בע"ה ט"ו תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

פסח שני, ל"ג בעומר והריבית במשק

וגם: סיפורם של הצדיקים שיום פטירתם יחול השבוע || אספנו לכם 7 דברים שכדאי לדעת על השבוע הקרוב. אל תפספסו

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ג אייר תשע"ט - 20:35 18/05/2019
גודל: א א א
חגיגות במירון בל"ג בעומר בשנה שעברה  (שלמה מלט)
חגיגות במירון בל"ג בעומר בשנה שעברה (שלמה מלט)

השבוע הקרוב יחול בין התאריכים י"ד אייר עד כ' אייר ה'תשע"ט (בין ה-19 ל-25 במאי 2019).

1. פסח שני:

ביום ראשון - י"ד אייר, יחול פסח שני. פסח שני הוא הזדמנות שניה עבור אלו שהיו "טמאים או בדרך רחוקה" ולא יחלו להקריב את קרבן הפסח במועדו. עיקר עניינו של יום זה היה הקרבן קרבן הפסח ואכילתו בערב יחד עם מצות, כאשר אין צורך להימנע מחמץ. יש הנוהגים לאכול מצות ביום זה, זכר לפסח שני.

בחסידות אומרים כי עניינו של יום זה הוא אין דבר אבוד' ולומדים ממנו שתמיד ניתן לתקן. ביום זה אין אומרים תחנון.

2. חקיקת 'שרים ללא הגבלה'

לנתניהו נותר עוד יותר משבוע עד לתאריך הסופי בו יצטרך להציג את הממשלה  ועדיין אין ולא ברור כיצד היא תראה בכנסת ה-21, אך השבוע נצפה כבר בקידום חקיקות שנויות במחלוקת. ביום שני צפויה מפלגת הליכוד להעלות להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת את הצעת החוק שתאפשר מינוי בלתי מוגבל של שרים וסגני שרים. לעיון בתזכיר החוק >>

3. שכחת מוריד הטל? מיום שני לא תצטרך לחזור על התפילה

ביום שני – ט"ו אייר יחלפו שלושים יום מיום-טוב ראשון של פסח. לפיכך, מי שמסופק האם הזכיר בתפילתו 'מוריד הטל' אינו צריך לחזור על תפילתו.

4. ל"ג בעומר - ההכנות כבר בעיצומן. עשרות אלפים צפויים להגיע למירון

יום חמישי השבוע, י"ח אייר, זהו יום ה-ל"ג בעומר. כבר ביום רביעי בערב, וגם ביום חמישי, נוהגים המונים להגיע למירון ולפקוד את ציונו של התנא רבי שמעון בר יוחאי, אשר כתב את ספר הזוהר הקודש. בכל הארץ וברחבי העולם נוהגים להדליק מדורות ולשיר שירי בר יוחאי וניגוני מירון. לבאים צפונה כדאי לדעת כי לא ניתן להגיע ברכבים פרטיים עד לישוב מירון ויש להכנות אותם בחניונים מסודרים ולעלות על שאטלים שיועמדו לטובת הציבור. כבר בימים אלו ההכנות במירון בעיצומן.

5. הילולות: הרב שנפטר בבית הכלא והרבי שהבטיח שיפעל לטובת המדליק נר ביום פטירתו 

השבוע עמוס בהילולות של רבנים וצדיקים שונים.

ביום ראשון (י"ד) יחול יום פטירתו של התנא רבי מאיר בעל הנס (ג'תתפ"א) הקבור בטבריה ורבים נוהגים לעלות לקברו ביום זה.

ביום שלישי (ט"ז) יחול יום פטירתו של רבי מאיר (המהר"ם) מלובלין (ה'שע"ו). המהר"ם כיהן בין היתר כרב בלובלין שבפולין והיה מגדולי מפרשי התלמוד. חיבר מספר ספרים, ביניהם 'מאיר עיני חכמים' המודפס בסוף כרכי התלמוד, מאור הגדול על ארבעה טורים ועוד. מבין תלמידיו ניתן למנות את השל"ה הקדוש, רבי מאיר כהן אביו של הש"ך ורבי יהושע העשיל מחבר ה'פני יהושע' ועוד.

ביום חמישי י"ח אייר יחול יום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי וכן פטירתו של רבי משה איסרליש (הרמ"א) מחבר 'המפה' על השולחן ערוך. הרמ"א קבור בבית העלמין היהודי העתיק בקרקוב, מאחורי בית הכנסת הרמ"א במקום.

למחרת, בי"ט אייר יחול יום פטירתו של רבי מאיר מרוטנבורג (המהר"ם מרוטנבורג) מאחרוני בעלי התוספות. בשנת ה'מ"ו (1286 למניינם) נתפס בידי השלטונות בגרמניה כשניסה לעלות לארץ ישראל ונאסר בכלא 'איינזישהיים'. הקיסר הגרמני דרש סכום כופר עצום בכדי לשחררו, אולם המהר"ם הורה שלא לפדותו תמורת סכום שכזה כפי שכתוב "אין פודין את השבויים יותר מכדי דמיהם" מחשש שתקדים שכזה יביא למאסרים ולדירשות כופר דומות נוספות. לאחר כ-7 שנים בשנת ה'נ"ג נפטר המהר"ם בכלא. מבין תלמידיו בעל הרא"ש, בעל התשב"ץ, בעל 'המרדכי' ועוד.

בתקופת מאסרו כתב ספר תורה אותו העתיק מתוך אחד מ-13 ספרי התורה שכתב משה רבינו וניתנו לו מהשמיים בתקופת מאסרו. וכן פירוש על סדר טהרות שם כתב בין התר "שבח והלל לא-לקי תהילתי אשר לא הסיר תפילתו וחסדו מאיתי ובמחשכים היה לי דברו נר לרגלי ואור לנתיבתי ולא עזבני ואל יטשני כל ימי היותי ואף כי אחרי מותי". עוד כתב המהר"ם על היהודים שנהרגו באותה תקופה על קידוש ה': "כשהאדם גומר בדעתו לקדש את השם, ויצא מפיו רוח טהרה, וברור הדבר שהוא מאת השם... כל מה שעושין לו הן חניקה, הן סקילה, הן שריפה, הן קבורת חיים, הן תליה, אינו כואב לו כלום...".

באותו היום, יום שישי, יחול גם יום פטירתו של רבי מנחם מענדל מרימנוב (ה'תקע"ה) מגדולי תלמידי רבי שמעלקא מניקלשבורג ובעל תפילה קבוע בראש השנה אצל רבי אלימלך מליז'נסק. לפני פטירתו אמר "מי שידליק לי נר ביום ההילולא שלי, אני בעצמי אפעל לישועתו".

ביום שישי יחול גם יום פטירתו של הרב שלמה חיים קסלמן (ה'תשל"א). מונה כמשפיע ישיבת חב"ד בידי הרבי הרש"ב (אדמו"ר החמישי בשושלת חב"ד). בשליחות הרבי הריי"צ נשלח לפעול בישיבות מחתרתיות ברוסיה והוא נתפס מספר פעמים ונעצר, עד שברח לאוזבקיסטן. בהמשך הגיע לצרפת ומשם עלה לארץ ישראל ושימש כמשפיע בישיבת חב"ד.

בשבת, כ' אייר, יחול יום פטירתו של רבי מרדכי טברסקי המגיד מטשרנוביל (תקצ"ז) ומחבר הספר 'ליקוטי תורה'.

6. העלאת הריבית במשק:

בשבוע הקרוב יפרסם בנק ישראל הודעה לציבור ולתקשורת, ולפי תחזיות רבות ייתכן ונשמע שוב על העלאת שיעור הריבית. הדבר עשוי להשפיע על מחירי השוק כמו למשל הפירות, התחבורה וכמובן הדיור. נדע זאת רק לאחר פרסום הודעת בנק ישראל.

​​7. מזג האוויר: הטמפרטורות יעלו ובהמשך השבוע - שרב:

השבוע יתחיל במזג אוויר נעים, עננות קלה ועם טמפרטורות רגילות לעונה. אולם מהר מאוד תורגש התחממות ולפי מה שנראה כעת, לקראת סוף השבוע יהיה שרב של ממש. תתכוננו.

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד