בע"ה א' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בפקודה: יוגבל שימוש חיילים ברשת

על פי פקודה חדשה יאסר על חיילי צה"ל להגיב, להעלות פוסטים פוליטיים, ולהביע דעות ברשתות החברתיות

  • דוד אור שחר
  • ל' תשרי תשע"ט - 11:10 09/10/2018
גודל: א א א
חיילים ברשת. ארכיון (דובר צה"ל)
חיילים ברשת. ארכיון (דובר צה"ל)

צה"ל מפרסם פקודה חדשה בנוגע ל"שימוש חיילים במרחב הרשתי". 

במסגרתת הפקודה החדשה אוסר הצבא על חיילים משרתים להעלות ברשת פוסטים בנושאים פוליטיים, מדיניים וצבאיים, להגיב בעמודים של פוליטיקאים או מפלגות.

כמו כן נאסר על החיילים לעשות "לייק" לפוליטיקאים, וכן להעלות מידע בסיווג "שמור" ומעלה למרחב הרשתי, כך דווחה הבוקר  כתבת ישראל היום לילך שובל. 

בפקודה החדשה מצוין שמטרתה היא "לקבוע עקרונות להתנהגות חיילים במרחב הרשת, בהתחשב בכבוד האדם, בערכי צה"ל, במגבלות החלות על חיילים במרחב הציבורי, בצורכי ביטחון המידע ובצורך לשמור על הביטחון האישי של משרתי צה"ל". 

בהסברים לפקודה שפורסמו על ידי צה"ל נכתב עוד כי "התנהגות לא הולמת של חיילים במרחב הרשתי הפומבי, אשר חורגת מערכי צה"ל או אשר פוגעת בכבוד האדם, משפיעה על תדמית צה"ל ועל תפיסתו בעיניי הציבור. פרסום של מידע מסווג במרחב הרשתי עלול לפגוע בביטחון המדינה. התנהגות כאמור עשויה להוביל, במקרים המתאימים, לנקיטת צעדים נגד החייל במישור המשמעתי או הפלילי". 

הפקודה אוסרת על חיילים להתבטא ברשת, בעל פה או בכתב, בכל עניין מפלגתי.

   | יאסר על חיילים לארגן או להשתתף במחאה

כן אוסרת עליהם הפקודה להשתתף בארגון מחאה או ליטול חלק במחאה. עוד אוסרת הפקודה הבעת תמיכה בדמויות פוליטיות או מפלגתיות, וכן הבעת הסתייגות מהן.

עם זאת, הפקודה מתירה לעקוב אחר דפי משתמש של דמויות פוליטיות או מפלגות לצורך מעקב אחר פרסומים. כמו כן, הפקודה אוסרת העלאת מידע בסיווג שמור ומעלה לרשת. אם לחייל חשד שדמות או קבוצה במרחב הרשתי פועלים כדי לקבל ממנו מידע מסווג, עליו לדווח על כך לקב"ם היחידה. עוד אוסרת הפקודה לפתוח קבוצה המיוחסת או מתייחסת לצה"ל ללא אישור קב"ם היחידה ודובר צה"ל. 

בצה"ל מדגישים כי מה שנראה כסתימת פיות חיילים נעשה מכיוון ש"יש דברים שאסורים ברשת מתוקף היותו של אדם חייל. חייל יכול לעקוב אחר פוליטיקאים, אך לא לחוות דעה בנושאים רגישים או מעוררי מחלוקת".

עוד ציינו הגורמים כי אם צעיר לחץ על "לייק" בעמוד של פוליטיקאי בטרם גיוסו, אין צורך להסיר זאת, אך בזמן השירות הצבאי אפשר לעקוב בלבד אחר פוליטיקאים ולא ללחוץ על "לייק". 

עקרונית, אפשר להעמיד חיילים לדין משמעתי בגין אי־קיום הפקודה, אך בצבא אמרו שהפקודה היא בעיקר הסברתית.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד