בע"ה ז' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

שב"ס מנע מבן אוליאל להתפלל במניין ביום הכיפורים

בשב"ס טענו, כי למרות שאפילו למחבלים בבתי הכלא מאפשרים תפילה בקבוצות – "בן אוליאל או מקרה שונה". בן אוליאל הגיש עתירה לבית המשפט, אולם השופט אפשר לשב"ס למנוע מבן אוליאל תפילה במניין. עם זאת, הורה לערוך שינויים בתאו

  • יח"צ
  • י"א תשרי תשפ"א - 10:07 29/09/2020
גודל: א א א

לאחר ששירות בתי הסהר סרב לאפשר לעמירם בן אוליאל להתפלל במניין ביום הכיפורים, הגיש עו"ד איתמר בן גביר עתירה, בשמו של בן אוליאל, לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. השופט שלמה פרידלנדר קבע כי אין לאפשר לבן אוליאל להתפלל במניין, אך הורה לשב"ס לערוך שינוי בתאו.

בעתירה, טען עו"ד בן גביר כי החלטת שב"ס שלא לאפשר לבן אוליאל להתפלל במניין ביום הכיפורים, פוגעת בחופש הדת שלו. עוד נטען, כי אין מחיצה בין תא השירותים בתאו של בן אוליאל וכן כי מחבלים הכלואים בבתי הכלא זוכים להתפלל בקבוצות. בעתירה נכתב, כי  אם כך, וודאי שלבן אוליאל יש לאפשר תפילה במניין.

באשר לתפילה במניין קבע השופט כי לא הוכחה בפניו אפליה אל מול המחבלים בבתי הכלא, אך כדי שתעמוד לרשותו התשתית העובדתית הוא קובע דיון המשך בעתירה לאחר החג. השופט קבע כי ביום כיפור זה חלק גדול מעם ישראל לא יתפלל במניין ובכך אולי עוקצה של הפגיעה תהיה פחות קשה.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

יחד עם זאת, באשר לזכות התפילה ולעובדה כי תאו של בן אוליאל לא מאפשר תפילה כאשר שירותים נמצאים בתוך החדר, קיבל השופט את טענתו של בן אוליאל וקבע כי לצערו לא הובאה בפניו גרסה עובדתית מבוררת מטעם שירות בתי הסוהר באשר למאפייני התא. בנסיבות אלה, ומאחר ובהעדר מקום נקי אסור להתפלל הורה השופט כי קצין שב"ס יגיע לתא של בן אוליאל עוד בשעות הקרובות לפני החג, וידאג כי במקום תהיה מחיצה בין השירותים לבין התא לרבות בדרך של איטום חדר השירותים למניעת ריח.

עוד קבע השופט כי ככל שאין אפשרות להקים מחיצה שכזאת תינתן לעותר אפשרות להתפלל מחוץ לתא במקום שמותר להתפלל בו מבחינה הלכתית. השופט גם הורה למזכירות בית המשפט לקבוע דיון מהיר בעתירה.

עו"ד בן גביר: "מדובר בהחלטה חשובה שיש בה כדי לענות על הגדרת מדינת ישראל כמדינה יהודית ואני שמח שבית המשפט הבהיר לשב"ס שזכותו של כל יהודי להתפלל ושב"ס חייב לאפשר התנאים לכך, אולם יחד עם זאת קשה להתעלם מהאפליה שנוצרה בין בן אוליאל לבין רוצחים ומחבלים ערבים אשר זוכים לזכות תפילה קבוצתית ודווקא על בן אוליאל נאסר. בדיון ההמשך ננסה להוכיח כי יש אפליה בין בן אוליאל לבין אסירים ביטחוניים ערבים וכי שירות בתי הסוהר מפלה אותו לרעה".

   | שב"ס: "רוצחים ערבים מתפללים קבוצתית אבל עמירם בן אוליאל זה מקרה שונה"

בתגובה לבימ"ש שהוגשה ע"י שב"ס הודה שב"ס כי המחבלים מקבלים תפילות קבוצתיות אך הסביר כי בן אוליאל הוא מקרה אחר, בנוסף נכנס שב"ס לפלפולים הלכתיים מדוע מותר להתפלל ליד בול קליעה עם מחיצה קטנה.

עו"ד בן גביר תקף את שב"ס "העובדה ששב"ס מודים שרוצחים ערבים זוכים לתפילה קבוצתית ואילו על עמירם בן אוליאל נאסרת תפילה במניין אפילו ביום כיפור, היום החשוב ביותר לכל יהודי, מלמדת שלא רק שבשב"ס לא מפנימים ששישראל היא מדינה יהודית אלא שהם נוקטים אפליה פסולה נגד אסיר יהודי שלא זוכה לקיים את מצוות הדת שלו".

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד