בע"ה ג' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

על אגו, אידיאולוגיה ומה שביניהם

​בין ספינים, סקרים והרבה אמוציות, ניסינו להבין מה מתרחש מאחורי ולפני הקלעים של ניסיונות האיחוד בימין – המסקנה: שה' יעזור לנו

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ב אדר תשע"ט - 14:56 17/02/2019
גודל: א א א
בן גביר, סמוטריץ' והרב פרץ (צילום: יהודה פרל, יח"צנים)
בן גביר, סמוטריץ' והרב פרץ (צילום: יהודה פרל, יח"צנים)

בכנס בשבע שהתקיים בשבוע שעבר בחר פרשן חברת "החדשות" עמית סגל לערוך סקר ספונטני במהלך השיחה שערך עם הרב רפי פרץ, היו"ר הטרי של מפלגת "הבית היהודי".

"מי פה בעד איחוד עם עוצמה לישראל", שאל סגל את הקהל. כמעט כל הידיים באולם הורמו, והרב פרץ התקשה להסתיר את הפתעתו. "וואו", אמר, כשהוא חושף את העובדה שהוא מנותק במידה רבה מרחשי הלב של מרבית הציבור הדתי לאומי/ימני.

ועוד על ניתוק. בבית היהודי בחרו להציב במשבצת האשה את העיתונאית יפעת ארליך הנחשבת דתיה ליברלית, וככל הנראה נועדה להתחרות באיילת שקד והזליגה לימין החדש.

בסקר שפורסם בקיץ האחרון בעיתון "בשבע" לכבוד גיליון 800 שעסק ביחסי הציבור הדתי לאומי והתקשורת, נשאלה השאלה: "מי מבין העיתונאים הדתיים בתקשורת הכללית מייצג או מייצג את דעותיך באופן הכי מדויק". יפעת ארליך זכתה ב-2% בלבד והוצבה בתחתית הרשימה לצד רועי שרון ועקיבא נוביק.

כמה שווה עוצמה יהודית?

במציאות שנוצרה, בה הבית היהודי בשפל חייו, ומנגד מנייתו של בצלאל סמוטריץ' – לכל הדעות פוליטיקאי מוערך ואידיאולוג ערכי – נמצאת בשיא, בחר סמוטריץ' להתנהל בצורה מדודה וזהירה ולא לקחת סיכונים לניתוקו מחלק מעסקני ורבני הציונות הדתית.

למרות הדשדוש של הבית היהודי, מאחורי המפלגה ישנה היסטוריה ארוכת שנים של המפד"ל המשופמת והותיקה – רבנים, מוסדות חינוך וסניפים ברחבי הארץ.

בשיא המשא ומתן כשהבית היהודי התבצרו על ראש העץ עם דרישות בשמיים והתנהגו כטירונים פוליטיים, הבין סמוטריץ' כי מהלך של חתימה עם עוצמה יהודית עשוי להוריד אותם מהעץ, אך גם סבר שהוא חייב לשמור על אפשרות של פיצוץ, בה ישריין בעת הצורך למפלגתו "מפד"לניק" או שניים במקום אנשי הבית היהודי.

לפיכך, ההצעה הנדיבה ביותר שהסכים לדבריו לתת לעוצמה יהודית היתה מקומות 4 ו-8. אנשיו ניסו לשכנע את אנשי עוצמה יהודית כי אם לא יסכימו להצעה, לאחר ההסכם שיחתום האיחוד הלאומי עם הבית היהודי, הצעה כזו תהיה בגדר חלום.

מנגד, בעוצמה יהודית טוענים כי הם שווים 3 מנדטים, לכל הפחות כשווי הבית היהודי, ולפיכך דרשו שני מקומות ריאליים. לכתחילה את מקומות 4 ו-6 ולכל היותר הסכימו להתפשר על 4 ו-7.

אך באיחוד הלאומי טוענים כי מסקרים שלהם "עוצמה" שווה מנדט וחצי. בנוסף אומרים במפלגה כי במידה ועוצמה יהודית תרוץ לבד, הרי שרק מעגל התומכים הגרעיני שלה ישאר עמה, ולפחות חצי ממצביעיה לא ירצו לזרוק שוב קול "לפח" ויבחרו באיחוד הלאומי.

4 ו-8, אמרו במפלגה בשבוע שעבר, זו הצעה חלומית. טובה יותר מהמקומות להם זכו במפלגה ברשימת יחד בבחירות הקודמות.

7 או 8? המחלוקת על ההסכם

ביום רביעי האחרון לאחר חצות פגש אביחי בוארון, שליחו של סמוטריץ', את בן גביר ומרזל והגיש להם הסכם חתום בכתב ידו של סמוטריץ'.

וכאן הגרסאות חלוקות. לפי סמוטריץ' ההסכם כלל הצעה למקומות 4 ו-8 אך בעוצמה יהודית סירבו להצעה.

הבוקר פרסם מנגד איתמר בן גביר כי ההצעה כללה הסכמה למקומות 4 -ו7 וכי בעוצמה יהודית הסכימו להצעה וחתמו עליה, אך באיחוד הלאומי חזרו בהם למחרת.

בן גביר מסרב נכון לכתיבת שורות אלו לחשוף את המסמך, וגם מצד האיחוד הלאומי לא פרסמו את המסמך, אך שם מכחישים בתוקף את טענות בן גביר וטוענים כי הוא מחק את המספר 8 בהסכם ורשם 7, ולפיכך ההסכם לא נסגר.

למי להאמין? שאלה טובה.

האם עוצמה יהודית תציג הפתעות?

באיחוד הלאומי מסבירים כי בבית היהודי לא יוותרו על מקומה של אשה בחמישייה, וכך המקום הבא שניתן מבחינתם להציע כעת לעוצמה יהודית הוא מקום שש.

בבית היהודי לא ממש ששים לעשות מאמצים להכנסת עוצמה יהודית לרשימה, וזאת בלשון המעטה. גם באיחוד הלאומי בטוחים כי המפלגה המאוחדת תעבור את אחוז החסימה, ולכן יש להניח כי גם מאמציהם ליצור כעת איחוד יהיו מוגבלים.

אלא שמקום שש מהווה מבחינת "עוצמה יהודית" לעג לרש.

"ויתרנו על תפקידים ועל כספים. כל מה שדרשנו הוא שני מקומות ריאליים, ומכך לא נזוז", אמר היום גורם בכיר במפלגה בשיחה עם הקול היהודי. "עכשיו העסק תקוע ואם צריך אנחנו נרוץ לבד".

במאמר מערכת של "עולם קטן", אחד השבועונים המשפיעים ביותר בציבור הדתי לאומי, מתחו השבת ביקורת חריפה על ההתנשאות שמגיעה לדבריהם מהבית היהודי והאיחוד הלאומי כלפי מפלגת עוצמה יהודית.

אמנם ניתן להביע ביקורת על חוסר הפרגמטיות של עוצמה יהודית, אך קשה להתעלם מהעוינות של חלק מהרבנים והעסקנים בציונות הדתית לאנשי עוצמה יהודית, זאת למרות שסקר שפורסם ב"עולם קטן" מעניק לא פחות מ-13 מנדטים לרשימה משותפת, ומוכיח בעליל כי אנשי עוצמה אינם מבריחים קולות.

בכדי להוסיף קצת סימני שאלה לגולשים על מה שעשוי להתרחש בימים הקרובים, נציין כי גורמים בעוצמה יהודית אף רמזו לאפשרות של הפתעות מבחינת הגורמים שעשויים להצטרף לרשימתם בימים הקרובים, דבר שעשוי לשנות במידת מה את התמונה.

תת אלוף טירון

שחקן נוסף במערכה הוא אלי ישי יו"ר מפלגת יחד, אשר עושה הרושם כי גם באיחוד הלאומי-בית יהודי, וגם בעוצמה יהודית, לא ששים לקראתו.

השווי האלקטורלי של "יחד", שעל פי גורמים בכירים באיחוד הלאומי "שווה ביום טוב חצי מנדט", לא תואם את דרישותיו של ישי.

בנוסף, באיחוד הלאומי מעריכים כי רבו הרב מאיר מאזוז לא יקרא להצביע למפלגה בה חברות נשים, ובמקרה כזה ישי שווה עוד הרבה פחות.

ונחזור לרב פרץ. העובדה כי על אף שהרב פרץ כיהן כתת אלוף בצה"ל, הוא טירון פוליטי, הוכחה אמש שוב בגמגום במענה לשאלת עיתונאית "החדשות" רינה מצליח בדבר אפשרות להרכבת קואליציה עם בני גנץ.

לאחר שחזר שוב ושוב על תשובה מתחמקת, בצלאל סמוטריץ' היה זה שהציל את שותפו החדש וענה נחרצות כי לא ישב עם גנץ משום שגנץ הוא איש שמאל.

הרב פרץ, דמות חינוכית ומי שהעמיד דורות של תלמידים במכינת עוצם, חטף על ימין ועל שמאל בתקופה הקצרה מאז הסכים לעמוד בראש מפלגת הבית היהודי.

נראה כי באיזו קונסטלציה שלא תהיה, צפוי הרב פרץ לחטוף אש לא מועטה מבית ומחוץ במערכת הבחירות הקרובה, וגם "שלום בית" בינו לבין סמוטריץ' אינו עניין של מה בכך.

האם יעמוד הרב פרץ בלחצים ובמעבר המהיר לתוך חיי הפוליטיקה וקרבות הבוץ? יודעי דבר אומרים כי הנושא אינו כה פשוט, וכי מקורביו וחבריו כמעט כאיש אחד ייעצו לו שלא להיכנס לפוליטיקה.

ועוד לא דיברנו על החלילן מהמלין

נראה כי לפנינו מערכת בחירות מאתגרת במיוחד עבור מה שמכונה "גוש הימין".

הבית היהודי-איחוד לאומי, הימין החדש, עוצמה יהודית, יחד וגם מפלגת זהות, כל אלו ינגסו זו בזו, ומעליהן ינצח כרגיל ראש הממשלה נתניהו שכמו באגדת העם על החלילן מהמלין, עלול למשוך ברגעי ההכרעה את בוחרי הציונות הדתית והימין אל חיק הליכוד החמים בספין נרגש כזה או אחר.

חמישה ימים נותרו להגשת הרשימות, והצדדים מתבצרים בעמדותיהם ובטוחים בניצחונם.

האם באיחוד הלאומי ובבית היהודי ימצאו נוסחה שבה עוצמה יהודית יקבלו שני מקומות ריאליים? האם בעוצמה יהודית יתפשרו על מקום 6?

או שמא נראה כאן ריצה נפרדת של עוצמה, יתכן ויחד עם אלי ישי או דמויות חדשות שיצוצו? ובמקרה כזה האם שתי המפלגות יעברו את אחוז החסימה? אולי אף אחת מהן?

כנראה שלפנינו ימים מלאי אמוציות וספינים, ומערכת בחירות סוערת במיוחד.

תגובות (15) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד