בע"ה ו' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עקצו ונעקצו: ערבים גנבו כוורות ונפגעו מהדבורים

שני ערבים מטייבה שגנבו כוורות דבורים, נעצרו לאחר שנעקצו בידי הדבורים ונאלצו לעצור באמצע כביש מהיר באופן מחשיד

  • אלחנן גרונר
  • א' אייר תשע"ח - 11:31 16/04/2018
גודל: א א א
 (רינה נגילה)
(רינה נגילה)

המשטרה דיווחה כי שוטרי משמר הגבול תפסו שני ערבים החשודים בגניבת שלוש כוורות דבורים, כאשר הם סובלים מעקיצות. השניים נעצרו כשהם עומדים בצד הדרך בסמוך למחלף אייל. 

האירוע התרחש אתמול, כאשר שוטר מג"ב שהיה בדרכו לבסיס, הבחין ב-2 חשודים שנראו כמתקוטטים ביניהם. צוות שהוזעק למקום הבחין כי שני החשודים נעקצו מדבורים, והם נראו מתקוטטים כי חבטו אחד בשני בכדי לסלק את הדבורים שהיו עליהם. 

בסריקות בסמוך למקום, הבחינו הכוחות ברכב ששייך לחשודים ובו שלוש כוורות. בבירור שביצעו השוטרים התגלה כי הכוורות נגנבו על פי החשד מרמת הכובש וניר אליהו.

אחד מהחשודים פונה לבית החולים מאיר לקבל טיפול רפואי בעקבות עקיצות הדבורים. שני החשודים, בשנות ה-20 לחייהם תושבי טייבה, הועברו לחקירה במשמר הגבול. 

2 מיליון ש"ח נזק בשנה

לפני כשלושה חודשים פרסמנו את נתוני מועצת הדבש לפיהם נזקי הפשיעה החקלאית בתחום הם כ-2 מיליון ש"ח בשנה.

זאב מידן מנכ"ל מועצת הדבש אמר: "תופעת הגניבות בענף הדבש היא רחבה וקשה מאוד. הדבוראים משקיעים את כל מרצם בעבודה קשה, בהשקעה רבה של זמן וכסף, ובלילה אחד הורסים את מפעל חייהם ופרנסת משפחותיהם. מדובר בהיקף גניבות של קרוב ל־1,000 כוורות בשנה, נזק של כשני מיליון שקלים".

הגניבות מתבצעות לאורך כל השנה ומתגברות בעיקר בעונות פריחה בהן הכוורת נחשבת כלכלית ביותר" אומר מידן ומוסיף, "בעקבות תופעת הגניבות יזמנו פרויקט עם חברת איתוראן להתקנת מכשירי איתור, בעיקר בנקודות רגישות, המשדרים ישירות למוקד ולדבוראים, לגבי כל תזוזה של כוורת.

יש לציין כי רוב מוחלט של הפשיעה החקלאית ברחבי הארץ נעשה בידי ערבים ובדואים, כשהנזק לחקלאות עומד על מיליוני שקלים. כמו כן בהרבה מקרים, הגנבים לא מסתפקים רק בגניבת התוצרת אלא משחיתים יבול או כוורות כמו במקרה הזה, רק בשביל ההשחתה ללא שום תועלת.

הדבוראים מנסים לעשות ככל אשר בידם להילחם בגניבות וזוהי מלאכה קשה. רוב הכוורות מוצבות הרחק ממקומות ישוב בשטחים פתוחים, ובמרחק של עשרות קילומטרים מבתיהם וברדיוס רחב מאוד. הדבוראים נעזרים במשטרת ישראל ובפיצו"ח- ביחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות, אשר פועלים באופן מידי בעזרה לתפישת הגנבים ובשיתוף פעולה תמידי במאבק נגד גניבות כוורות בארץ ופשיעה חקלאית בכלל".

עוד מדווחים במועצת הדבש כי קיימות שלוש סיבות עיקריות לגניבות הכוורות: גניבת דבש ומכירתו, גידול דבורים למטרת עסק ושימוש בכוורות לצורך האבקת גידולים חקלאיים. בכל תחילת עונת פריחה מתרבות גניבות כוורות. תקופה  אשר בה נקראים הדבוראים על ידי החקלאים להציב כוורות בסמוך למטעים,

על מנת שתתבצע פעולת האבקה והפריה, בלעדיה לא יבשילו פירות העצים, שכן, דבורת הדבש הינה המאביקה העיקרית בטבע שאחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם. לאחר פעולת האבקה, מתבצעת אגירת דבש על ידי הדבורים בכוורות המוצבות בסמוך לפריחות, ולאחר מכן מתבצעת הרדייה.

נתוני 'מועצת הדבש'-  בנוגע לגניבות של כוורות בין השנים הלועזיות 2015-2017.

2015- נגנבו 950 כוורות

2016- נגנבו 1,067 כוורות, הנזק הכלכלי בענף לשנה זו, נע בין מיליון וחצי לשני מיליון שקלים.

2017: אזור קיבוץ אפק- נגנבו 24 כוורות של מכוורת "פרחי הגליל".

גליל מערבי- נגנבו 13 כוורות של הדבוראי מתן עוז מעמק יזרעאל- תל עדשים.

אזור ראש פינה- נגנבו 2 כוורת ו- 2 כוורות נשרפו.

אזור נווה אטיב- כ- 4 כוורות נגנבו של מכוורת קיבוץ דן.

אזור אור יהודה- נגנבו 17 כוורות של דבוראי מאלון הגליל.

קדומים- לפני מספר חודשים נפרץ מכון הרדייה נגנב המון דבש וכוורות אך טרם הועברו פרטים מדויקים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד