בע"ה ד' אדר תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

83 ערבים ממזרח ירושלים נחקרו בפרשיית שוחד גדולה

הותר לפרסום כי מנהלים ערבים במשרדי הממשלה במזרח ירושלים גבו שוחד מרבים מהפונים למשרד במטרה לקיצור וזירוז הליכים

  • דוד אור שחר
  • ח' אלול תשע"ח - 15:50 19/08/2018
גודל: א א א

לפני מספר חודשים עלה חשד במשטרה לאי סדרים בקבלת התורים ומתן שרות לתושבים בסניף רשות האוכלוסין הממוקם במזרח ירושלים ע"י עובדי המשרד.

המשטרה פתחה בחקירה סמויה שלוותה ע"י הפרקליטות, במהלכה הופעל סוכן סמוי שפעל בקרבם של עובדי המשרד. הסכון הביא לחשיפתה של שיטה באמצעותה עפ"י החשד שלשלו לכיסם 4 מעובדי המשרד מאות אלפי שקלים שמקורם בכספי שוחד עבור שירותי ציבור הניתנים במקום לכל דורש.

מהחקירה עולה כי 4 העובדים בני 21-29, ערבים ממזרח י-ם מקבלים קהל ומעניקים שירותי רשות האוכלוסין בהם הנפקת תעודות זהות, דרכונים, תעודות מעבר ונושאים נוספים, קשרו קשר עם 6 חשודים אחרים אף הם ערבים תושבי מזרח י-ם.

עפ"י החשד ניצלו את מצוקת התורים וזמני ההמתנה הארוכים לקבלת שירותים אלו, על מנת לגבות כספי שוחד בעבור מתן שירות כמעט באופן מידי וללא כל המתנה, ובמספר מקרים אף נתנו שירותים ללא כל הגעה לסניף והבאת המסמכים הנדרשים ע"י מבקש השרות.

הפעלתו של הסוכן הסמוי חשפה את דפוס פעולתם של החשודים, לפיו 6 החשודים 'המתווכים' יוצרים קשר עם תושבים המבקשים לקבל את שירותי משרד ומציעים להם קבלת השרות באופן מידי ופרטני ע"י אחד מעובדי המשרד, וזאת כאמור בעבור סכום כספי קבוע עפ"י תעריפים לסוג השרות המבוקש.

מיד עם 'ההסכמה' על סוג השרות והעברת כספי השוחד לידי 'המתווך', עפ"י החשד פרטי האדם המבקש את השרות מועברים לידי אחד מ – 4 עובדי המשרד החשודים, והם יוצרים עמו קשר ומנחים אותו מתי להגיע ולמי לפנות על מנת לקבל השרות המבוקש, כל זאת כאמור ללא כל המתנה בתור כמקובל.

במקביל לחקירה סמויה זו, חשפו חוקרי המשטרה שיטה נוספת באמצעותה נמכרים תורים לקבלת שרותי רשות האוכלוסין באותו הסניף באמצעות אפליקציה ייעודית שפותחה במטרה דווקא להקל על אופן קבלת התורים והשרות במקום.

חוקרי המשטרה הגיעו לזהותם של חשודים שעפ"י החשד מזה חודשים עם פתיחתם של תורים חדשים באפליקציה, מזמינים מיד כמות גדולה של תורים לקבלת שירותים שונים, ובכך עפ"י החשד יוצרים מצוקה גדולה יותר בקרב תושבי המקום לקבלת השירותים המבוקשים, ובשלב זה פונים עפ"י החשד לתושבים בשיטות שונות, מציעים את 'מרכולתם' ומוכרים להם תורים בעבור מאות שקלים לכל תור, לדוגמא אחד החשודים בפרשה זימן כ – 2700 תורים למספר חודשים קדימה, ועפ"י החשד סחר בהם ושלשל לכיסו אלפי ועשרות אלפי שקלים.

חקירת המשטרה הסמויה הובילה את המשטרה לגיבוש מבצע מעצרים גדול במסגרתו הובאו לחקירה 83 חשודים ערבים תושבי מזרח י-ם בחשד לעבירות קבלת שוחד, תיווך לשוחד, מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון.

בימים האחרונים פשטו כוחות משטרה על בתיהם של 23 חשודים מרכזיים, בהם 4 עובדי רשות האוכלוסין ו – 6 המתווכים.

במהלך הפשיטה תפסו השוטרים כסף מזומן בסכום מצטבר של עשרות אלפי שקלים ו – 6 רכבים בהם רכבי יוקרה, שעפ"י החשד מקורם בכספי שוחד, בגינם יוחלט במשטרה במסגרת החקירה האם לפתוח בהליך למטרת חילוטם.    

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד