בע"ה י"ז אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

שיבושים בתחבורה הציבורית בגלל החג המוסלמי

כ-50 אחוז מנהגי האוטובוס ערבים, ובגלל חג הקורבן המוסלמי ישנם שיבושים קשים בקווי התחבורה ברחבי הארץ

  • דוד אור שחר
  • י"א אלול תשע"ח - 20:00 22/08/2018
גודל: א א א
יח"צ
יח"צ

בעקבות חג הקורבן המוסלמי שהחל אמש ויימשך עד לשבת הקרובה נגרמים שיבושים רבים בהפעלת קווי התחבורה הציבורית ברחבי הארץ זאת בעקבות כך שרבים ממפעילי הקווים הינם ערבים.

באתר החדשות ynet פורסמו מספר ראיונות עם אזרחים שנפגעו ונאלצו להפסיד ימי עבודה בעקבות החג המוסלמי.

אביגיל, תושבת ראש העין שעובדת בחברת ביטוח בתל אביב, נאלצה להפסיד יום עבודה בשל העיכובים הקשים "עם כל הכבוד לחגי הנהגים - חברות האוטובוסים אמורות להתארגן מראש על נהגים חלופיים לשעות הקריטיות", סיפרה לynet. "חיכיתי יותר מ-40 דקות בתחנה לקו 8 של חברת 'אפיקים' לכיוון תחנת הרכבת בעיר. על פי לוח הזמנים לא פחות משלושה אוטובוסים היו צריכים להגיע. למה אנחנו צריכים לאחר לעבודה? שלושה קווים ברצף לא עמדו בלו"ז ואף אחד לא יודע מתי יגיע הבא. בזמן הזה, אפילו לא אוטובוס אחד עבר במקום. גם היישומונים הייעודיים לא הראו שעות הגעה מוערכות ואחרי שעה בתחנה ויתרתי וחזרתי הביתה. כרגע אני דואגת לקראת העתיד לבוא מחר ומחרתיים. מי יפצה אותי על יום העבודה שהפסדתי?".

ניצן יידוב, בן 23 ממודיעין, המתין לקו האוטובוס לתל אביב במשך קרוב לשעה. "קו 130 נוסע במשך קרוב לשעה. האוטובוס של 14:10 לא הגיע - וכך גם האוטובוס של 15:40. בסופו של דבר עליתי על קו אחר שהגיע ב-16:40 ונאלצתי להחליף אוטובוסים".

גם רעות מרמלה נפגעה מהעיכובים הקשים של חברת "קווים" ואיחרה למקום עבודתה. "חיכיתי בתחנה לקו 13 לכיוון לוד - שפשוט לא הגיע למקום בשעה 08:05 כמו בכל יום. לאחר שיחה עם מוקד הפניות נאמר לי כי אכן ייתכנו שיבושים מתחילת החג המוסלמי ועד סופו. כלומר במשך כל החג לא תהיה לי אפשרות להגיע בזמן לעבודה", אמרה.

מנכ"ל ארגון התחבורה "15 דקות", גיל יעקב, אמר ל-ynet כי "למרות שחג הקורבן מופיע בלוחות השנה האזרחיים וידוע מראש - במשרד התחבורה לא מצאו לנכון להיערך לחלופה של הנהגים המוסלמים הרבים שחוגגים עם משפחתם. התוצאה היא נסיעות מבוטלות ללא הודעה מוקדמת, אוטובוסים צפופים ודחוסים ונוסעים מתוסכלים בכל רחבי הארץ שמחכים לאוטובוסים שלא מגיעים".

מחברת אפיקים נמסר כי "חברת אפיקים מעסיקה כ-600 נהגים מהמגזר הערבי המהווים כ-40% מכלל הנהגים. לאור חג הקורבן נוטלים עובדינו המוסלמים חופשה לרגל החג. החברה נערכה מבעוד מועד ותגברה את שורותיה באמצעות חברות הסעה פרטיות כדי לצמצם ככל שניתן את הפגיעה בלקוחותינו. עם זאת, הרי שהמחסור בנהגים עקב החג מאפיין את כלל הענף ועל כן מטבע הדברים לא ניתן להתגבר על כלל החוסר בנהגים שנוצר. החברה פרסמה את השינויים בלוחות הזמנים באמצעות הרשתות החברתיות ואתר האינטרנט, והמליצה להתעדכן בזמן אמת לגבי לוחות הזמנים באמצעות מוקד המידע הארצי. אנו מתנצלים על אי הנוחות הזמנית שנגרמה עקב כך".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "המשרד נערך מבעוד מועד למחסור הצפוי בנהגים וביצע את ההתאמות הנדרשות תוך צמצום הפגיעה בנוסעים למינימום. יש לזכור כי נהגים רבים נמצאים החופשת חג הקורבן ולא ניתן להחליף את כולם. לכן התדירויות במקומות דלילי נוסעים צומצמו עד לחזרתם של הנהגים מהחופשה. משרד התחבורה וחברות התחבורה הציבורית עדכנו את ציבור הנוסעים מבעוד מועד על השינויים הצפויים במוקדי השרות השונים".

  |  "נמאס לתושבים להיות קרבן של חג הקרבן"

אתמול פרסמנו בקול היהודי את דבריו של חבר מועצת עיריית ירושלים שאמר כי "נמאס לנו להיות הקרבן של חג הקורבן. בדבריו התייחס בין היתר להפרעות הנגרמות במרחב הציבורי בעקבות החג.

בדבריו התייחס קינג בעיקר לרעשים הקשים הנשמעים מהמסגדים ומהרחובות הערבים סביב ימי החג הערבים. "אזלת יד מתמשכת וחוסר רצון של רשויות החוק לטפל אחת ולתמיד בתופעה, מאפשרים את הפגיעה המתמשכת באיכות החיים של תושבי ירושלים. בהיותי יושב ראש ועדת איכות הסביבה דאגתי לכך שבספר התקציב של עיריית ירושלים, יתוקצב הטיפול במערכות השמע שמורכבות על צריחי המסגדים, מתוך מטרה לאפשר שימוש במערכות בצורה מושכלת ומתוכננת.

הכוונה הייתה להחליף מערכות ישנות בחדשות שאיכות השמע נעימה ונסבלת יותר לאוזן, וכל זאת תוך צמצום שטח הכיסוי של קולות המואזין לתחומי השכונות הערביות בלבד. לצערי, בעקבות התנהלות כושלת של ראש העיר ניר ברקת ויו"ר ועדת הכספים חגית משה שהביאה להסבת כספים לטובת שיפוץ מבני תרבות בעיר במקום לטפל ברעש המואזין, אנו נמצאים באותו המצב שפוגע באיכות החיים של כולנו".

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 34 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד