בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

רשימת המכולת של לוחם האצ"ל שנפל

לוחם האצ"ל "גל", נפל 5 ימים בלבד לאחר קום המדינה. מרשימת המכולת שנמצאה בכליו לאחר מותו עולה גבורתו במשימת אספקת הנשק לירושלים הנצורה

  • אברהם בנימין
  • ג' אייר תשע"ט - 11:26 08/05/2019
גודל: א א א
יהושע, גל, מחופש לערבי
יהושע, גל, מחופש לערבי

הערבי שבתמונה, הוא בעצם בחור מבית חרדי. דוד-רבה שלי, יהושע גולדשמיד, 'גל', קצין המבצעים של האצ"ל בירושלים, שנפל 5 ימים בלבד אחרי קום המדינה, מנחם בגין היה מהבודדים שידעו למה נועדה התחפושת. אז זה הסיפור:

בדברי ההספד שנשא עליו חשף בגין: "גל גם סיפק נשק למלחמה. פרשה בלתי נודעת היא כיצד היה גל הראשון שקשר את הקשר עם הכפר אבו-גוש, התיידד עם ראשיו וקיבל מטענים בעצם הימים של הפרעות והדמים. אלפי הכדורים שסיפק לחזית הבירה, עת כל כדור היה כאוצר שלא יסולא בפז, לא מערכה אחת הצילו".

בפנקס שנמצא בבגדיו לאחר שנהרג, נמצא הדף הבא, המפרט באופן סתמי ומדהים כאחד את רשימת הקניות שביצע: כדורים לטומיגאן ולמקלע ברן, מחסניות לסטן, לצד גבינה, חמאה, ביצים ותרנגולות.

יהושע היה מהעזים בלוחמים שיצאו מבין שורות האצ"ל. תכנן, הוביל ופיקד בשורה של פעולות מפורסמות, בהן פיצוץ מטה הממשל הבריטי במלון המלך דוד, ההתקפה על בניין הרכבת בירושלים, כיבוש מחנה שנלר, כיבוש דיר יאסין, שחרור מגרש הרוסים, חטיפת קצין בריטי כבן ערובה במטרה למנוע את תלייתו של דב גרונר, שהוחבא בבור המים מתחת בית המשפחה. ועוד.‏

לא רק הבולשת הבריטית רדפה אחריו ללא הרף, מסמכי שירות הריגול של ההגנה, מלמדים כיצד התחקו על עקבותיו. באחת ההזדמנויות התנפלו עליו 30 (!) מאנשי ההגנה והכו בו מכות רצח. "לא על המכות והפצעים דואב ליבי, אלא על האכזריות וברק השנאה בעיניהם". עקב הרדיפות הוא נאלץ לעבור לת"א, וגם שם לא נח.

לאחר כ"ט בנובמבר החלה המלחמה בפועל. מצריח מסגד 'חסן בק' צלפו ערביי יפו לעבר שכונות דרום ת"א. גל הקים את עמדות המשמר של האצ"ל בגבול בין שבין הערים. בניגוד לעמדות 'ההגנה',שנועדו לשמירה והגנה על שכונות ת"א, שימשו עמדות האצ"ל לשורה של פעולות התקפיות בלב יפו מדצמבר 1947 ועד לכיבושה.

יהושע לא זכה לראות הרבה מקוממיותה של מדינת ישראל. כשהחל המצור על ירושלים בתש"ח, יהושע הירושלמי ברמ"ח אבריו חזר לעיר מולדתו. עליה נלחם בגבורה עד לקרב עליו פיקד ובו נפל, הקרב על בית הספר לשוטרים בשכונת שייח' ג'ראח (כיום, המבנה של מטה אונר"א בשכונת מעלות דפנה).

בי' באייר התש"ח, חמישה ימים בלבד אחרי הכרזת העצמאות, הוא נפל חלל מפגיעת פגז ירדני כשהוא בן 23 בלבד.

את שמו נושאים שארי בשרו – מחסידי מאה שערים ועד חובשי כיפת שמים לראשם. יהיו הדברים לזכרו.
 

****

פורסם בפייסבוק על ידי בן אחיינו, אברהם בנימין

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד