בע"ה י"ג תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צעד התערבות נוסף: בג"ץ קובע לכנסת על מה לדון ומתי

בג"צ דורש מיו"ר הכנסת לכנס דיון בנוגע להחלפתו. "לא אסכים לאולטימטום. אין כל הצדקה להתערבות שיפוטית חריגה ותקדימית. התערבות בג"ץ תפגע באמון הציבור בו"

  • כ"ח אדר תש"פ - 08:27 24/03/2020
גודל: א א א

שופטי בית המשפט העליון קבעו אמש (שני) כי על יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין, להעלות לדיון במליאת הכנסת את סוגיית החלפתו, עד ליום רביעי הקרוב.

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, השתמשה בהחלטה במושגים כגון "פגיעה ברצון הבוחר" ו"חתירה תחת יסודות הדמוקרטיה", אך הפנתה אותם כלפי התנהלותו של נבחר הציבור אדלשטיין, ולא כלפי התערבות בג"צ בהחלטות הכנסת.

קבוצה של ארגונים, בהם "התנועה לאיכות השלטון", העמותה לדמוקרטיה מתקדמת ועוד, עתרו מוקדם יותר לבג"ץ בדרישה שזה יורה לפעול להחלפתו של יו"ר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד. שופטי בג"ץ הודיעו בשעות הצהרים לאדלשטיין, כי עליו להגיב לעתירה עוד  באותו היום ולקבוע תאריך בו יעלה את הדיון להחלפתו במליאת הכנסת, ולא יאוחר מיום רביעי השבוע.

אדלשטיין בתגובה תקף את ההתערבות הבוטה של בג"צ בהתנהלות הכנסת ובעבודתם של נבחרי הציבור.

"ראשית, ובטרם אתייחס לגוף השאלה, הנני סבור כי התערבותו של היועץ המשפטי לממשלה בהליך פנים פרלמנטרי של הכנסת אינה במקומה. כמו כן, בהחלטת בית המשפט צוטט היועץ המשפטי לכנסת כמי שכתב לבית המשפט כי אין להמתין אלא פרק זמן קצר נוסף להעלאת הנושא על סדר היום של הכנסת". עם זאת, היועץ המשפטי לכנסת בדיון אתמול בבית המשפט עמד על המורכבות ועל הבעייתיות שקיימת".

"אשר לגופם של דברים: כפי שהצהרתי בימים האחרונים בכמה הזדמנויות, פעלתי ואפעל תמיד לפי הוראות הדין. לכן, בכוונתי להעמיד את נושא בחירת יושב ראש הכנסת על סדר יומה של הכנסת "בהקדם האפשרי", ככל שהנסיבות יצדיקו זאת, למן הימים הקרובים ועד ו"לא יאוחר מהמועד שבו תכונס הכנסת לצורך כינון הממשלה", כלשון תקנון  הכנסת שמחייב גם אותי, גם את חברי הכנסת כולם", כתב אדלשטיין בתשובתו לבג"ץ.

"להלן אביא את עמדתי ואת הקשיים שאני רואה לנגד עיניי בהתערבות בית המשפט בנושא פנים פרלמנטרי ופוליטי מובהק. בכל הכבוד הראוי, ככל שביהמ"ש הנכבד מציב בפניי ובפני כנסת ישראל אולטימטום בדורשו ממני לקיים את הדיון "לא יאוחר מיום 25.3.20", לא אוכל להסכים לכך. שהרי משמעות הדבר שסדר יומה של הכנסת ייקבע בידי בית המשפט העליון ולא על ידי יושב ראש הכנסת, שלו מסור תפקיד זה".

עוד כתב יו"ר הכנסת, כי "הנני סבור שאין כל הצדקה להתערבות שיפוטית חריגה ותקדימית למתן "צו עשה" שיביא להתערבות בית המשפט הנכבד בעניין פנים-פרלמנטרי מובהק המצוי בליבת שיקול הדעת של יו"ר הכנסת".

"אני סבור שבמקרה דנן, דחייה סבירה בנסיבות הקיימות במועד בחירת יו"ר הכנסת הקבוע, ובמיוחד בשים לב לנימוקים שעומדים מאחוריה ופורטו לעיל, אינה מתקרבת אפילו ל"פגיעה  ממשית במרקם החיים הדמוקרטיים", אלא להפך, נותנת ביטוי הולם לרצון להגיע להסכמה רחבה ככל שניתן בין חברי הבית, שמשקפים את רצון העם".

אדלשטיין מוסיף ומזהיר, כי התערבות בג"צ בסוגיא עלולה לפגוע בצורה קשה באמון טוהר כוונתם של השופטים והאמון במערכת המשפט. "הדברים נכונים מקל וחומר לנוכח העובדה ש התערבות בג"ץ במקרה זה תישא – בטובתו או שלא בטובתו – אופי פוליטי דומיננטי מובהק. היה ויחליט בית המשפט להתערב במקרה דנן, הוא עשוי להיתפס כמי שטמן רגלו עמוק בביצה הפוליטית, דבר שיפגע פגיעה קשה במעמדו ובאמון הציבור בו".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד