בע"ה י"א אייר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"ללמד לנוער את גבורתם של אסירי ציון ומסורבי העלייה"

הסרט החדש "מעבדות לחרות" על חייו של אסיר ציון ויו"ר הסוכנות נתן שרנסקי הוקרן בכנסת. "חובה ללמד לדור הבא את סיפורי הגיבורים"

  • יח"צ
  • ו' תמוז תשע"ח - 12:22 19/06/2018
גודל: א א א
באדיבות ירחון דיבורים מהלבונה
באדיבות ירחון דיבורים מהלבונה

באודיטוריום הכנסת, הוקרן אמש (ב') בהקרנת בכורה, הסרט "מעבדות לחרות" על חייו של אסיר ציון לשעבר והיום יושב ראש הסוכנות היהודית, חתן פרס ישראל מר נתן שרנסקי.

לדברי יו"ר הכנסת, יולי יואל אדלשטיין, "מדאיג ששמות ופעילות גיבורי-דורינו לא מוכרים ולא ידועים לנוער בימינו. הפרק הזה הוא חשוב ביותר בתולדות ישראל. הסרט הזה הוא נצרך כדי להנחיל את המורשת הזו, אך חוץ מהגיבורים המפורסמים היו עוד רבים-רבים אחרים, וייתכן כי השכן המבוגר שגר בכניסה שלכם, בכרמיאל, נצרת-עלית או באר שבע, חירף את נפשו וסיכן את חייו לפני ארבעים שנה כדי להגיע לארץ. תיגשו אליו, דברו איתו, תלמדו ממנו".

חה"כ אברהם נגוסה ציין כי "גבורתם של פעילי העלייה בברית המועצות, לומדי העברית בסתר, שואפי העלייה לארץ ויציאה מבית העבדים המודרני של דורנו – היא מופת לכולנו. חובה ללמד את סיפורם המרגש והמפעים הזה לבני הנוער ולדור הבא. אתם נר לרגלנו, להמשיך ולשאוף כל העת לחרות, להגשמת שאיפותינו הלאומיות הייחודיות".

גיבור הסרט, נתן שרנסקי שהשתתף בטקס הדגיש אף הוא כי "המסר החשוב ביותר, כי הדור הצעיר חייב לדעת מה הוריהם עשו"

בהקרנה השתתפו אורחים מכל הארץ, שגרירי קזחסטן ולטביה, נציגי שגרירות ארה"ב, פעילי עלייה, אסירי ציון לשעבר וחניכי תכנית "נעלה" מחוות הנוער הציוני בירושלים.

הסרט בבימויו של ארקדי קוגן, מתעד את מסע הגבורה של נתן שרנסקי ואסירי ציון אחרים בברית המועצות של שנות ה-70 וה-80, מהרגע בו קמה תנועה לשחרור יהודי ברית המועצות, דרך הרדיפות האכזריות של השלטון, החקירות המתישות במרתפי הק-ג-ב, מחנות העבודה בהם נכלאו האסירים ועד לשחרורם והגעתם לישראל. זהו למעשה סיפורו של דור שלם - דור שגדל מאחורי מסך הברזל האטום והחונק. זיקתם של אסירי ציון למדינת ישראל, ליהדות ולירושלים הייתה חזקה יותר מכל עינויי הק-ג-ב.

שרנסקי, כמו חבריו ה״סרובניקים״, חלמו להגיע הביתה לישראל והוכיחו ששום דבר לא יכול היה לעצור אותם בדרך ל״חלום היהודי״.

זהו גם סיפור של אישה אחת שהקריבה את הכל והקדישה את עצמה למאבק למען בעלה ולמען העם היהודי. הסרט חושף לראשונה את הסיפור  המלא והמרגש של אביטל שרנסקי - אשתו של נתן שהצליחה בכוחותיה לגייס מחאות המוניות של מאות אלפי אנשים באירופה וארה״ב למען שחרור יהודי ברית המועצות. הסרט הוקרן בשפה הרוסית עם כתוביות בעברית, והוא הופק ע״י חברת דוקו 9 וערוץ 9, בתמיכתה של קרן ג׳נסיס וקרן גזין.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד