בע"ה ט"ז אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"אין כאב גדול מלראות השקעה חקלאית של שנה יורדת לטמיון"

הגניבות החוזרות ונשנות במוא"ז גדרות מערערות את בטחון החקלאים תקופה ארוכה. אך עד שלא תשתנה מדיניות הענישה, הם משוכנעים כי מעצר הגנבים לא יסייע לעצירת הטרור המכה בהם ללא רחם

  • דוד אור שחר
  • א' סיון תשע"ט - 14:46 04/06/2019
גודל: א א א
הטרקטור החקלאי שנגנב  (משטרת ישראל)
הטרקטור החקלאי שנגנב (משטרת ישראל)

בתחילת השבוע הוציאה המשטרה הודעה כי נלכדו שמונה ערבים מחברון ובדואים מהנגב אשר גנבו טרקטור חקלאי יקר ממושב כפר אביב הסמוך ליבנה.

הגנבים הגיעו לאחד משדות המושב, העמיסו את הטרקטור על משאית גדולה שהכינו מבעוד מועד, וניסו להימלט לכיוון חברון.

על פי הודעת המשטרה המעצר הגיע בעקבות מידע מודיעיני מדוייק שהוביל ללכידת החולייה.

לא מדובר באירוע הראשון המתרחש במועצה אזורית גדרות ובמושבים הנמצאים באזור אשדוד. כמות הפועלים הערבים והשב"חים המסתובבים באזור הנמצא יחסית לא רחוק מהר חברון ומהנגב, מביאה לכך שהאיזור מוכה בגניבות ובפריצות ורבים מהתושבים כבר מזמן איבדו את תחושת הבטחון.

"ביחס לכלל האירועים באזורנו, מועצה אזורית גדרות, אין הרבה אירועים של גניבות חקלאיות. אצלנו יש המון פריצות לבתים וגניבות רכב", אומר לקול היהודי אישיות בטחונית בכירה באיזור גדרות, אך מייד מוסיף "אבל הגניבה החקלאית הרבה יותר משמעותית".

"עם כל הכאב בגניבת אוטו, כשנגנב לחקלאי היבול שלו או כלי העבודה שלו, אז הוא מנוטרל. או שאין לו איך לעבוד או שעמל של שנה שלימה יורד לטמיון. זה נזק שלא מאפשר לך לקנות משהו אחר חלופי. אתה תצטרך לחכות לשנה הבא ליבול החדש", אומר הבכיר הבטחוני שעד לא מכבר היה חקלאי אשר חווה גניבות ופגיעות על בשרו.

"אצלנו היבול העיקרי שנגנב זה אבוקדו. הרבה פעמים זה סתם עוברי אורח שעוברים ליד המטע ומכניסים לתיק קילו או שתיים. הם אומרים 'נו סך הכל לקחתי קילו שתיים...' הם לא מבינים שהם לא היחידים. חוץ מהם יש את הגנבים הקלאסיים שמגיעים ולוקחים כמה טון ומשווקים בשווקים הפרטיים".

   | בפשיעה חקלאית: יותר מהנזק הכספי – העבודה מושבתת

על גניבות הטרקטורים הוא מספר כי "הטרקטורים ברובם מוברחים לשטחי יהודה ושומרון על ידי הגנבים. לי גם נגנב טרקטור בעבר. בשנה האחרונה מתחילתה היו לנו שתי גניבות של כלים. אחד היה בשבוע שעבר".

מנסיונו הוא אומר כי "כל נזק כזה, יותר משזה נזק כספי הוא נזק שמשבית את העבודה".

דבר שמקשה על החקלאים ועל המשטרה לבצע מעצרים וללכוד את הגנבים זו העובדה שמרבית הגניבות מבוצעות בשטחים החקלאיים עצמם. מדובר בשטחי ענק של מאות ואלפי דונמים וקשה מאוד היכולת לזהות את מיקומם וללכוד אותם בזמן אמת.

"יש לנו כאן באזור שלושה שוטרים וסניף מתנדבים. יש לנו סיירים ביום ובלילה אבל עם הכל, זה שטחים חקלאיים פתוחים וקשה מאוד לשים את היד על הגנבים. הכל פתוח הם באים מהשטח האחורי ועושים מה שהם רוצים. בעיקר בלילה" הוא אומר.   | אין גניבת רכב – רק "שימוש ללא רשות"

הגורם הבטחוני מציין כי "לאחרונה ישנה ירידה קלה בגניבות, לאחר החלוקה שעשתה המשטרה באיזור ופתחה עוד תחנה ביבנה. יותר פעילות של משטרה כחולה וירוקה מצליחה לרסן מעט את התוצאות".

על גניבות הרכבים אותם הזכיר בתחילת השיחה הוא מוסיף כי "מעניין לדעת שאין במשטרה היום מושג כזה גניבת רכב. כל אירוע של פריצה או גניבה הם מגדירים כ'שבל"ר' (שימוש ברכב ללא רשות). עד שבימ"ש לא יוכיח שהוא גנב אז הוא לא גנב. הוא השתמש ללא רשות. רוב הגניבות אינן אקראיות. מי שבא לקנות רכב יודע מה הוא צריך לגנוב".

לדבריו, מחלקת הבטחון של המועצה בסיוע מתנדבים מנסים להילחם בתוקף בתופעת השב"חים ואכן בשטחי המועצה לא ידוע על שב"חים רבים המועסקים.

"אנחנו מסיירים הרבה באתרים, כל הזמן, כדי לבדוק אותם. לכן הגניבות כאן הם יכולות להיות מערבים תושבי שטחים אחרים לאו דווקא שב"חים. יכול להיות שמגיעים שב"חים מאזורים אחרים ואתרים אחרים שלא במועצה".

מתוקף עבודתו הוא נפגש רבות עם תושבים שונים וחקלאים במועצה. "זו התמודדות שמתמודדים איתה כל הזמן. אני מסתובב בין התושבים ואומרים לי 'תשמע, אין לנו תחושת בטחון'. אני שואל אותם /מה זו תחושת ביטחון?/ זה משתנה מאדם לאדם. אנחנו אנשי בטחון, לא מדברים בתחושות. אבל אני בהחלט מבין על מה מדברים".

   | "הפתרון לפשיעה חקלאית: החמרה משמעותית בענישה"

כשאני מספר לו על הודעת המשטרה מתחילת השבוע לפיה נעצרו חשודים בגניבת טרקטור הוא כלל לא מתרגש. הוא משוכנע כי הבעיה היא ביחסו של בית המשפט לאירועים. כל עוד לא יחוקק החוק שיאפשר ענישה כואבת לאותם גנבים התופעה תמשך.

"הפתרון הוא נורא פשוט צריך שמדינת ישראל תחוקק חוק שמחמיר את הענישה לגנבים האלה בצורה משמעותית. לא נשמע יותר שאחרי שבוע שבועיים שהתיק נסגר כי אין עניין לציבור. מה זאת אומרת שאין עניין לציבור? הציבור אצלנו מאוד מתעניין בזה. כל הזמן אנחנו שומעים שהתיק נסגר מחוסר עניין. פשוט שברגע שגנב מגיע והוא גונב כמה ק"ג של אבוקדו אבל יודע שמחכה לו עונש שמן הוא יחשוב פעמיים".

"צריך שבית משפט יחליט ויגרום לגנבים שיחשבו פעמיים. ככל שימשיך להשתלם להם הם יחזרו שוב. אני לא מדבר על הגנב המזדמן אלא על החוליות ששבות שוב ושוב ועוברות מאזור לאזור".

"יש לגנבים האלה גם שליחים, שהם משלמים להם כמה שקלים והם הולכים לגנוב. גם השליחים האלה חייבים להיענש בחומרה. שיחשבו פעמיים אם כדאי לנו לקבל את הכסף עבור הפריצה או לא. בינתיים זה משתלם להם".

"צריך להבין, המעצרים לא מעניינים אותנו החקלאיים. הם לא מועילים כלום. כי אין המשך לפעילות של המשטרה בבתי המשפט. המשטרה יכולה לעצור אבל אחרי כמה שעות היא צריכה לשחרר כי בית המשפט מבקש ואז ממילא אין מוטיבציה לשוטרים לפעול".

צפו: מעצר הגנבים בשבוע שעבר (משטרת ישראל)

"אם יש אירוע גדול וחריג אז המשטרה לא מעיזה לסגור ולהגיד אין עניין לציבור. מה הייתה הענישה בפועל במקרים האלה? אין לי מושג להגיד".

"אין דבר יותר כואב מלראות חקלאי שבא ושופך כסף. ומשקיע כסף כדי לגדל יבולים ובא גנב פוגע בו. אין לו מה לעשות חוץ מלשפוך עוד כסף ולהשקיע אותו לשנה הבאה, שגם עליה אין לו ביטוח. אולי המדינה צריכה גם להתערב ולהכריח את חברות הביטוח לבטח את החקלאיים מפני גניבות חקלאיות. אף אחד לא מעוניין לבטח היום".

"החקלאיים לא ממהרים לדווח על גניבות חקלאיות. לפעמים המשטרה לוקחת את הרכב עם היבול ואז הוא נשאר בתחנת המשטרה וכל היבול נרקב. כולם עושים את כל יכולתם. גם במגזר הכפרי וגם במגזר העירוני כדי שיהיה יותר טוב. בסוף מי שמחליט מתי לפרוץ ולאן לפרוץ הוא הגנב".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד