בע"ה ט"ז אייר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

רופאים פוטרו בשל הטרדות: צה"ל ו"ביקורופא" לא דיווחו

3 רופאים שעבדו ב"ביקורופא" הורחקו מהרשת בשל הטרדות אבל במשרד הבריאות "לא מכירים את המקרים". ארגון לביא: "לחקור באופן מיידי"

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • כ"ז ניסן תשפ"ג - 16:32 18/04/2023
גודל: א א א
מרפאה. אילוסטרציה (צילום: קובי ריכטר/TPS)
מרפאה. אילוסטרציה (צילום: קובי ריכטר/TPS)

שלושה רופאים הורחקו מרשת "ביקור רופא" בגין פגיעה לכאורה בחיילות אך למרות זאת בצה"ל וב"ביקור רופא" נמנעו מלדווח על כך למשרד הבריאות.

ממענה לבקשת חופש מידע שהגיש ארגון "לביא" לצה"ל, עולה כי רשת מרפאות "ביקור רופא", המטפלת בחיילי צה"ל מכוח מכרז שבו זכתה לפני כ-15 שנה פיטרה במהלך השנים האחרונות 8 רופאים – שלושה מהם פוטרו במהלך שנת 2022 למניינם.

מהמענה של צה"ל עולה כי 3 רופאים הורחקו מהרשת בגין תלונות על הטרדות ופגיעות, ככל הנראה בזמן טיפול בחיילות, 4 נוספים בשל חוסר מקצועיות הכוללת טעויות במתן טיפול וטעויות באבחנות ורופא נוסף בשל אי עמידה בסטנדרטים של שירות מקובל, העדרויות, איחורים וקבלת שיחות טלפון במהלך מפגש רפואי.

אלא שלאחר המענה מצה"ל, פנה ארגון לביא למשרד הבריאות על מנת לברר אם התקבל דיווח על התלונות כנגד הרופאים שפגעו בחיילות, וכפי שמחייב חוזר מנכ"ל משרד הבריאות – ובמשרד הבריאות אמרו כי הם כלל לא מכירים את המקרים.

התובע הראשי במחלקה המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד תומר דגני חנית, השיב לארגון "לביא" כי "התביעה המשמעתית לא מכירה את המקרה".

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

נראה כי ההסתפקות של צה"ל ושל רשת המרפאות בהרחקת הרופאים ללא העברת הדיווח הלאה לרשויות הבריאות, מעלה חשש הן להמשך הפגיעה של אותם רופאים במטופלים ובמטופלות במסגרות רפואיות אחרות, והן חשש מפני מקרים עתידיים של פגיעה בחיילות על ידי רופאים מהרשת שרואים את חוסר הטיפול בתלונות מעין אלו.

מארגון "לביא" נמסר: "לאחר שהתברר כי התלונות של חיילות צה"ל בגין הטרדה מינית של רופאי "ביקור רופא" היו מוצדקות, ציפינו מהרשת לטפל במקרים במלוא חומרת הדין. העובדה כי ברשת או בצה"ל לא טרחו לעדכן את משרד הבריאות במקרים האלה, בניגוד גמור לנהלים, מעלה חשש כבד להתנהלות לקויה של הרשת אותה יש לחקור באופן מיידי".

עוד אומרים בארגון "לביא" כי עצם הפניה לבקשת חופש מידע בנושא, באה לאחר ש"במהלך השנים האחרונות הגיע לארגון "לביא" מידע בנוגע למקצועיות הטיפול הרפואי במרפאות הרשת שמטפלת בחיילי צה"ל מכוח מכרז בו זכתה לפני כ-15 שנה".

מצה״ל נמסר: "צה"ל רואה בחומרה רבה כל פגיעה על רקע מיני במשרתיו ומציע מגוון כלים להתמודדות, ביניהם מרכז התמודדות ותמיכה (מהו״ת) שמהווה כתובת לליווי עבור חיילים נפגעי תקיפה על רקע מיני וכל חייל מוזמן לפנות למרכז לקבלת סיוע.

צה״ל פנה לחברת ביקורופא ודרש שרופאים אלה יפסיקו לטפל בחיילים".

פניה לתגובה מטעם הקול היהודי הועברה לרשת "ביקור רופא" ולמשרד הבריאות והן תפורסמנה לכשיתקבלו.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד