בע"ה י"ד תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צפו: עמונה ודומא, טראמפ, שמאלנים ורבנים - סמוטריץ' מדבר

על רבנים ופוליטיקאים, מי שיקר בפרשת דומא, האם הוא מתחרט על ישיבה בקואליציה שהחריבה ישובים, מה יקרה אם ברגע האמת בבית היהודי יגמגמו, ואיזה שיר הוא בחר לנגן? • בצלאל סמוטריץ' בראיון לקול היהודי

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"א אדר ב תשע"ט - 22:35 28/03/2019
גודל: א א א

תהיה דעתכם איזו שתהיה, נראה כי כולם מסכימים שבצלאל סמוטריץ', יו"ר מפלגת האיחוד הלאומי, הוא אחד מחברי הכנסת המצליחים ביותר.

כוכב עולה, שכבר בקדנציה הראשונה שלו הפך לאחד המחוקקים המובילים בכנסת, מרואיין רהוט שמצליח לאחוז את השור התקשורתי-שמאלני בקרניו ולהעביר את מסריו בלי למצמץ או לעגל פינות, לפתח כח לא קטן ברשתות החברתיות, ולמרות הסכנה הגדולה שרואים בו בשמאל, להצליח לייצר שיתופי פעולה גם עם ח"כים ממרץ.

במסגרת פרוייקט הבחירות של הקול היהודי הגענו לביתו של סמוטריץ' בקדומים.

בין קערת הקורנפלקס של הבוקר ליום העבודה העמוס בקמפיין הבחירות, הצלחנו לנתק אותו לשעה מהפלאפון ולשבת לשיחה על מגוון נושאים.

היחס המורכב בין פוליטיקאים לרבנים ("אחת הבעיות הקשות היא ניסיונות מלאכותיים לכפות קשר בין רבנים לאנשי מעשה"), פרשת דומא ("שיקרו לאיילת"), סוגיית ההתבוללות ("חור שחור שמפיל חללים – מברך את ארגון להב"ה"), תכנית טראמפ ("חושש שתשווק כתכנית ציונית"), הקמת ישות ערבית בארץ ישראל ("זה או אנחנו או הם"), המצב הביטחוני (אומרים לצה"ל: "יש לך מדורה, תכבה אותה עם דלי מים ביד אחת ותשפוך דלק פנימה ביד השניה"), וגם על ישיבה בממשלה שהחריבה את עמונה ונתיב האבות ("להפיל את הממשלה על הרקע הזה היה פרס לבג"ץ").

הראיון המלא עם ח"כ סמוטריץ':

 

למה בכלל הגעת לפוליטיקה?

"האמת שלכל מה שעשיתי בשנים האחרונות הקב"ה גלגל אותי די במקרה. למדתי בישיבה בקדומים וראש הישיבה בא ואמר לי "מה לי ולחשבון בנק, בא תנהל את הישיבה". מתוך זה התגלגלנו להקמת איגוד הישיבות הגבוהות, וגם לרגבים יש סיפור מדהים איך הקמנו את הארגון בלי שהבנו לאן זה הולך.

גם לכנסת נכנסתי בהחלטה של שבועיים. אנחנו חבורה שעובדת יחד מימי טרום הגירוש והיתה מחשבה שצריך גם מישהו בתוך הכנסת. נכנסנו לאיחוד הלאומי, מרכז תקומה, ובסיעתא דשמיא גדולה היתה הצלחה".

מפלגה מגזרית והנהגה - הילכו שניהם יחדיו?

"אני מדמה את זה לכור שמזרים חשמל לכל מדינת ישראל. ואנחנו בונים את הכור.

כשאנחנו דואגים להתיישבות זה לא כי החברים שלנו שם, אלא החברים שלנו שם כי זה המפעל הציוני כיום. כשאנחנו דואגים לגרעינים התורניים זה לא בגלל שהחברים שלנו שם אלא הם שם כי זו השליחות החברתית-חינוכית כיום. וגם כשאנחנו דואגים למוסדות ומפעלי הציונות הדתית זה לא סקטוריאלי אלא טיפוח של האנשים שיצעידו את החברה בישראל קדימה".

סמוטריץ' מתייחס גם לעקיצות שמשגר מפעם לפעם שר החינוך ויו"ר הימין החדש נפתלי בנט על היותה של המפלגה "מגזרית".

"אני חושב שבנט מתבלבל בין הנהגה לשלטון. הוא רוצה לשבת על הכסא של ראש הממשלה וזה שלטון. ככל שמדברים על הנהגה, אני חושב שאנחנו מנהיגים ושאין תנועה שהשפיע על מדינת ישראל בעשורים האחרונים כמו הציונות הדתית, ודאי ביחס לגודל היחסי שלה".

לפני פינוי עמונה הצהרת שעמונה היא מוקש שהממשלה תתפוצץ עליו. שרדתם לא רע גם את הרס עמונה וגם את נתיב האבות. איך אתה מסביר את זה?

"זה באמת היה אחד הרגעים הקשים ביותר בקואליציה עם המון כאבי בטן, אבל בסוף הקואליציה הזו לא קואליציה של הרס אלא נאנסה אליו בצו של בג"ץ כתוצאה מכשלים של ממשלות קודמות.

לא הייתי יושב בקואליציה שהיתה מפנה את עמונה מעצמה כמדיניות. אנחנו הפכנו את כל ההגה של הקואליציה מממשלה של הרס לממשלה של בנייה, הבאנו את חוק ההסדרה שהוא דרמטי ברמות מטורפות, העברנו את ההחלטה מהחדרים והמסדרונות האפלים בצלאח א דין במשרד המשפטים אל הכנסת - אל הריבון, עשינו הכל כדי לנסות למנוע את ההרס הזה כולל הניסיונות לקדם מתווה נכסי נפקדים שנפסל בבג"ץ, הקמנו את עמיחי במימון מלא של מדינת ישראל. גם בנתיב האבות יש את חלקה 98 ומקודמת תב"ע של שלוש מאות יחידות דיור.

להפיל את הממשלה על הרקע הזה היה פרס לבג"ץ – פעם אחת בג"ץ הביא להרס ופעם שניה מפיל ממשלת ימין".

סמוטריץ' לא רואה בהתנהלותו אי עמידה בהצהרותיו.

"אני חושב שהאמירות שהבאת בשמי הן אלו שיצרו את המחויבות והאווירה, ואילצו בסוף את כל הגורמים בקואליציה, שלא אהבו את זה לכתחילה, ליישר קו ולעשות את כל המאמצים הללו.

היתה דרך אחת למנוע את ההרס הזה -  להודיע לבג"ץ שלא נקיים את הפסק. חוץ מיריב לוין ואנוכי לא היה מי שיכול לשמוע את זה", הוא מסביר מיד. "אני בוחן את הממשלה בנוגע למעשים שלה ואם היא נאלצת בכפייה לעשות דברים אחרים זה עצוב, אבל זה לא בתחומי האחריות של הממשלה".

יחד עם התשובות הללו, סמוטריץ' אומר כי גם הביקורת הציבורית עליו היתה נצרכת.

"באתי מעולם של בית מדרש. בבית המדרש יש אמירות מוחלטות ויכולת לדבוק בהן, אבל כשיורדים לעולם המעשה יש פער בין רצוי למצוי, ופוליטיקה היא אומנות האפשר.

זו אמירה מסוכנת מאוד כי אפשר להגיע לאמירות של 'דברים שרואים מכאן לא רואים משם'. לכן זו שאלה של איזונים ושכל ישר. זה מצריך הרבה חגורות בטיחות של "עשה לך רב וקנה לך חבר", ולשמור על השתייכות ברורה לדרך וחזון וערכים שמחזיקים אותך.

אני חושב שהלחץ הציבורי והביקורת הציבורית שקיבלתי על ההישארות בממשלה הזאת היא גם חלק ממה ששומר עלי. אני לוקח אותה ברוח מאוד טובה, אני מאוד לא כועס על מי שתקף אותי וגם על מי שהיום חושב שטעינו. בעיני זה חלק מהעניין. יש איזונים שמושכים לכאן ולכאן ואנחנו בסוף יושבים באמצע.

אני שלם במאה אחוז עם ההחלטה אני חושב שפעלנו ועשינו הרבה וזה המבחן  - איך אנחנו מקדמים טוב יותר את הגאולה והחזרת השכינה לציון בתוך המציאות המפותלת והמסובכת שאנחנו חיים בתוכה".

אפרופו "עשה לך רב", יש לך סמכות רבנית?

"אחת הבעיות הקשות בציונות הדתית היא שהיו ניסיונות מלאכותיים לכפות קשר בין רבנים לאנשי מעשה. אנשי מעשה שלא גדלו בעולם של תורה ותלמידות, ורבנים שלא היו כל כך קשורים לאנשי המעשה", מסביר סמוטריץ' את תפיסתו בנוגע למערכת המורכבת שמספקת לאורך השנים לא מעט תככים וספינים שלא תמיד יוצרים כבוד לשני הצדדים – הרבנים והפוליטיקאים.

"אני מאמין שמערכת יחסים צריכה להיות על בסיס תלמידות ולמידה משותפת. אני באופן אישי תלמיד של שני רבנים: אבי מורי ורבי (הרב חיים סמוטריץ' א"ג) וראש הישיבה כאן בקדומים הרב יצחק בן שחר, ש-20 שנה אני זוכה לחסות בצילו וללמוד את תורתו. אילו שתי דמויות שמלוות אותי ומעצבות את השקפת עולמי".

עם זאת סמוטריץ' מבהיר כי הרבנים לא בהכרח יקבלו את ההחלטות בשטח.

"זה נכון ששניהם בדרך כלל לא מקבלים את ההחלטות המעשיות. הם מלמדים את הסוגיות, חושבים נכון, מביאים את הסברות של בית המדרש והתורה, ואני חושב שאנשי המעשה בסופו של דבר מבינים את עולם המעשה, והתפקיד שלהם הוא לתרגם את זה.

יש צמתים חותכים כמו לפרוש ממשלה או לא, אבל בדרך כלל זה לא המצב.

אני חושב שיש בסוף המון צביעות באנשים שמנסים להציג מודלים אחרים. בציבור החרדי, מקשיבים לרבנים? הרי 90 אחוז מהתשובה מונחת בתוך השאלה, איזה נתונים מביאים לרב. בסוף מי שבונה את תפיסת המציאות של הרב אלו אנשי המעשה שחוסמים את מי שהם רוצים מגישה לרב. אני זוכר את הימים של לפני הגירוש שניסינו להגיע לרב עובדיה ולאדמו"רים את מי שרוצים מכניסים ומי שלא לא מכניסים".

"זה או אנחנו או הם"

תכנית טראמפ בפתח, מה אתה יודע להגיד על התכנית?

"אנחנו יודעים על התכנית מעט מאוד, אבל דבר אחד בטוח וזה שנתניהו, למרות שהוא טוען אחרת, נמצא בסוד העניינים. מערכת היחסים בינו לבין טראמפ היא מערכת יחסים של חברות וטראמפ לא היה עושה שום דבר מעל ראשו של נתניהו. אני מוטרד מאוד מהתכנית הזה ולכן חייבים כוחות חזקים שיהיו מימין לנתניהו ולליכוד.

את הגישה הגורסת כי יש לקבל תכנית שתכלול מסירת שטחי ארץ ישראל כיון שמן הסתם הערבים ידחו את התכנית וכך נצא טוב מול העולם, מגדיר סמוטריץ' כגישה "מסוכנת".

"עצם הנכונות לדבר על מסירת שטחי ארץ ישראל שוחקת קודם כל את התודעה שלנו פנימה בחברה הישראלית וגם את התודעה כלפי העולם. הנזק הכי גדול שנתניהו עשה תודעתית, לצד יתרונותיו הגדולים, זה שהיום אין ימין כמעט במדינת ישראל. כי אם ראש הממשלה של הימין מדבר מבר אילן והלאה על מדינה פלסטינית מאוד קשה לבסס תפיסות אחרות.

אני חושב שהמפלגה שלנו היום היא היחידה שנושאת את רעיון ארץ ישראל השלמה. בנט מדבר על אוטונומיה עם דגל והמנון ואני לא יודע מה בדיוק ההבדל בינו לנתניהו.

אנחנו היחידים שאומרים שלא תקום שום ישות לאומית אחרת כאן בארץ ישראל. לא ב-A ולא ב-B ולא ב-C. לא בשכם לא ברמאללה, לא בג'נין ולא בחברון.

הגיע הזמן לבוא לעולם ולומר את האמת כמו בתכנית ההכרעה שלי. צריך להסביר שיש פה שתי שאיפות לאומיות סותרות.

זה או אנחנו או הם, וממילא זה אנחנו. הם יצטרכו לוותר על מימוש השאיפה הלאומית שלהם כאן, יש להם הרבה מקומות לחיות בלי לראות יהודים מול העיניים בבוקר. ככל שנאמר את האמת הזאת אני חושב שבודאי החברה הישראלית פנימה, אבל גם הקהילה הבין לאומית תבין את זה ותיישר עם זה קו גם אם זה יקח זמן".

יש לך קווים אדומים שאתה מציב בנושא?

"לא נשב עם ממשלה שתקים מדינה פלסטינית ותדבר על פינוי ישובים. בשום פנים באופן. כל המטרה שלנו בהקשר הזה זה להיות שם כדי למשוך את הממשלה ימינה, לוודא שיש מי ששומר איתן על ההתיישבות כערך, כמצווה, וגם כרעיון מדיני - האמת האלוקית הולכת נהדר עם המציאות.

אבל כמו שאנחנו מכירים את ההתנהלות, סביר להניח שהדברים לא יהיו חד משמעיים – יציעו בנייה נרחבת בישובים, ריבונות אפילו, בתמורה לויתור על שטחי הארץ – איך אפשר לדעת שבסופו של דבר אתה לא נגרר?

"קודם כל החשש האמיתי שלי באמת מהתכנית הזאת זה שהיא תשווק לציבור הישראלי כמו שאתה אומר - נתניהו יגיד החלת ריבונות ותנופת בנייה ויסביר שזו בכלל תכנית לאומית וציונית...

אנחנו מתנגדים לזה בכל נימי נפשנו. נצטרך לראות את הדברים, להתייעץ בשאלה איך להתנהל פוליטית אבל שיהיה ברור: לא נשב בממשלה שתייצר תכניות כאלו או תייצר הבחנה בין גושים ללא גושים או תקים ישות מדינית. רק צריך לראות שלא נישאר לבד 10-12 מנדטים שצועקים ו-108 שתומכים".

אם יהיו חילוקי דעות מול הרב רפי והבית היהודי, מהו הקו האדום שתציבו? כי הרי "להשפיע מבפנים" זה משהו מאוד סובייקטיבי. יכול להיות מבחינתך אופציה שאם הבית היהודי לא מתיישרים בקו עם העמדות שלך החבילה הזו מתפרקת?

"קווים אדומים את משרטט אל מול מציאות נתונה, לומדים ומבינים אותה ומשרטטים גבולות גזרה.  דבר שני אני לא חושב שאני צדיק או אוהב ארץ ישראל יותר מכל אחד אחר. שלוש, אנחנו שתי מפלגות ולא סתם, אנחנו מקפידים לשמור על העצמאות האידיאולוגית והארגונית, יש לנו רבנים ומערכת קבלת החלטות שלנו ואני מקווה, שלא נגיע לרגעים כאלה ותהיה הסכמה. אם יהיו ויכוחים אנחנו נלבן אותם ונדון בהם אבל חד משמעית אנחנו מפלגה עצמאית. אני חושב שמדובר בשאלות היפוטיות".

בכל זאת, ראינו את התנהלותם של חלק מאנשי המפד"ל בזמן גירוש גוש קטיף והישארותם בממשלה

"אתה צודק. אני מקווה שכולם למדו מטעויות. חד משמעית, אנחנו עובדים ביחד, משתפים פעולה, אבל בהחלט האיחוד הלאומי היא מפלגה עצמאית ויש לה את ההתנהלות שלה והמדיניות שלה".

"שיקרו לאיילת שקד"

פרשת דומא – אנחנו זוכרים את אמירתו של בנט למי אתם מאמינים לבן גביר או שקד, אתה אמרת אז דברים ברורים. האם איילת שיקרה?

"אני אומר לך באחריות – שיקרו לאיילת, ויש לי יסוד להניח שגם השב"כ לא אמר את כל האמת לפרקליטות, ולכן הפרקליטות לא אמרו את כל האמת לאיילת. ועדיין יש לי על זה הרבה ביקורת", מדגיש סמוטריץ'. (הערת מערכת: משרת המשפטים איילת שקד לא נמסרה תגובה לדברים).

"אני חושב שפרשת דומא מראה שהוכחתי יכולת עמידה גם מול נפתלי ואיילת, וגם כשהיתה לנו שותפות הלכתי עם האמת שלי – קודם כל אמת ברורה שמבדילה בין אוהב לאויב. אני לא מוכן לגזור גזירה שווה בין איך מדינה דמוקרטית מטפלת בתופעות כאלו, לבין אויב שרוצה להשמיד אותי.

איילת היתה צריכה להיות הרבה יותר ביקורתית. זה התפקיד שלנו נבחרי הציבור - מנהלים בצד אחד ומפקחים בצד שני. בעניין הזה היא טעתה, חד משמעית, ואני רוצה להאמין ולקוות שהיא יודעת שהיא טעתה ולקוות שהיא ואחרים הפיקו את הלקחים.

צפו: סמוטריץ' על פרשת דומא

"מותר לבקר את מערכת הביטחון"

"אי אפשר לייצר דה לגיטימציה לביקורת לא על צה"ל ולא על גופים אחרים שעושים עבודת קודש", אומר סמוטריץ'.

"איפה שהם טועים צריך לבקר אותם. זה לא חוסר ממלכתיות, זה תפקידנו כנבחרי ציבור. אנחנו מעבירים ביקורת על מערכת הבריאות או המיסוי וגם על מערכת הביטחון.

המחלקה היהודית בשב"כ זה גוף שצריך לסגור. לא רק שהוא לא פותר את הבעיות כביכול שלשמן הוקם הוא רק מעמיק אותן ומעצים אותן. אם יש פשיעה המשטרה צריכה לטפל והיא עושה את מול משפחות פשע הרבה יותר מתוחכמות ועשירות. כל שקל שמושקע במחלקה הזו זה שקל פחות שמושקע בטרור האמיתי ובהצלת חיים".

לדבריו, גם אם יורשע עמירם בן אוליאל לעולם לא נדע האם הוא אכן מעורב בפרשה.

"כשאתה מפעיל עינויים אתה נכנס לסכנה מאוד גדולה של הודאות והרשעות שווא. אחרי שהחקירה הזו זוהמה בצורה כל כך דרמטית, לעולם לא נוכל לישון בשקט ולא נדע אם מי שהודה ברצח הזה בדומא אכן עשה את זה או לא וזה הדבר שהכי מטריד אותי.

זו הזדמנות לברך את איתמר בן גביר שניהל קרב הירואי מתוך תחושת צדק ואמרו לו, תשמע אין לך סיכוי, זה להילחם בתחנות רוח, והוא הלך עם האמת וב"ה יש פעמים שגם האמת מצליחה להבקיע בתוך העלמא דשיקרא שלנו".

מה דעתך בנוגע לסוגיית ההתבוללות ותופעה של ניצול קטינות בידי ערבים?

"יש לצערי המון צביעות ואפילו גזענות סביב הסוגיה הזו, ארגוני נשים, שאגב יש לי הערכה רבה מאוד לפעולות שלהם בתחום של מאבק בפגיעות מיניות, איכשהוא כשזה מגיע לאזור הזה של יהודים ערבים מושכים את ידם מהעיסוק בנושא ולא מוכנים לגעת בו.

ובעניין הזה אני רוצה לברך גם את הקול היהודי וגם את ארגון להב"ה שלא חוששים לגעת בנקודות האלו ולא חוששים מכאילו הביקורת הציבורית.

יש כאן חור שחור שמפיל חללים רבים מאוד מאוד. אני דורש התערבות וטיפול מערכתי מאוד אינטנסיבי ולא יכול להיות שבגלל שזה מגיע לאזור הזה של התבוללות בין יהודים לערבים אז פתאום כולם מפחדים לגעת בזה. בסוף זה קטינות, וניצול ופגיעות ועבריינות, ומדובר על התנהלות כושלת של מערכות רווחה ומוסדות רווחה וזה דורש טיפול שורש".

סמוטריץ' על ההתבוללות:

יחד עם זאת סמוטריץ' מדגיש כי "באקלים הציבורי והחברתי הנוכחי זה צריך להיות בדרך של עשה טוב. הרבה פעולות הסברה ומניעה, וגם בזה אגב יש המון צביעות בשמאל כי כשאתה שואל את רוב האנשים אם הם בעד התבוללות, יש מעט מאוד אנשים שיגידו לך שאין להם בעיה שהבן או הבת שלהם יתחתנו עם מי שאינו יהודי.

אבל כשזה מגיע לשורה התחתונה וצריך להגיד להם נו אז מה עושים כדי למנוע את זה, הם מפחדים לגעת בתפוח האדמה הלוהט הזה.

צריך לומר דברים ברורים. התבוללות זה דבר רע. העם היהודי שמר על עצמו במשך אלפי שנות גלות ונדידות בזכות זה שהוא נמנע מלהתבולל.

תהליכי ההתבוללות היום של יהדות העולם בממדים של שואה. ב"ה בארץ ישראל ובמדינת ישראל אנחנו במציאות אחרת לחלוטין ועדיין בשוליים מתחילה להתפתח תופעה שודאי צריך למנוע אותה".

אבנים ובקבוקי תבערה בכביש יהודה ושומרון ברמה יומיומית, אתה חושב שמשתיקים את האירועים בכוונה?

"לא חושב שזה מושתק. זו מציאות שהתרגלנו אליה, וזה נורא ואיום ואסור להתרגל לזה. אני זוכר כשהייתי בצבא היתה פקודה שפיקוד מרכז הוציא לאבטחת המסיק הערבי - עד הזית האחרון. ושאלתי אז את עצמי ואת מפקדי מתי יגיע היום שתינתן פקודה בצה"ל - עד האבן האחרונה. למה אנחנו לא מוכנים שערבי אחד לא יצליח למסוק זית באיזה עץ ליד הישובים למרות שזה מסכן את ההתיישבות ואנחנו מוכנים לקבל מציאות בלתי נסבלת של פיגועים יום יום?"

יחד עם זאת סמוטריץ' אומר כי הפתרון לטרור לא נעוץ רק בצבא אלא בשורש הדברים.

"הדרך היחידה להיאבק בטרור זה לגדוע את התקווה שמניעה אותו. צריך לייבש את הביצה, זה תהליך עומק שורשי מאוד גדול שהחברה הישראלית צריכה לעבור וצה"ל צריך לעבור ולדעתי גם הצד השני יפנים מהר מאוד כשאנחנו נדע מה אנחנו רוצים מעצמינו.

הדרקטיבה שהדרג המדיני מכתיב כיום לצה"ל היא בלתי אפשרית. אומרים לצה"ל תשמע יש לך מדורה, תכבה אותה עם דלי מים ביד אחת ותשפוך דלק פנימה ביד השניה. תילחם בטרור אבל תשמר את הרשות הפלסטינית כפרטנר למשא ומתן להקמת מדינת טרור כאן, אז אתה כל הזמן מטפח אצלם את התקווה.

זו התקווה שמייצרת את המוטיבציה של הטרור. אין שקר גדול כמו השקר של השמאל שטרור נובע מיאוש. טרור נובע מתקווה. לכן צריך לפרק את הרשות הפלסטינית, לתת לה ליפול, לקחת אחריות על השטח ולומר לערבים שאין ולא תקום מדינה".

מה עושים עם המסתננים?

ככל שהזמן חולף הרבה יותר מורכב לטפל בזה בכל היבט. אסור לגמגם הם צריכים לחזור לארצות המוצא.

אמרתי את זה בקדנציה הקודמת וגם עכשיו. צריך לחוקק את פסקת ההתגברות, לחוקק את חוק המסתננים הקודם להחזיר את המסתננים לסהרונים וחולות.

בסוף הדרך הכי אפקטיבית לסנן זה דרך המתקנים האלו כי כאשר אנשים יהיו שנתיים ושלוש במתקן, מי שבאמת זה בשבילו או למות בארץ המוצא או להישאר במתקן, ישאר במתקן, וכל מי שבא לחפש חיים טובים ועבודה וכסף, כאשר יבין שאין את זה, יחזור לארצות המוצא. זו הדרך היחידה.

הפרוצדורה הפשוטה של וועדות לא יודעת לתת מענה להיקפים כאלה של עשרות אלפים בלוחות זמנים כאלה".

קצר ולעניין:

התקשורת: בעיני הולכת ומאבדת את השפעתה. ה-over הטיה השמאלנית, לדעתי שחקה מאוד את האמון של הציבור במדיה הזאת. צומחים היום עיתונאים טובים גם בצד הנכון של המפה.

רשתות חברתיות: כלי חשוב שמאוד שינה את השיח ונתן ביטוי לחלקים שהושתקו הרבה מאוד שנים בחברה הישראלית. יחד עם זאת כמו כל תופעה חדשה יש בה המון תופעות לוואי. צריך לעדן ולמתן את השיח שם.

עבודה עברית: אצלי בבית היתה רק עבודה עברית.

שי ניצן: "שי ניצן מונה לתפקידו בקומבינה, תפרו לו תפקיד שנתיים קודם בלי מכרז ובלי צורך, רק כדי לשמר אותו. דוגמה קלאסית לסטנדרט הכפול שהמערכת המשפטית מכילה על עצמה ועלינו הציבור והאזרחים".

המנהל האזרחי: גוף מיותר צריך לסגור אותו, הגשתי הצעת חוק בעניין. כמו שאין קמט חינוך וקמט פנים אין שום סיבה שבעולם שיהיה קמט תשתיות ותחבורה. צריך להכפיף את האחיות על ההתישבות למשרדי הממשלה. כאן ועכשיו.

שבת: "זכינו. העם היהודי זכה להנחיל את הערך הזה לעולם כולו, ערך יהודי, עדות לבורא עולם, וגם ערך סוציאלי מאוד חשוב שצריך לשמר ולקדם במרחב הציבורי כמה שאפשר מבלי כמובן להתערב לאדם הפרטי מה הוא עושה בתוך ביתו".

עוצמה יהודית: "חברים ושותפים, אני מאוד שמח שהצלחנו בסוף לייצר את החיבור הזה".

הימין החדש: "תעבור לשאלה הבאה".

זהות: "נקווה שהציבור יהיה מספיק חכם כדי לא לנהות אחרי עגל הזהב התורן הזה".

הליכוד: "מפלגת שלטון של הימין, טובה אבל לא יכולה בשום פנים ואופן להיות שם לבד. חייבת אותנו גדולים וחזקים לידה כדי לשמור עליה".

משהו טוב על פוליטיקאי מהמחנה הנגדי: "יש המון", אומר סמוטריץ' בחיוך גדול. "הובלתי עם איציק שמולי את המאבק נגד סגירת שדה דב, ועם מיכל רוזין יש לי הצעה משותפת לחיזוק הפיקוח על מעצרים המנהליים. אני חושב שהרוב המוחלט של חברי הכנסת משני הצדדים של המתרס פועלים בסוף מתוך טובת מדינת ישראל ואהבת עם ישראל. אנחנו יכולים להיות חלוקים ב-180 מעלות מה טוב ועל זה נתווכח אבל אני חושב שהאנשים הם אנשים טובים".

צפו: בצלאל סמוטריץ' מנגן - "לעשות נחת רוח"

 

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד