בע"ה ב' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

נזקי הפשיעה החקלאית בתחום הדבש: כ-2 מליון ש"ח בשנה

לאחר גניבה והשחתה של כוורות בערבה, במועצת הדבש מפרסמים סקירת נזקים מהטרור החקלאי בתחום

  • יח"צ
  • ז' שבט תשע"ח - 17:42 23/01/2018
גודל: א א א
הכוורות שהושחתו. צילום: מכוורת פורת
הכוורות שהושחתו. צילום: מכוורת פורת

כבכל בוקר, הגיע אתמול (ב') הדבוראי רן פורת, תושב עין יהב בערבה, אל נקודות הצבת הכוורות הפזורות ברחבי הערבה ודרום הארץ, במטרה לבדוק את מצבן ושלומן של הדבורים. פורת גילה לתדהמתו, כי בשתי נקודות הצבה הסמוכות למושב עומר, נגנבו שמונה כוורות פעילות, ושאר הכוורות בשטח הושחתו.

ממועצת הדבש וארגון מגדלי דבורים בישראל נמסר כי, המקרה דווח למשטרה ישראל והפיצו"ח, אך הגנבים טרם נתפשו, הערכה ראשונית לנזק הכלכלי עומד על עשרות אלפי שקלים.

הדבוראי רן פורת לו נגנבו הכוורות, מסר אתמול כי "מדובר בתופעה שכיחה לצערנו, איתה אנו הדבוראים, מתמודדים יום יום ובעיקר בעונות פריחה או רדיית דבש. אנו מנסים להתמודד עם תופעת הגניבות, על ידי התקנת מכשיר איתוראן".

"הכוורות שנגנבו הלילה, היו נעולות כולן במנעולים כבדים, משלא הצליחו הגנבים לפתוח אותן ולאסוף את חלות הדבש, ניסו לנפצן וכך גם הכוורות שנותרו נהרסו כליל, בחלקן הבחנו בערמות בוץ שהונחו בפתחי הכוורות כהכנה להעמסה" מתאר פורת.

זאב מידן מנכ"ל מועצת הדבש אומר: "תופעת הגניבות בענף הדבש היא רחבה וקשה מאוד. הדבוראים משקיעים את כל מרצם בעבודה קשה, בהשקעה רבה של זמן וכסף, ובלילה אחד הורסים את מפעל חייהם ופרנסת משפחותיהם. מדובר בהיקף גניבות של קרוב ל־1,000 כוורות בשנה, נזק של כשני מיליון שקלים".

הגניבות מתבצעות לאורך כל השנה ומתגברות בעיקר בעונות פריחה בהן הכוורת נחשבת כלכלית ביותר" אומר מידן ומוסיף, "בעקבות תופעת הגניבות יזמנו פרויקט עם חברת איתוראן להתקנת מכשירי איתור, בעיקר בנקודות רגישות, המשדרים ישירות למוקד ולדבוראים, לגבי כל תזוזה של כוורת.

יש לציין כי רוב מוחלט של הפשיעה החקלאית ברחבי הארץ נעשה בידי ערבים ובדואים, כשהנזק לחקלאות עומד על מיליוני שקלים. כמו כן בהרבה מקרים, הגנבים לא מסתפקים רק בגניבת התוצרת אלא משחיתים יבול או כוורות כמו במקרה הזה, רק בשביל ההשחתה ללא שום תועלת.

הדבוראים מנסים לעשות ככל אשר בידם להילחם בגניבות וזוהי מלאכה קשה. רוב הכוורות מוצבות הרחק ממקומות ישוב בשטחים פתוחים, ובמרחק של עשרות קילומטרים מבתיהם וברדיוס רחב מאוד. הדבוראים נעזרים במשטרת ישראל ובפיצו"ח- ביחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות, אשר פועלים באופן מידי בעזרה לתפישת הגנבים ובשיתוף פעולה תמידי במאבק נגד גניבות כוורות בארץ ופשיעה חקלאית בכלל".

עוד מדווחים במועצת הדבש כי קיימות שלוש סיבות עיקריות לגניבות הכוורות: גניבת דבש ומכירתו, גידול דבורים למטרת עסק ושימוש בכוורות לצורך האבקת גידולים חקלאיים. בכל תחילת עונת פריחה מתרבות גניבות כוורות. תקופה  אשר בה נקראים הדבוראים על ידי החקלאים להציב כוורות בסמוך למטעים,

על מנת שתתבצע פעולת האבקה והפריה, בלעדיה לא יבשילו פירות העצים, שכן, דבורת הדבש הינה המאביקה העיקרית בטבע שאחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם. לאחר פעולת האבקה, מתבצעת אגירת דבש על ידי הדבורים בכוורות המוצבות בסמוך לפריחות, ולאחר מכן מתבצעת הרדייה.

נתוני 'מועצת הדבש'-  בנוגע לגניבות של כוורות בין השנים הלועזיות 2015-2017.

2015- נגנבו 950 כוורות

2016- נגנבו 1,067 כוורות, הנזק הכלכלי בענף לשנה זו, נע בין מיליון וחצי לשני מיליון שקלים.

2017: אזור קיבוץ אפק- נגנבו 24 כוורות של מכוורת "פרחי הגליל".

גליל מערבי- נגנבו 13 כוורות של הדבוראי מתן עוז מעמק יזרעאל- תל עדשים.

אזור ראש פינה- נגנבו 2 כוורת ו- 2 כוורות נשרפו.

אזור נווה אטיב- כ- 4 כוורות נגנבו של מכוורת קיבוץ דן.

אזור אור יהודה- נגנבו 17 כוורות של דבוראי מאלון הגליל.

קדומים- לפני מספר חודשים נפרץ מכון הרדייה נגנב המון דבש וכוורות אך טרם הועברו פרטים מדויקים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד