון מחקר ישראלי עומד לשחרר חיסון נגד הנגיף.

אולם, גם לפני התפשטות מגפת הקורונה, במהלך השנה הלועזית 2019, נרשמה עלייה בשיעור המקרים האנטשמים ברחבי העולם, בעיקר במדינות כמו ארה"ב וגרמניה, בהם עלה באפן מדאיג מספר האירועים האלימים השבאים על רקע אנטישמי. בארה"ב לדוגמא, בממוצע, בכל יום מותקף יהודי על רקע אנטישמי ברחבי המדינה. בגרמניה הממוצע עומד על תקיפה בכל שלושה ימים.

בין האירועים האנטישמיים שארעו במהלך השנה, ניתן למנות שני פגועים אנטישמיים בבתי כנסת. הראשון בבית כנסת של חב"ד בקליפרוניה שבו נרצחה מתפללת אחת ורבים נפצעו. האירוע השני התרחש בבית כנסת בגרמניה במהלך יום כיפור, אז ירו על בית כנסת אך לא הצליחו לחדור לתוך בית הכנסת ולא היו נפגעים יהודים באירוע.

לקריאת דוח האנטישמיות המלא >>

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד