בע"ה ו' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

קנסות קבועים לבדואים שהשתלטו על אדמות 'אל ערקיב'

לאחר שסירבו להתפנות פעמים רבות יוטלו קנסות קבועים על המשפחה הבדואית שהשתלטה על אדמות בדרום בתקווה שתעזוב את השטחים

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ב אדר תשע"ט - 11:27 27/02/2019
גודל: א א א
השתלטות על קרקעות. ארכיון (צילום: רגבים)
השתלטות על קרקעות. ארכיון (צילום: רגבים)

בית המשפט הטיל קנסות עתידיים בסך של מאות שקלים על בדואים שפלשו לאדמות "אל ערקיב", בינהם השייח' אבו אמדע'ם ואחרים מבני המשפחה, לאחר שאלה לא שעו להחלטות בימ"ש וסירבו לעזוב את הקרקעות.

הפולשים ישלמו קנסות בגין כל יום של פלישה, עד לפינוי המלא של המקרקעין "מכל אדם וחפץ".

הפרקליטות הגישה לבית המשפט בקשה לפי פקודת בזיון בית המשפט, במסגרתה ביקשה להשית קנסות בגין כל יום בו הפולשים ממשיכים בהפרה בוטה של החוק ובניגוד להחלטות בתי המשפט השונים מסרבים לפנות את אדמות "אל ערקיב".

המדובר במקרקעי ציבור, הנמצאים מערבית לכביש 40 באר שבע- להבים, בהם לפני כעשרים שנה החלו גורמים מבני משפחת אבו מדיע'ם בשורה של פלישות מתריסות, חוזרות ונשנות למקרקעין, אשר גרמו הוצאות כבדות לקופת הציבור.

יצוין כי השיח' אבו אמדע'ם הורשע בהליך הפלילי בריבוי עבירות של הסגת גבול למקרקעין, ונדון לעונש מאסר בפועל של 10 חודשים.  

במסגרת ההליכים האזרחיים השונים שניהלה המדינה נגד הפולשים, בכ- 17 השנים האחרונות, ניתנו על ידי בתי המשפט צווי פינוי, אשר אושרו גם על ידי בית המשפט העליון.  

לאחר שפינויים של הפולשים, שהתבצע ע"י מפקחי רשות מקרקעי ישראל, באמצעות ההוצאה לפועל, לא צלח ולא הביא להפסקת הפלישות, הגישה המדינה לבית משפט השלום בבאר שבע בקשה לפי פקודת בזיון בית המשפט.

בבקשתה, פרטה המדינה את הפעולות הביצועיות הרבות שביצעה לצורך הוצאת צווי הפינוי מהמקרקעין אל הפועל. המדינה ציינה, כי הבקשה לפי פקודת ביזיון בית משפט הוגשה לאחר שפסקי דין חלוטים המאשרים צווים המורים לפולשים לפנות את המקרקעין לא יושמו ורצף הפלישות נמשך שנים רבות.

עוד צוין בבקשה, כי הפולשים אינם מקבלים את הדין, הגם שכל בקשותיהם נדחו וגם תביעות כספיות וכתבי אישום שהוגשו נגדם, לא הועילו להפסקת הפלישות. משכך, לאחר שפעולות רבות בכלי אכיפה שונים לא צלחו, סברה המדינה כי מדובר במקרה קיצוני וחריג התואם את תכליות פקודת ביזיון בית המשפט ומצדיק את הפעלתה במקרה זה.

בית משפט השלום בב"ש קיבל כאמור את עמדת המדינה, דחה את כל טענות הפולשים הבדואים כנגד הטלת הקנסות.

בית המשפט קבע, כי הפולשים ישלמו סכומים משתנים, הנעים בין 150 ₪ ל-1,000 ₪ בגין כל יום פלישה למקרקעין, כל אחד לפי חלקו ובהתאם לאורך ההפרות.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד